Co je to ta Kryptoměna

in #cesky7 years ago

3094-Blockchain,_jak_funguje.jpg

Už to, že část autorů užívá anglického názvu (cryptocurrency), jiní zase česky kryptoměna může mnohého plést. Dohodněme se na tom, že zde budeme používat české názvy. Tak tedy:

Kryptoměna je typ digitální měny, která se opírá o kryptografii pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer*) sítě a decentralizace. Nejznámější a nejrozšířenější kryptoměnou je Bitcoin.

*)Peer-to-peer (doslova rovný s rovným), P2P nebo klient-klient je označení typu počítačových sítí, ve které spolu komunikují přímo jednotliví klienti (uživatelé).

Stěžejní charakteristikou kryptoměny je blockchain, který zajišťuje nepopiratelnost transakcí, tedy za předpokladu zajištění dostatečné decentralizace jeho ověřovatelů. Na základě jednoho z několika typů ověřovacích protokolů se následně tvoří bloky, které obsahují veškeré transakce za období od vygenerování bloku předcházejícího. Na obsahu nového bloku se musí dohodnout všichni ověřovatelé, a pokud se tak stane, zařadí se blok do řetězce bloků zvaný blockchain. Jakmile dojde k zařazení bloku do blockchainu, nelze ho již za normálních okolností upravovat. Veškeré informace které obsahuje, již bude obsahovat navždy.

Tolik tedy základní charakteristika.

Kryptoměna - digitální měna je označení měny decentralizovaných platebních systémů jako je např.Bitcoin.

Běžné vlastnosti digitálních měn jsou:

Decentralizace - měnu nelze kontrolovat vládou či jinými institucemi,

Transparentnost - je plně transparentní díky veřejné databázi zvané Blockchain, která ukazuje všechny proběhlé transakce v síti, nemůže tak dojít k podvrhu digitální měny.

Nízké či žádné poplatky za transakce – oproti bankám nabízí digitální měny pouze dobrovolný poplatek, který zajišťuje rychlé zpracování transakce minery, kteří transakci zařadí do Blockchainu.

Žádné odmítnuté platby – zaslanou měnu (např. bitcoiny) nelze po odesláním nijak stornovat nebo zrušit. Nemůže tedy dojít ani k zálohování (chargebacku) bankou či jinou institucí.

Seznam digitálních měn

V současné době existuje již přes 700 jednotlivých digitálních měn (kryptoměn). Mnoho z nich funguje na stejné kódové bázi a představují pouze kosmetickou úpravu původní mince s odlišnými parametry. K nejvýznamějším patří: Bitcoin, Ethereum, Ripple

Shrnutí:

Kryptoměna je typ digitální měny jako je např. Bitcoin

Stěžejní pro digitální měny je blockchain

Blockchain

V informatice je to speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě. Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako účetní kniha kryptoměn (např. bitcoinu), jenž uchovává transakce provedené uživateli. Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit atomicitu operací a zamezit neoprávněným transakcím.

Jinak řečeno: blocchain je spojovým seznamem všech platných bloků, které kdy v Bitcoinové síti vznikly. Protože bloky obsahují údaje o veškerých transakcích, je Blockchain zároveň „účetní knihou“, nebo „výpisem z účtu“ všech transakcí, které se kdy v Bitcoinové síti odehrály.

Základní princip

Implementace blockchainu sestává ze dvou druhů záznamů: transakcí a bloků. Transakce jsou vytvářeny uživateli, Bloky oproti tomu vytváří tzv.těžaři*).

*)Těžaři vytváří blok, který potvrzuje a začleňuje transakce do blockchainu.

Pozn: Vysvětlení pojmů uvádím dále v části: Jak těžit Bitcoin - základní pojmy

Víc čtěte: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kryptom%C4%9Bna

Bitcoin včera, dnes a zítra

Bitcoin – tento výraz pro virtuální měnu a platební síť v posledních dnech rezonoval světovými médii. První rok po svém spuštění dosahovala hodnoty jednoho amerického centu. Dnes je to okolo 3 000 dolarů. Čím je to způsobeno?

