Stavíme si těžící mašinu s grafickými kartami - část 2 - motherboard

in #cesky7 years ago

A jsem zpět s druhou částí seriálu o postavení těžícího stroje. Tentokrát se podíváme na motherboard.

Co je motherboard?

Motherboard (zkráceně MOBO), česky tradičně překládáno jako základní deska je deska s konektory do které zapojíme všechny komponenty (paměť, disk, atd.). Většinou tam už budou základní věci jako USB, LAN, audio.

Jakou vybrat?

Jednoduchá odpověď je, že jakákoliv základní deska nám bude stačit. Pokud máte doma počítač na hraní her pravděpodobně tam již máte grafickou kartu a asi i další konektory na zapojení druhé nebo třetí grafické karty.

Z pohledu těžaře chceme vybrat takovou desku ke které můžeme připojit co nejvíce grafických karet. Samozřejmě si můžu koupit desku do které se vejdou tři grafické karty a těžit, a poté si koupit stejnou desku a postavit si druhý počítač se třemi kartami. Toto řešení ale není moc efektivní, protože budu zbytečně utrácet za druhý procesor, disk, paměť, atd. Cenově výhodnější je koupit si desku do které rovnou můžu připojit šest karet (nebo více).

Jak připojit grafickou kartu?

Abysme věděli co vybírat, tak musíme vědět, jak takovou grafickou kartu do základní desky připojíme.
Na obrázku jsem vyznačil konektory, které nás zajímají.

motherboard.jpg

PCIe x16

Zeleně je vyznačen PCIe x16 konektor. To je konektor na připojení grafické karty a na každé nové desce najdete jeden. Na některých deskách jsou dokonce i dva. Do tohoto konektoru můžete kartu přímo zasunout a používat. To nám ale nestačí, nebo jo?

PCIe x1

Modře jsem vyznačil konektor PCIe x1. Na této desce jsou celkem čtyři. Na některých deskách nebude žádný a na některých několik. Tento konektor je pro nás důležitý protože do něj také můžeme připojit grafickou kartu. Už to ale nepůjde přímo. Jak vidíte, tak konektor je mnohem kratší než verze x16 a budeme proto tedy muset použít adaptér (o adaptérech bude jeden z příštích článků).

PCI

Na této desce konektor PCI není. Je to starší verze konektoru PCIe a vypadá velmi podobně. Do tohoto konektoru moderní grafickou kartu nepřipojíme. Uvádím to zde, abyste si to nespletli. Vždy se podívejte na specifikaci dané desky.

M.2

Fialově je označen slot pro M.2, ten najdete na některých nejnovějších deskách a také ho můžeme použít na připojení grafické karty. Zase bude potřeba adaptér - a to rovnou dvakrát. Poprvé z M.2 na PCIe x1, a poté druhý z PCIe x1 na PCIe x16.

Tak kolik karet?

Tak když to spočítáme, tak na desku co je na obrázku můžeme najednou připojit 7 grafických karet. Konkrétně 2 karty do PCIe x16 portu, 4 karty přes adaptér do PCIe x1 portu a 1 kartu přes dva adaptéry do M.2 portu.

Pokud bych použil tuto desku, tak bych ale musel použít i adaptér do spodního PCIe x16 portu, protože grafické karta je relativně tlustá a kdybych ji přímo připojit, tak mi překryje PCIe x1 portu který je hned vedle.

Tak kterou desku teda koupit?

Zaprvé chcete vybrat takovou, která má co nejvíce portů, které jsme si právě popsali. I když začnete se dvěma grafickými kartami, tak budete mít prostor na budoucí přikoupení dalších karet. A zadruhé chcete si koupit takovou desku, kterou seženete v obchodě. Lepší koupit něco co je k dispozici než objednávat něco z Číny a pak na to půl roku čekat než to přijde.

Pár karet pro inspiraci

Asrock Z270 Killer SLI

Maximum 7 karet - 2x PCIe x16, 4x PCIe x1, 1x M.2

z270.PNG

Onda D1800BTC

Základní deska vyvinutá přímo na těžení. Má 6 PCIe x16 slotů s dostatkem prostoru na grafickou kartu - můžete tedy přímo zapojit šest karet na desku a není ani potřeba žádná redukce. Navíc má přímo zabudovaný procesor Intel J1800, tak rovnou ušetříte za nákup procesoru.

d1800.PNG

Onda B25 0BTC-D8P

Do této desky můžete zapojit dvanáct grafických karet a to osm karet přímo do PCIe x16 slotu bez nutnosti použití adaptéru, a zbylé čtyři karty připojíte přes adaptér do PCIe x1 slotu.

onda12.PNG

AsRock H110 Pro BTC+

Sem dáme dokonce třináct grafických karet. 12 slotů pro PCIe x1 a jeden slot pro PCIe x16. Všechny porty jsou namačkané vedle sebe, tak bude potřeba třináct adaptérů.

h110.PNG

Asus B250 Mining Expert

To nejlepší nakonec - 19 grafických karet.
b250.PNG

Výběr je na vás

Možností je mnoho, ale výběr je už na vás podle toho co je zrovna k dispozici a za kolik.

Příště budu pokračovat s dalšími komponenty, které jsou nutné pro postavení takové mašinky.

Související

Sort:  

Hello Hello @OriginalWorks and @cleverbot

My name is Ayla. How are you?

Super! Hooodně kompjůtrů jsem za život postavil a překopal. Ale už pár let dělám v trochu jiném oboru a nesleduju to množství HW, které je k dispozici.
Takže pro mě super přehled a teším se na další díl.

Jo to naprosto chapu - clovek to chvilku nesleduje a pak jenom zjistuje co vsechno je novyho a co se zmenilo.

Těším se na další díl. Můj NTB už skoro nestíhá, takže si budu muset nejspíš něco nechat postavit ;-)

Ja bych si teda spis koupil nejakej levnejsi notebook - ted je spousta dobrejch postavenych na Intel Apollo Lake procesoru, ktery teda neni nejak rychly, ale naprosto postaci na beznou praci. Precejenom notebook ma mnoho vyhod - muze si s tim clovek sednou kam chce, atd.
A krome toho si muzes postavit jeste neco na tezeni :)

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.16
JST 0.030
BTC 58363.73
ETH 2484.43
USDT 1.00
SBD 2.39