Yaşanabilir Hayat İçin + [Cointurk 28. Projesi] (Tamer #7291)

in #busy4 years ago (edited)

Her insan hayatının mutlu,huzurlu,sağlıklı ve rengarek olmasını diler. Günümüz şartları bunlara izin vermezken aslında bu kısmen bizim elimizde olabiliyor.Hayat kalitemizi arttırmak ve keyif almak hiçte o kadar zor olmayabilir.Birazdan vereceğim bir kaç tüyo ile sizlerde hayat kalitenizi arttırabilir hayatınızdan her an keyif alabilirsiniz.

1-Düzenli Uyku

Her insanın günde yaklaşık 7 saat uyuması gerektiği herkesin bildiği bir gerçek. Ancak yanıldığınız bir şey olabilir. 7 saat uyusanız bile kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız kaliteli bir uyku almış sayılmazsınız.
Düzensiz uykunun zararları ayen beyan ortadayken düzenli bir uyku düzeni sağlamak çok faydalı olacaktır.Düzenli uyku hayat standartınızı arttıracaktır ve etrafa pozitif enerji saçmanıza neden olacaktır.

_98537070_sleep_in_charts_body_v2_640_turkish-nc.png
image

2-Kaliteli ve Sağlıklı Gıdalar Tüketmek

Yemek çoğumuzun hayatında büyük bir yer kaplamaktadır. Sabah, öğlen, ikindi, akşam... Durmadan ne yiyeceğimizi düşünürüz. Peki, bir de bu yiyeceklerin sürekli olarak kaliteli ve sağlıklı olduklarını düşünün.Sağlıklı beslenmek kendin için yapabileceğin en iyi şey.Sağlıklı beslenen bir kişi kendisini her zaman daha rahat ve dinç hisseder. Bu kişilerin hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşük olur. Hastalandıkları vakit ise daha çabuk iyileşirler. Sağlıksız ve dengesiz beslenen kişiler ise daha çabuk hastalıklara yakalanırlar.

Beslenme konusunun insanın psikolojik ve ruhsal yapısında da etkili olduğu bilinmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerin psikolojik yapıları daha güçlü olur. Ruhsal yönden daha dayanıklı olurlar. Depresyon gibi ruhsal sorunlar yaşama olasılıkları daha düşük olur.

Bu kişiler hayata daha pozitif bakarlar. Yaşam kaliteleri diğerlerine göre daha yüksektir. Kendilerini daha enerjik hisseder ve işlerine daha iyi verirler. Bu tür kişiler diğerlerine göre daha geç yaşlanır ve genç kalırlar. Doğru beslenmenin kişinin kalp sağlığı üzerinde de direkt etkili olduğu artık herkesin bildiği bir gerçektir.
saglikli-besinler.jpg

image

3-Doğada Vakit Geçirin

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için oldukça zor olan bu aktivite için limitleri biraz zorlayıp en yakın ormana kendimizi atmamız bizi streslerimizden uzak tutacağı gibi hayat kalitemizde de olumlu bir etkiye sahip olacaktır.Özellikle şu günlerde doğada zaman geçirmeye, temiz havayı içimize çekmeye ve negatif düşüncelerden uzaklaşmaya daha da çok ihtiyacımız var. Doğayla iç içe vakit geçirmenin faydaları herkese her ülkede önerilse de son günlerde olumlu düşünmek, negatiflikten, stresten uzaklaşmak için kendimizi zorladığımız şu günlerde buna daha da çok ihtiyacımız var.

Bu yüzden negatif düşünceler arasında sıkışıp kaldığınızı hissettiğinizde, nereye kaçacağınızı bilemeyip, çevrenizle hep aynı olumsuz durumları konuştuğunuz ve bir çıkış yolu aradığınız şu günlerde sizi bu kaygılı durumdan kurtaracak doğaya dönmenizde yarar var.Ayrıca doğada vakit geçirmek;
-Sağlığınıza iyi gelir,
-Daha mutlu olmanızı sağlar,
-Beyniniz daha iyi çalışır
5564432_stock-photo-green-forest-with-pathway.jpg

image

4-Düzenli Spor Yapın

Düzenli olarak spor yaptıgınızda formunuzu ne kadar güçlendirirseniz, fiziksel olarak kendinizi ne kadar geliştirirseniz, bu sonuç sizin strese girmenizi engelleyecektir. Yani egzersiz yaparak sadece iyi görünmekle kalmayıp iyi düşünmeyi ve daha kapsamlı bakış açıları geliştirmeyi, sorunlara farklı yönlerden yaklaşmayı, hızlı ve doğru düşünmeyi, doğru iletişim kurmayı becerinizi geliştirebilirsiniz. Bu da hem sosyal yaşam ve iş hayatında başarıları destekler.

Spor yapmak hem fiziksel hem de mental olarak sizi çok rahatlatacak ve hayat kalitenize olan olumlu etkisini anında farkettirecektir.
Ayrıca düzenli yapılan spor kişinin kendisine özsaygısını yükselterek stres yönetimi üzerine de etkili olur ve depresyon, zihinsel gerilimi azaltır.
spor.jpg

image

5-Müzik Dinleyin

Güzel, kaliteli ve hoşlandığınız müzikleri dinlemek sizi mental olarak yukarılara taşıyacağı gibi ruhunuzun da doymasını sağlayacaktır.Müzik dinlemeyi sadece bir hobi veya eğlence aracı olarak görmeyin, müzikle bedeninizi sağlığa kavuşturabilirsiniz.Müzik sizin üzerinizde tahmin ettiğinizden daha fazla etkiye sahiptir. “Müzik ruhun gıdasıdır” sözü boş yere söylenmiş bir atasözü değildir.Şarkı için söz yazın veya beste yapın. Duşta şarkı söylemek kan basıncını azaltır, boğaz ve yüz kaslarını güçlendirir, hafızayı geliştirir, ağrıyı azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Hayatınızda müziğe daha fazla yer verin ve onu doğru biçimde kullanın.
55555.jpg

image

6-Hobi Edinin

Hobiler, kendinizi ifade etmenin ve gerçekleştirmenin en etkili yollarından biri. İnsan ruhundaki yaratıcılık ve üretme arzusu ancak size en uygun hobinin yardımıyla ortaya çıkabilir, hayatınıza anlam katabilir. Kimi zaman da konuşarak anlatamadığınız duyguları, sizi huzursuz eden düşünceleri hobileriniz yardımıyla açığa çıkarabilirsiniz ve bu da sizi mutlu olmanızı sağlar.

Bunlara ek olarak mutlu ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için yapmamamız gerek şeylerde elbette vardır.Peki bunlar nelerdir;

-Kendinizi ve ihtiyaçlarınızı ihmal etmek
-Diğerlerinin hatalarını düzeltmeye çalışmak
-Hayatınızı kontrol etmek
-Sigara kullanmamak veya bırakmak , azaltmak
-Alkolü az tüketmek
-Hata yapmaktan korkmamak-
-“Hayır” demeyi bilmek
-Ailenizle yeteri kadar vakit geçirmek.

Bu başlıklara dikkat ettiğimiz zaman daha mutlu,huzurlu,kaliteli ve sağlıklı bir yaşam bizleri bekliyor demektir.Sağlıcakla kalın.

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.07
JST 0.032
BTC 23583.33
ETH 1748.79
USDT 1.00
SBD 3.15