Jak szukać pracy?steemCreated with Sketch.

in busy •  11 months ago

Nowe oferty pracy pojawiają się co jakiś czas na rynku, lecz nie są to ilości, jakich byśmy sobie życzyli. Niestety, nie zmieni się to pewnie w najbliższych latach, dlatego konieczne jest umiejętne poszukiwanie pracy, które skutkuje jak największą efektywnością.

Napisz profesjonalne CV

Stworzenie profesjonalnego CV może przysporzyć pewnych kłopotów, lecz jeśli posiłkujemy się szablonem jego kreowania, wówczas powinniśmy osiągnąć na tym gruncie jakiś sukces. Dobrym pomysłem jest także dołączenie listu motywacyjnego, lecz to bywa opcjonalne. Nie każdy pracodawca może sobie tego życzyć. Tworzone jest zwykle po to, aby mieć dodatkowe szanse przybliżenia swojej kandydatury. Niezbędne będzie wówczas, gdy zgłaszamy się do firmy, która nie przeprowadza w danej chwili procesu rekrutacyjnego, a poszukuje pracowników w każdym charakterze. Konieczne będzie wtedy podkreślenie, że interesuje nas praca na konkretnym stanowisku, takim jak np. księgowa czy elektronik bądź manager itp.

Zrób wokół siebie szum

Polowanie na oferty pracy to jeszcze nie wszystko. Ministerstwo pracy sugeruje, aby powiadomić wszystkich swoich znajomych oraz rodzinę, że poszukujemy pracy. Być może ktoś mógłby nas gdzieś polecić. Z wielu statystyk i badań wynika, że pracę znajduje się najczęściej z polecenia lub protekcji. To przykre, ale prawdziwe. Dotyczy to wielu różnych zawodów i stanowisk, bez względu na to czy mamy do czynienia z sektorem publicznym, jak administracja publiczna czy wieloma innymi branżami, np. elektronika. Ponadto pracodawcy chętniej zatrudniają osoby, o których już coś wiedzą.

Wybierz się do agencji pracy

Dziś coraz popularniejsze stają się agencje pracy. Tam trafia bardzo wiele ofert pracy, które są selekcjonowane. O ile istnieją spore szanse, że znajdziemy w ten sposób jakieś zajęcie, o tyle będzie to stanowisko nieco mniej płatne, ponieważ agencja za każdego pracownika pobiera określoną opłatę. Agencje najczęściej oferują proste prace, np. pracownik fizyczny. Jeśli studiowałeś prawo lub masz aspirację do wykonywania jakiegoś zawodu z branży budownictwa, to raczej powinieneś poszukać na własną rękę.

Szukaj samodzielnie

Sprawdzonym sposobem poszukiwania jest także przeglądanie ofert pracy w portalach, gdzie zamieszczane są nowe propozycje. Zwykle na takie oferty pracy odzew jest ogromny, gdyż pracodawca otrzymuje setki CV. Nie można jednak wątpić, bo być może otrzymamy telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Warto także samodzielnie przespacerować się po niektórych firmach i zapytać czy czasem nie potrzeba specjalisty w dziedzinie kosmetyka, projektowanie czy finanse. Łut szczęścia może sprawić, że akurat otrzymamy upragniony etat.

Polski rynek pracy nie ma wiele do zaoferowania, szczególnie gdy zamieszkujemy prowincjonalne miasteczka, jak np. Jelenia Góra. W takich przypadkach lepiej od razu kierować się np. na Wrocław, bo w przeciwnym wypadku zostaje tylko rolnictwo, jeśli mamy ku temu predyspozycje i hektary ziemi.

3021.jpg

https://swiatpracy.pl/news-view/jak-szuka%C4%87-pracy%3F_44

#swiatpracy.pl

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!