Vynalezení bitcoinu je připisováno entitě zvané Satoshi Nakamoto. O tom, jestli je to jeden člověk nebo skupina lidí, můžeme jen spekulovat. První bitcoiny spatřily světlo světa v roce 2009. A byly prakticky bezcenné. Ze dvou základních důvodů: nikdo je nevlastnil a nikdo je nepřijímal.

Kde se rodí bitcoiny

Bitcoinový systém je zcela decentralizovaný. Laicky řečeno, nemá žádnou centrální kryptobanku, která si natiskne bitcoinů kolik chce na základě rozhodnutí několika vyvolených. Počet bitcoinů je na rozdíl od všech ostatních měn omezen na 21 milionů. Momentálně ale na trhu nejsou všechny – k tomu dojde až v roce 2140, kdy budou všechny bitcoiny vytěženy, ačkoli většina bude na trhu už v roce 2030. A co to vlastně znamená těžit bitcoiny? To je alfa a omega celého systému. Každých deset minut nyní v síti vznikne 12,5 nových bitcoinů, což je zhruba 1 800 za den a něco přes 650 tisíc bitcoinů za rok.

Trh s bitcoiny

Pokud nepatříte mezi ony těžaře, můžete si bitcoiny směnit za normální peníze a využít je tak k investici, placení zboží či služeb v různých obchodech. Dá se říci, že je to dnes stejně jednoduché jako měnit dolary nebo eura. Bitcoiny samozřejmě nemusíte nakupovat vcelku, k mání jsou i jejich nejmenší hodnoty. Nejmenší jednotka se jmenuje příhodně: „santoši“.

Jak se tedy dělí Bitcoin?

Jeden Bitcoin mince je dělitelná až na 8 desetinných míst. 0.00000001 BTC je minimální podíl (část) Bitcoinu.

1BTC = 1 Bitcoin (1 BTC)

0,01 BTC = 1 CBTC (1 Bitcoin cent, 1 BITSET)

0,001 BTC = 1 MBCT (1 Mili-Bitcoin)

0,000001 BTC = 1 micro-Bitcoin

0,00000001 BTC = 1 Santhosi (nejmenší zlomek Bitcoinu pojmenoval tvůrce Bitcoinu – Santhosi

Virtuální příklad:

1 BTC = 581 USD

1 Santhosi = 0,00013644 Kč (při kurzu 1 US / 24 K)

100 Santhosi = 0,013944 Kč

Kde tedy začít

Pro začátek se podívejte na toto video:

Bitcoin a Arbolet na facebooku ČT24

Video: https://www.facebook.com/CT24.cz/videos/10155505122954009/

Jak těžit Bitcoin - základní pojmy – slovník:

Bitcoin (BTC)

Bitcoin je digitální měna. Často nazývána také virtuální, elektronická… Je to také název pro platformu, díky které je tato měna vytvářena. Veškerá komunikace a činnost funguje v jedné obrovské P2P síti, ke které jsou připojeni jak uživatelé, tak těžaři (ti, co bitcoiny tzv. „těží“ – bitcoin mining).

Uživatelé

… jsou lidé, kteří si mezi sebou posílají bitcoiny, nebo s nimi něco platí. Koncový uživatel má v počítači, nebo např. mobilu (případně on-line) peněženku, kde si může vytvořit neomezené množství adres pro odchozí a odchozí platby. V základní verzi bitcoinové peněženky se také udržuje databáze – historie všech transakcí.

Těžba Bitcoinu není nic jiného než potvrzování správností transakcí v Bitcoinové síti. Aby uživatelé nemohli podvádět a posílat si více Bitcoinů než vlastní, musí je někdo kontrolovat. V bankovním světě tuhle úlohu zastávají banky, nicméně v decentralizovaném světě si to musí uživatelé hlídat sami.

Pokud se chystáte těžit Bitcoiny je nutné porozumět následujícím pojmům. Takže jednoduše a srozumitelně řečeno:

Těžař nebo také „miner“ je člověk, který provozuje počítač, jenž je spojen pomocí internetu s ostatními počítači. Místo počítače se v Česku můžete setkat s termínem „těžební stroj“, který je v neustálém provozu.

