Můj deník 3.3.2020

in #cesky3 years ago

Změna a hodinky

Změny tady u nás na steemu nemá smysl komentovat. To už za mě udělali mnohem zkušenější steemiťané. Já nám všem jen přeju, aby to dopadlo k naší spokojenosti a hlavně k spokojenosti lidí, kteří tady nechali moře času. Byla by škoda, kdyby se nám to nějak zásadně rozpadlo...

Ale když už jsme u těch změn a těch turbulencí, tak i já si musim udělat změnu v tréninkovým deníku. Psát článek a ještě nějak komentovat svůj trénink je pro mě extrémně náročný, protože to prostě žere spoustu času. Proto tu od teď po sobě vždycky zanechám nějakou myšlenku, která mě v rámci tréninku napadne. Někdy to bude cvik, jindy třeba něco z principů. Uvidíme. Ono to zároveň bude takový víc interaktivní a třeba se nebudu muset do psaní nutit, což se mi v poslední době stávalo a od toho tu přece nejsme, jak místní komunita nováčkům připomíná. :)

Co se mi chce komentovat dnes? Sporttestry, fitness náramky a tak dále. Jedni to milují a nedají bez toho ránu, druzí to nenávidí. Já osobně se pohybuju tak nějak mezi jednou a druhou skupinou. Jistý věci mi připadají zbytečně přes čáru. Jako třeba vylézt před půlnoci z postele, protože si člověk vzpomněl, že dneska nesplnil denní limit 10 000 kroků a na místě si to nějak odpajdat. Nebo denní kontrolování VO2max, či honění nějakých odznáčků, který třeba rozdává Garmin i za to, že si přidáte někoho známýho do appky.

Na druhou stranu hodinky můžou být velice prospěšná věc, když člověk víc co hledá. Jasně, veškerý měření se musí brát s nadhledem. Já třeba dokážu vytvořit na ruce tep i 140, ačkoliv sedim na gauči. Není to nic těžkýho. Stačí chvilku rychle kmitat v sedě s rukou a ačkoliv mám reálnou tepovku někde okolo 80, hodinky mi hlásí 130-140 tepů za minutu...Ale v nějakým dlouhodobým měřítku to může bejt fajn ukazatel toho, jak člověk žije. Například si představte člověka, kterej hledá pro sebe vhodnou aktivitu. Nějakou kompenzaci životního stylu a svý práce. Přes den v jobu udělá i 15-20 tisíc kroků. Do večera stihne i 30-40 tisíc. Má pak smysl pro takovýho člověka zvolit jako kompenzační aktivitu běh? No asi úplně ne. Teda pokud po tom nějak netouží. Možná ale naopak potřebuje zvolnit. Zklidnit se. Nějakou jógou, meditační, nebo uvolňovací praxí...Hodinky tak můžou mít i nějakou informační hodnotu.

Dalším příkladem budiž například spánek. Jestli se člověk ráno budí jak kdyby ho někdo v noci zmlátil kusem dřeva, možná je třeba něco změnit. NKdyž mám nějakej chytrej náramek, můžu toho využít. Podívám se na průměrnej počet hodin spánku, kolik mám v průměru REM fáze, deep fáze a zkusim něco změnit. Jednu věc. Třeba budu chodit spát o hodinu dřív, nebo přestanu usínat u televize, zkusim si vyvětrat každej den. Zkrátka cokoliv. A za měsíc, dva, tři se podívám, jestli se něco změnilo. Když ne, zkusim něco dalšího. Pokud jo, tak pozoruju jestli k lepšímu nebo horšímu. A opakuju proces, pokud je třeba.

Proč mě to ale napadlo a proč to vůbec píšu?

No protože právě v poslední době zkoumám svůj běh. Díky všem těm analýzám elitních atletů se dneska můžu podívat třeba na to, jak běží takovej Kipchoge, což je teď úplně největší fenomén těch maratónských běhů a zjistit, že má třeba 190 cm dlouhej krok a okolo 185 krokovou kadenci za minutu (vycházim přitom z analýzy pose method). Vzhledem k tomu, že týpek měří podle wiki 167 cm je délka toho kroku naprostý Wow!. Ale hlavně mám nějakou představu o tom, že jestli chci běžet rychle, musim mít dlouhej krok a dobrou kadenci běhu (obecně se amatérským běžcům doporučuju kroková kadence 170-180 za minutu). Tak se podívám do hodinek a můžu zjistit, kde mám mezeru? A jak můžete vidět na screenshotu z mýho dnešního běhu, kroková kadence je vzhledem k mojí výšce celkem solidní (navíc se jednalo o intervaly, takže číslo trochu zkresluje. Na delších bězích mám průměr nějakých 173 kroků za minutu), ale délka kroku nic moc. Takže je třeba zapracovat spíš na délce, než kadenci. Bez hodinek bych pravděpodobně jen tápal v mlze. Ono to sice jde vyřešit i bez nich, ale není to příliš pohodlný...

IMG_20200303_200000.jpg

Tak hodinky jo, nebo ne? Nevim. Jako vždy je třeba vyhodnotit, jestli Vám to k něčemu vlastně bude a jestli do toho chci narvat svoje peníze a bude to pro mě mít užitek. Osobně bych to každýmu určitě nedoporučil. Na to znám spoustu lidí, který si poříděj takovej náramek hlavně proto, protože to má každej a v závěru je pro ně hodnota těch informací nulová, protože prostě nevědí na co se dívaj a proč. Neviděj v tom zkrátka smysl, což je naprosto perfektně v pořádku. Každý podle svého. :)

No a když už jsme u těch screenshotů, tak tady je můj dnešní trénink. Suma sumárum dvě a půl hodiny, z nichž tam jeden úsek chybí, protože jsem ho musel časovat stopkama. Jinka to nešlo, neb nelze mít zapnutý dvě aktivity současně.

inCollage_20200303_195851116.jpg

Sort:  

The Steem blockchain is currently being attacked by a central authority in order to take control of the witnesses. If you are not managing your witness votes, please consider setting @berniesanders as your witness voting proxy by clicking here to help restore the decentralization of Steem.

!trdovoter
!BEER
!COFFEEA

Congratulations @jjprac, you successfuly trended the post shared by @bodie7!
@bodie7 will receive 4.02010088 TRDO & @jjprac will get 2.68006725 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Congratulations @jjprac, 4.99% upvote has been shared with your successful call on the post that shared by @bodie7!


Support @trendotoken projects by delegating : 100SP , 200SP , 500SP , 1000SP , 2000SP

Congratulations @krakonos, you successfuly trended the post shared by @bodie7!
@bodie7 will receive 0.26389800 TRDO & @krakonos will get 0.17593200 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Congratulations @bodie7, your post successfully recieved 4.28399888 TRDO from below listed TRENDO callers:

@jjprac earned : 2.68006725 TRDO curation
@krakonos earned : 0.175932 TRDO curation


To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Coin Marketplace

STEEM 0.22
TRX 0.06
JST 0.028
BTC 22879.40
ETH 1634.04
USDT 1.00
SBD 2.76