Blog yazarak para kazanmaksteemCreated with Sketch.

in #blog3 years ago (edited)

Bloglara yazarak para kazanmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Bir yada iki konuda yazın…

Az sayıda konuda yazmak size az ziyaretçi sağlasa da genel içerikli bloglara göre sponsor ve reklam veren bulmanız kolaylaşacaktır. Webrazzi.com , wordpress-tr.com gibi siteleri inceleyebilirsiniz. Bu siteler kolayca sponsor bulabilir. Çünkü tek bir konuda yazıyor yada içerik sunuyorlar. Örneğin spor konusunda yazan bir bloggera göre futbol konusunda yazan bir blogger daha kolay reklam alabilir. Çünkü doğal olan reklamverenlerin ürünleriyle ilgili bloglarda reklam yayınlamak istemesidir.

Güvenilir olun…

İnternet ortamında bunu sağlamak zor olsada güvenilirlik blogların ziyaretçi sayısını artırmada bir etkendir. Ayrıca reklam verenler blogların güvenilirliğinden yararlanmak isteyeceklerdir. Google adsense reklamlarının çok tıklama almasının sebeplerinden biride Google’a güven duyulmasıdır. Blogunuzun güvenilir olması reklam tıklamalarını büyük oranda artıracak, bu sizi ve reklam verenleri memnun edecektir.

Devamlı ziyaretçiler kazanın…

Pazarlama konusunda yazılar yazıyorsunuz diyelim. Üye yada devamlı okur sayınız sponsor bulmanızı olumlu yönde etkileyecektir. Çünkü pazarlama meraklısı üyeleriniz, pazarlama konusunda reklam vermek isteyenler için bir nimettir. Dünya genelinde reklam vermek amacıyla blog arayanlar, ziyaretçisi fazla olan blogları değil, takipçisi fazla olan blogları tercih ediyorlar.

Blogunuzun ziyaretçi sayısını artırın…

Gösterim bazlı reklamlar için ziyaretçi sayısı fazla olan bloglar tercih ediliyor. Reklam verenler ne kadar çok insana ulaşırsak o kadar iyi diye düşünüyor. Ama siz yinede blogunuzun konusuyla ilgilenen ziyaretçiler kazanmaya çalışın. Şimdilik az sayıda ziyaretçiniz olsada uzun vadede kazanacak olan sizsiniz. Çünkü genel içerikli blogların tek konulu bloglarla uzun vadede rekabet edebilmesi mümkün değildir. Günümüzde genel içerikli bloglar sürekli ziyaretçi kaybediyor. Ziyaretçiler sadece kendisini ilgilendiren konularda içerik veren bloglara katkıda bulunuyorlar ve rağbet ediyorlar.

Son olarak web sitelerine oranla bloglar daha dinamiktir. Blogunuzu sürekli olarak güncelleyin. Üç yada altı ayda bir tasarımınızı değiştirin. Haftada en az üç yazı ekleyin. Yazı yazarken konunuzla ilgili sayfalara bağlantılar sağlayın. Yazınızı paragraflara veya maddelere ayırın, konuyla ilgili resim, video gibi görseller ekleyin. Yorumlara cevap yazmaktan çekinmeyin. Okurlarınızla sürekli iletişim içinde olun...


Hangi konularda blog yazılmalı? Bloglardan gelir elde etmek için nelere dikkat edilmeli?

Bu mümkün mu peki? Evet mümkün. Sadece biraz emek vermemiz gerekiyor. İlk önce hangi konularda yazacağınızı belirleyin. En iyisi bir konu seçin, fakat üç konuya kadar seçebilirsiniz. Konu seçerken güncel olan, insanların ihtiyaç duyduğu konular vb. kriterlere dikkat edin. Benim tevsiyem hiç kimsenin yazmadığı bir konuda yazın. Daha sonra kendinize bir site alin. Ücretli siteler alabileceğiniz gibi wordpress, blogspot gibi tamamen ücretsiz bloglar da kurabilirsiniz. Alacağınız site isimleri yazacağınız konu ya da konularla alakalı olsun. WordPress yazılımını mutlaka yükleyin, tema olarak, arama motorlarına uyumlu hale getirilmiş wordpress temalarından birini seçebilirsiniz. Daha sonra makalelerinizi yazmaya başlayabilirsiniz.

