Rozhovor: Heidi z Crypto Tips | Na Steemitu mi vadí cenzura

in #cesky4 years ago

Heidi Chakos je YouTouberka, která se zabývá na svém kanále Crypto Tips kryptoměnami a blockchainovou technologií. Aktuálně má přes 56 000 odběratelů, což z ní činí jednu z nejvlivnějších žen v tomto odvětví. Po vánočním striku od YouTube plně pochopila na vlastní kůži význam decentralizovaných sociálních médií, které nelze cenzurovat.

Do krypta je rozhodně zapojeno více mužů než žen, proto jsem vždy rád, když vidím schopnou ženu tvořit obsah o kryptoměnách a decentralizaci. Jak dlouho vlastně publikuješ videa na YouTube související s kryptem na svém kanálu Crypto Tips? Díky vysokému počtu odběratelů máš velký vliv na ostatní. Kdy sis poprvé řekla: „Tak, a teď se stanu slavnou YouTuberkou!“

Ahoj a díky za pozvání k rozhovoru. Svůj YouTube kanál jsem spustila v listopadu 2016. Mým záměrem nebylo nikdy proslavit se. Místo toho jsem se skutečně cítila motivována přispívat do krypto prostoru natáčením videí, která pomohla vysvětlit koncepty tohoto celého ekosystému způsobem, který je snadno pochopitelný.

Rok 2016 není ani tak vzdálen technologicky, jako spíš tím, že před 4 lety neexistoval tak velký počet tvůrců obsahu. V té době jsem cítila, že bych mohla poskytnout něco trochu jiného, ​​co by lidem pomohlo.

Na tvém YouTube kanálu je vidět, že tě baví cestování. Používáš kryptoměny také na cestách nebo ve svém každodenním životě?

Používám kryptoměny pouze občas, třeba k rezervaci letenek.

Minulé Vánoce dostali někteří YouTubeři velmi nepříjemný dárek. Jejich kanály zaměřené na kryptoměny byly zabanovány a některá jejich videa byla smazána. Nebo alespoň dostali tzv. „strike“, což je první upozornění, po kterém nemohli na svých kanálech po dobu jednoho týdne zveřejňovat nová videa. Ovlivnilo to i tebe?

Ano, můj kanál byl ovlivněn, ale naštěstí jen krátce. Stejně jako u všech ostatních byli striky odstraněny po dvou dnech. Domnívám se, že je také velmi důležité poznamenat, že tento druh cenzury nezažily jen YouTube kanály zaměřené na kryptoměny. V tomto krátkém časovém období zažilo striky také mnoho dalších kanálů typu kontrakultury nebo třeba zabývající se pokerem. YouTube si nás zkrátka namazal na chleba, nešlo se proti tomu nijak bránit, uživatelská podpora nereagovala.

Myslím, že je to dokonalý příklad, který upozorňuje na potřebu decentralizovaných sociálních médií a platforem na zveřejňování videí. Události, jako je tato, navíc hodně přispějí k tomu, aby uživatelé, kteří nemusí nutně využívat kryptoměny nebo o nich třeba ani neví, si našli cestu k decentralizovaným platformám.

Po několika dnech se YouTube omluvil a řekl, že to byla jen chyba. Mnohým YouTuberům, ke kterým patří třeba Tomáš z @cryptoinvestsvk, ale přesto YouTube smazal videa a nemohli zveřejňovat videa nová. Vidíš to tedy jako příležitost přejít na decentralizované platformy, jako jsou dTube, 3speak nebo lbry? Chystáš se tam také přesunout nebo alespoň publikovat svá videa paralelně na těchto platformách i na YouTube, stejně jako to začal dělat YouTuber Crypt0? Jen pro případ, že by tato chyba mohla v budoucnu opět nastat?

Samozřejmě. Svá videa také sdílím na https://lbry.tv/@Crypto-Tips:b. Co se mi na LBRY líbí, je to, že nepoužívají vložené YouTube video, ale hostují vlastní videa, což jim pomáhá upevnit jejich stabilitu. Také si vždy ukládám kopie všech svých videí na svůj pevný disk, abych k nim měla vždy přístup.

V mých očích bude obrovský problém s centralizovanými platformami. Všiml jsem si, že na nějaký čas byl pozastaven také blogovací profil ambasadorů Cardana s názvem „Cardanians“, kteří publikují na webu medium.com. Přičemž nedošlo ani k předchozímu upozornění, že je někde chyba. Zkrátka jednoho dne byly články deaktivovány. Někomu to může připomínat útok na lidi a týmy, které otevřeně mluví o decentralizaci. Co si myslíš o Steemitu jako hlavní decentralizované blogovací platformě, která platí tvůrcům obsahu v kryptoměně STEEM? Může to být řešení, které si s cenzurou umí poradit?

Poprvé jsem začala zveřejňovat příspěvky na Steemitu v červenci 2016 a vypadalo to zpočátku velmi slibně. Bohužel, po více než 3 letech jsem tam zažila docela dost cenzury. Dokonce tolik, že jsem se už rozhodla nepodporovat tuto platformu. Bohužel je to docela nešťastný příklad toho, jak decentralizovaná platforma, která byla vytvořena k vyřešení problémů s cenzurou, které mají třeba YouTube nebo Reddit, má svoje vlastní problémy. Jedna velryba/jednotlivec s velkou sílou má moc cenzurovat obsah, který se mu nelíbí díky downvotům.

Steemit byl opravdu na počátku skvělý nápad, ale pokud chtějí skutečně řešit problém cenzury v sociálních médiích, musí provést ještě nějaké změny.

Sleduješ také vývoj nové sociální sítě Voice od block.one? Bude to druhý projekt sociální platformy od Dana Larrimera, který přišel právě se Steemem. Plánuješ se také přihlásit na Voice?

Měla jsem v plánu se Voice účastnit, ale jakmile jsem se dozvěděla, že budou vyžadovat KYC, moje plány se rychle změnily. Věřím, že další decentralizované platformy sociálních médií se budou i nadále rozvíjet a postupem času se budou zlepšovat. Požadovat KYC je pro mě však opravdu red flag.

Nicméně odměna za tvorbu obsahu je skvělá myšlenka, jde pak pouze o to, jak se uchopí.

Na svém YouTube kanálu publikuješ hodně edukativního obsahu. Přemýšlela jsi o nějakém vzdělávacím kurzu, jako je třeba Akademie Ivan on Tech?

Vlastně jsem už takový projekt rozjela, jmenuje se Learning Crypto a jeho cílem je šířit informace o kryptoměnách a blockchainu. V tomto prostoru je a bude spousta podvodníků a scammerů, kteří touží po vašem kryptu. Vzdělávání se je hlavní obranou proti těmto podvodníkům. Budu ráda, když i čtenáři tohoto rozhovoru zavítají na LearningCrypto!


Určitě se podívejte na obsah YouTube kanálu Crypto Tips, na kterém Heidi publikuje svoje videa!

presearch

Sort:  

Congratulations @blockchainfo! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You distributed more than 5000 upvotes. Your next target is to reach 6000 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

Valentine's day challenge - Give a badge to your beloved!
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.11
JST 0.031
BTC 68789.22
ETH 3862.34
USDT 1.00
SBD 3.66