Gün İçerisinde Stresle Nasıl Başa Çıkabiliyorum? [Cointurk 19. Projesi] (Sümeyye#6474)

in busy •  2 years ago 

Herkese merhabalar. Kusadası´nın alışılmışın dışındaki bir diğer muazzam projesi olan Cointurk 19. Projeye dahil ettiğim bu paylaşımımda sizlere gerek hayatımızın belirli zamanlarında, gerekse de gün içerisinde yaşamış olduğumuz stresli durumlarda nasıl kendimi stresten uzak tutmaya çalıştığımdan bahsedeceğim. Daha önceki paylaşımlarımda da belirttiğim gibi 23 yaşımdayım ve 2. üniversiteyi okuyorum. Öğrencilik hayatım devam ederken pek çok zorlukla karşılaşmaktayım. Peki bu anlarda nasıl sakinleşmeye çalışıyorum? Huzursuz olmak yerine olaylara pozitif yaklaşarak nasıl mutlu olmayı tercih ediyorum? Yaşadığım olumsuz durumlar ve nasıl başa çıktığıma dair maddeleri sıralayabilirim...

1. Sabahları okula giderken otobüsün geç gelmesi, gelmemesi ve metroyu kaçırmak: Bu trajikomik olaylar hemen hemen her gün başıma geliyor. Erken çıksam da otobüsün gelmemesi sonucu metroya ulaşamıyorum. İlk zamanlarda gerçekten sinir stres tavandı =)

2. Her hafta 3 kez düzenlenen quizlerden düşük alınması dahilinde dersten atılıp yok yazılmak: Daha öncesinde ve bugün de başıma gelen bir diğer stres sahibi yapan olay daha. Bildiğiniz dersten kovuldum. :D (Totalde 20 kişi falan)

3. Birisi aradığında ve telefonu açtığımda o kişinin başka bir şahısla konuşmaya dalması nedeniyle cevap vermeyi unutması: Bu konuda sürekli gündeme gelen canım annemin ellerinden öpüyorum. =)

4. Yağmurlu havalarda yaya konumunda olduğumda arabaların yolun gölet olan kısmından hızlıca geçmesi: Bursa´da yağmurun bol olduğu şu günlerde bu konuda dikkati elden bırakmamak şart. Ehliyet almadım henüz ama böyle bir şoför olmayacağım inşallah. :D

5. Vize konularının finale dahil olması: Tüm öğrencilerin en büyük sorunlarından bir tanesi budur sanırım. Hocaların bu konuya değindiğinde yüzünde beliren o sevimsiz ve sinir bozucu tebessümden bahsetmek istemiyorum bile.

6. Herhangi bir konuda yapılan haksızlık: Sanırım var oluşumdan bu yana beni en çok kızdıran olay budur. Sadece şundan eminim ki kimsenin hakkı kimsede kalmıyor. =)

Bu saydıklarım tabiki büyük sorunlar değil. Öncelikle sağlıklı olduğumuza dair şükrü, dilimizden bırakmamalıyız. Herhangi bir konuda gerçekten zihnen yorulduğumda, stres yaptığımda, sessiz ve uzun bir yolda müzik dinleyerek yürüyüş yapmayı tercih ediyorum. Bu esnada hayatımı gözden geçiriyorum. Bu zamana kadar neler başardım, neler yaşadım, karşılaştığım olumsuzluklar pek çok insanın hayatına nazaran çok daha basit kalıyor. Müzik eşliğinde bunları düşünmek ve aynı zamanda temiz hava almak beni inanılmaz rahatlatıyor.

Bir diğer tercihim ise plates yapmak. Yaklaşık olarak 6 yıldır plates yapıyorum ve sakinleşmemde inanılmaz bir etkisi oluyor. Sizlere de tavsiye ederim. =))

Her ne olursa olsun pozitif düşünmek önemli bence. Daha kötüsü de olabilirdi diye düşünmek büyük bir erdem bana göre. Hayatınız boyunca ne yaşarsanız yaşayın başkalarının daha da büyük sorunlarla karşılaştığını unutmamak gerekir.

Ek Olarak: Öncelikle @kusadasi ekibine bugüne kadar yapmış oldukları tüm projeler için teşekkür ederim. Başka bir projede ülkemizi Steemit´de daha iyi temsil edebileceğimiz ve daha farklı, daha çok kitleye ulaşabileceğimiz konusunda alternatiflere değinilmesini rica ederim.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Yine destekledim. Ama bişey itiraf edeyim acayipkıskandım. Öğrenciliğin stresi bile güzel.Sen yinede bana uyup okulu fazla uzatma.
:)

Teşekkür ederim =) öğrenci olmayı seviyorum. Sadece okul ve çok mantıklı olmayan sistemleri ile biraz sıkıntı yaşıyoruz. Onun dışında herşey güzel =)