Bloğunuzdaki yazı sayısı elliyi geçince, bloğunuzda reklam alanları oluşturun. İlk önce reklam fiyatlarını düşük tutun, örneğin haftalık 10 - 30 tl arası. Bloğunuzdaki yazı sayısı, bloğunuzun ziyaretçi sayısı arttıkça reklam fiyatlarını da artırırsınız. Eğer etkili yazılar yazarsanız bir süre sonra bloğunuz tanınır hale gelecek, daha çok link bağlantısı alacak ve ziyaretçi sayısı da artacaktır.

Ve sizde artık makalelerinizi daha profesyonelce yazar hale geleceksiniz. Anlatılanları yaparsanız aylık kazancınız 1.000 tl' yi geçecektir. Kazanç oranınız sitenizdeki makale kalitesine, makale sayısına, ziyaretçi sayısına, tasarım kalitesine göre değişir. Yani siteniz ne kadar kaliteliyse kazancınızda o oranda artar veya azalır.


Bloglara nasıl sponsor bulunur?

  1. Blogunuzda reklam alanları bulundurun. Reklam verenlerin sitenize reklam vermeyi düşünmeleri için en can alıcı bölümleri seçin. Özellikle üst bölümler.
  2. Reklam alanlarınıza reklam verenleri çekecek ilginç " reklam verin!.. " bannerleri koyun. Ama abartmayın.
  3. Sitenizde bir "reklam ver" sayfası bulundurun. Bu sayfada sitenizin konusu, istatistikleri, ziyaretçi gurubu, reklam vermek için neden cazip olduğu? vb. konularda bilgi bulundurun.
  4. İlk reklamınızı ücretsiz yayınlayın. İlk reklam verenlerinize hediye reklamlar sağlayın. Reklam verenlerinize reklamının ne kadar verimli olabileceğini doğru bir şekilde anlatın.
  5. Sitenizde online ziyaretçi sayaçları, günlük, toplam vb. sayaçlar, alexa trafik sıralaması, pagerank göstergeleri vb. araçlar bulundurun.
  6. Sitenizin ziyaretçileri hakkında bilgi edinin. kadın-erkek oranı, yaş gurubu, kültür seviyesi, bölgesi vb.
  7. Bir hakkımda bölümü yazın. Ne kadar profesyonel olduğunuzu bilsinler.
  8. Sitenizde google adsense kullanın. Bunu yapmak reklam verenler gözünde sitenizi güvenilir yapar. Fakat en önemli reklam alanlarınızı reklam verenlerinize ayırın.
  9. Az sayıda konuda içerik üretin. Sadece bir kaç konuda yazın, yazılarınızı kategorilere ayırın.
  10. Bloğunuzu güncel tutun. Haftada üçten fazla yazı yazın. Ve son olarak bol kazançlar...

Not: Bu içerik 2005-2015 yılları arasında oluşturuldu. Bazı bölümler güncelliğini kaybetmiş olabilir. Arşivimi buraya taşıyorum.

Görsel: Blogger.com

Sort:  

This post has received a 68.33 % upvote from @boomerang.

Hocam Merhaba,
Botlarla ilgili son durum nedir? Listesini içeren bir hesap var mı? Kullanmayı tavsiye eder misin?

Merhaba hocam. Denedim birkaçını da tavsiye etmem, zarar ettiriyorlar. Bir tipu var denk gelmedi oylaması. Onu denemek lazım.

İngilizce içeriklerime birkaç büyük hesaptan oy geldi. Organik olarak ilerlemeyi deneyeceğim bir süre :)

Kesinlikle faydalı bilgiler, elinize sağlık.

Coin Marketplace

STEEM 0.34
TRX 0.12
JST 0.046
BTC 69859.85
ETH 3464.17
USDT 1.00
SBD 4.58