Microsoft, Amazon'a 10 milyar dolarlık AI 'Jedi' sözleşmesi imzaladısteemCreated with Sketch.

in #blog4 years ago

Pentagon, Amazon’un en sevdiği kişi olarak gördüğü yoğun bir şekilde ihale sürecinin ardından Microsoft’a 10 milyar dolarlık (8 milyar £) bulut bilişim sözleşmesi imzaladı.

Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı veya Jedi için yapılan 10 yıllık sözleşme, ABD savunma bakanlığını teknolojik açıdan daha çevik hale getirmeyi amaçlıyor.

Amazon'un teklifi, rakiplerinden ve ABD Başkanı Donald Trump'tan eleştiri aldı.

Şirket, kararın "şaşırdığını" söyledi.

"Tamamen karşılaştırmalı tekliflerle ilgili ayrıntılı bir değerlendirme" "açıkça farklı bir sonuca varacak" dedi.

Pentagon, açıklamasında, tüm tekliflerin "adil davranıldığını" söyledi.

Jedi nedir?
Savunma Bakanlığı, yaşlanan bilgisayar ağlarını tek bir bulut sistemiyle değiştirmek istiyor.

Sözleşme kapsamında, Microsoft yapay zeka bazlı analiz sağlayacak ve diğer hizmetler arasında sınıflandırılmış askeri sırları barındıracak.

Pentagon, 10 milyar dolarlık AI teknik anlaşmasında duraklamaya yol açtı
Google Pentagon verileri için 10 milyar dolarlık savaş bıraktı
Jedi'nin ordunun verilere ve buluta savaş alanlarından daha iyi erişim sağlayacağı umulmaktadır.

Karar tartışmalı mı?
Amazon ön koşucu olarak kabul edilmişti - Başkan Trump sürecin adil olup olmadığını sorgulamaya başlayana kadar.

Temmuz ayında gazetecilere verdiği demeçte, "Pentagon ve Amazon'la olan sözleşme hakkında büyük şikayetler alacağını" söyledi.

Diğer şirketlerin kendisine, sözleşmenin "rekabetçi bir şekilde teklif edilmediğini" ve yönetiminin süreçte "çok uzun bir süre bakacağını" söylediğini söyledi.

Trump, Amazon'u ve Washington Post gazetesinin de sahibi olan kurucusu Jeff Bezos'u geçmişte defalarca eleştirdi.

Genel müdür ve özsermaye analisti Wedbush Securities'in yöneticisi olan Dan Ives, Amazon ve diğerlerinin mahkemelerde karara itiraz etmelerini beklediğini ancak Microsoft için "paradigma değiştirici" olarak nitelendirdiğini söyledi.

Hareket, Microsoft'un hisse fiyatını artıracağı ve önümüzdeki yıllarda şirket için "önemli olumlu mali etkileri" getirebileceğini söyledi.

Amazon için bir darbe
Leo Kelion tarafından, BBC Technology büro editörü

Amazon, uzun süredir daha güçlü bir teklif olduğu düşünüldüğünde, bu sözleşmeyi kaybettiği için acı bir hayal kırıklığı yaşayacak.

Ancak Başkan Trump'ın Temmuz ayında Amazon'un önde gelen statüsü ile ilgili "büyük şikayetler alma" konusundaki yorumları ve ardından ertesi ay ödülün açıklanmasındaki gecikme sonrasında, Microsoft'un her zaman üzgün olabileceği düşünülmüştü.

Bununla birlikte, zamanlama meraklı, Savunma Sekreteri Mark Esper’in beklenmedik bir şekilde aylarca süren katılımdan sonra, diğer oğullardan birinin IBM için çalıştığı gerekçesiyle, diğer orijinal başvuranlardan biri olduğu için beklenmedik bir şekilde kendini gözden geçirme sürecinden çıkarmasından birkaç gün sonra geliyor.

Bu, Microsoft'un şimdi Savunma Bakanlığı fonlarının büyük bir alıcısı olduğu anlamına geliyor.

Sadece Jedi'den değil, aynı zamanda Deos olarak bilinen ayrı bir milyarlarca dolarlık sözleşmeden de faydalanacak. Bu, kendi gecikmelerine maruz kalmasına rağmen, yine de e-posta, takvim, görüntülü görüşme ve diğer verimlilik yazılımı ihtiyaçları için bulut tabanlı Office 365 kullanan DoD ile sonuçlanacak şekilde ayarlandı.

Microsoft için bir sorun, orduya yakın olmasının sorunlara yol açıp Live açmayacağı.

Bazı kendi işçileri zaten ABD ordusu için gerçeklik cihazı artar onun Hololens bir sürümünü geliştirmeye itiraz ettiler şimdi "kuvvet letaliteyi artırmak" yardım etmek makine öğrenme araçları ve diğer sistemleri sağlanması ve bu fikri bir PR için olabilecek kâbus.

Amazon için, bu kazançlı bir sözleşmenin kaybedilmesi Jeff Bezos’un Washington Post’a sahip olmasıyla bağlantılıysa, AWS’nin ana şirketinden ayrılması ve ayrı bir şirket olarak kurulmasını gerektirebilir. Düzenleyicilerin Amazon'un zaten Amerikalıların yaşamlarına çok derinden uzandığı endişelerini gidermek için bunun olabileceği yönündeki spekülasyonlar çoktan yapılmıştı.

Buraya nasıl geldik?
Duyuru, teknoloji devleri Microsoft, Amazon, Oracle ve IBM'i birbirine karıştıran uzun bir sürecin sona erdiğini gösteriyordu.

Dünyanın en büyük bulut bilişim hizmetleri sağlayıcısı olan Amazon, Jedi'yi kazanmak için favori olmuştu. Ancak rakipleri sürecin haksız olduğunu savundular.

Oracle bu yılın başlarında federal mahkemede teklif verme sürecine itiraz ederek Amazon’un lehine yapıldığını söyledi, ancak federal bir yargıç iddiayı reddetti.

Pentagon başka ne söylüyor?
Geçtiğimiz iki yıl boyunca 10 ayrı bulut bilişim sözleşmesinde 11 milyar dolardan fazla para kazandığını söyledi.

Jedi anlaşması, "departmanın ihtiyaçları çeşitlilik gösterdiği ve herhangi bir tek tedarikçi tarafından karşılanamadığı için çok satıcılı, çok bulutlu bir ortam stratejimizi sürdürüyor" dlive dedi.

Microsoft henüz bir açıklama yapmadı.

Sort:  

Please be informed that your account has been permanently blacklisted from TripleA.

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.10
JST 0.032
BTC 43894.40
ETH 2261.70
USDT 1.00
SBD 5.02