Těžební stroj není bohužel obyčejný PC nebo výkonná grafická karta. Abyste mohli těžit je zapotřebí speciální tzv. ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) hardware.

Bitcoinová síť je plně decentralizovaná síť tzv. peer to peer, což znamená, že v této síti není žádný hlavní počítač. Takže se nemůže stát, že by ji někdo vyřadil z provozu. Proto je těžké bitcoinovou síť poškodit, nebo zakázat.

Hašovací funkce je algoritmus, který převádí vstupní data do „relativně“ malého čísla. Tato funkce se většinou používá k rychlejšímu porovnání tabulky nebo porovnávání dat.

Blok je zpracované seskupení transakcí, což znamená, že uzel si vezme transakce, které jsou k potvrzení. Potom si je jistým způsobem seřadí a poté zpracuje šifrovacím protokolem. Výsledkem šifrování je tzv. „hash“. Hlavním cílem je, aby byl hash co nejnižší. Nový blok se zaznamená do Blockchainu a všechny uzly začnou hledat další. V případě, že uzel blok s nízkým hashem nenalezne, nemění se záznam bloku ale jen tzv. „nonce“, což je v podstatě další číslo „připnuté“ k transakcím.

Blockchain je spojovým seznamem všech platných bloků, které kdy v Bitcoinové síti vznikly. Protože bloky obsahují údaje o veškerých transakcích, je Blockchain zároveň „účetní knihou“, nebo „výpisem z účtu“ všech transakcí, které se kdy v Bitcoinové síti odehrály.

Těžební pool znamená, když se těžaři sdružují do tzv. těžebních poolů, které spojují výpočetní kapacitu jednotlivých minerů. Najít blok v těžebním poolu je mnohem snazší.

Celé pojmosloví týkající se Bitcoinu naleznete zde, na stránce Slovník pojmů.

Chcete vědět víc? https://www.bitcoin-info.cz/jak-tezit-bitcoin

Jak Bitcoiny vznikají? Praxe

Grafické karty

Co jsou to grafické karty a proč je potřebujeme. V historických dobách se Bitcoin těžil čistě pomocí procesoru (CPU) počítače. Stačilo spustit specializovaný program a procesor se pustil do práce. Tento způsob je dnes již tak neefektivní, že o něm vůbec nepřemýšlejte. Poté se pro těžbu Bitcoinů používaly výkonné grafické karty, které byly oproti procesorům mnohonásobně rychlejší.

Nyní vládnou již pouze specializovaná zařízení určená pouze a jenom pro těžení bitcoinů - ASIC. Jsou to naprosto jednoúčelové čipy, které umí jednu věc, ale jsou extrémně rychlé a výkonné. Čím výpočetně výkonnější těžební stroj vlastníte, tím se zvyšuje vaše šance na nalezení/vytvoření nového bloku a získání odměny 25BTC (Připomeňme si, že těžební stroj není obyčejný PC nebo výkonná grafická karta).

I s výkonným ASIC těžičem ale může vytěžení jednoho bloku trvat jednomu člověku roky. Málokdo těží samostatně (sólo). Uživatelé se většinou spojují do skupin, jde o tzv. "pool mining".
Když někdo v poolu najde nový blok, rozdělí si odměnu všichni jeho členové podle poměru, kolik řešení za dobu výpočtu poskytl. Příjem Bitcoinů je tak samozřejmě nižší, za to je ale pravidelný.

Víc se dozvíte v průvodci světem Bitcoinu:

http://bitcoinman.cz/index.php?c=tezeni-mining-bitcoinu-jak-vznika

Pořiďte si bitcoin peněženku

Bitcoinovou peněženku si můžete buď stáhnout jako software do počítače, nebo si ji pořídit jako on-line službu. Rozdíl je poměrně zásadní. On-line peněženka je operativní a pohodlná.

Jak koupit bitcoinTěžko s sebou budete nosit stále notebook, když máte v úmyslu zaplatit virtuální měnou v restauraci, v obchodě. Aplikace v mobilním telefonu

Je rychlá a intuitivní, stačí sejmout QR kód a je zaplaceno. Aplikace jsou dostupné jak pro Android, tak pro iOS.

Nevýhodou je, že své bitcoiny nemáte pod 100% kontrolou. Můžete si vybrat důvěryhodného provozovatele, mezi takové se určitě řadí Blockchain.info, nebo Coinbase

Jak investovat do Bitcoinu?

„Neinvestujte do BTC zbytečně moc, jděte jen do pětiny svého celkového majetku.“ Patří to mezi důležitý typ investice díky své decentralizované povaze, ale z hlediska portfolia by měl tvořit opravdu jen část. S Bitcoinem seznamuji své známé, kteří se o investice zajímají a zatím si rozhodně nestěžují, jelikož trh roste :) Úroky, které se kolem BTC pohybují, jsou opravdu vysoké a pokud máte dostatek volného kapitálu, velmi rychle se rozmnožuje. (např. úroky na Bitcoinových světových burzách dosahují 15-25% ročně). Na druhou stranu, jelikož se jedná o investice, je třeba být velmi obezřetný a vědět, na koho se můžete spolehnout.

Bitcoin dnes není zdaleka jen pro velké investory, ale je to bezpečný přístav odolný proti vládním reformám a proti bankovním machinacím. Pro běžné lidi, kterým není lhostejné, co se děje s jejich majetkem, a se zájmem o inovativní projekty v rychle rozvíjejících se oblastech (kryptoměny, bitcoin, online transakce) je tato příležitost „jak dělaná“.

Peněženka Arbolet

Arbolet.net je investiční kryptoměnový projekt a v České republice je to první a největší bitcoinová investiční peněženka.

Video:

Registrace

Založení peněženky je velmi jednoduché. Především se musíte zaregistrovat na: https://arbolet.net/

Zde si pozorně nejprve přečtěte FAQ a Návody, kde najdete i kuchařku, jak založit BTC peněženku.

Návody: na stránkách Arboletu zde https://arbolet.net/navody a nápovědu, která je rozkliknutelná nalevo na stránce Arboletu.

Přímý odkaz pro otevření nápovědy: https://arbolet.net/#5-vklad_vyber_4

Otázky, odpovědi (FAQ): https://arbolet.net/faq
Manuál o bitcoinu našlapaný informacemi:

Jak na bitcoiny krok za krokem. E-book zdarma si můžete stáhnout zde, ve formátu pdf:

Jak na bitcoin krok za krokem

  1. Návody a praktické postupy nejen pro úplné začátečníky. Vše jednoduše a prakticky vysvětleno - krok za krokem.

  2. Co je to bitcoin a jak fungují virtuální peníze. Základní kroky, jak začít - instalujete si bitcoinovou peněženku, získáte svoji první BTC adresu, na kterou můžete ihned začít přijímat bitcoiny.

  3. Naučíte se, jak a kde bitcoiny získat. Kde je koupit, jak je bezpečně uložit a na co je můžete použít. A také získáte bitcoiny zdarma!

Nakonec ještě jeden odkaz pro ty, kteří chtějí sledovat Bitcoin novinky: http://btctip.cz/

Závěrem

Je docela možné, že ne vše je vysvětleno, je možné, že najdete i nepřesnosti. Budete-li mít pocit, že něco je třeba vysvětlit podrobněji, srozumitelněji. Mohu-li vás, čtenáře požádat, neváhejte a napište v Komentáři pod článkem, co vám v tomto Souhrnu chybí.

Jistě bude možné vytvořit, v návaznosti na tento Souhrn, další doplňující články.

altik, ve spolupráci s Krizí15

Zdroj: altik

Sort:  

Skvělý článek nejen pro začátečníky..;) Články v češtině mě tu překvapily.. :P
Začala jsem tě sledovat ;) Sleduj zpět prosím a přidej se do FB skupiny Steemit CZ/SK komunita, záměr je vzájemně si pomáhat, radit, followovat, upvotovat..;)

když se podíváš na trending cesky tak nas tam už je víc a snažíme se udělat vlastní komunitu s českým jazykem :)

hezky a velmi podrobně napsáno.
díky

již jsem to četl na arboletu, ale něco se určitě vyplatí přečíst vícekrát. ;-)

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.16
JST 0.029
BTC 75253.25
ETH 2679.93
USDT 1.00
SBD 2.43