GELECEĞİN ALIŞVERİŞ DÜNYASI: MOZO

in #blockchain6 years ago

Giriş

İşletmeler, yoğun rekabet ortamı içerisinde müşteri ihtiyaç, istek ve beklentilerinin sürekli olarak değişmesiyle birlikte, müşteri memnuniyeti sağlama ve müşteri bağlılığı yaratma konusunda rakiplerinden daha çok duyarlı davranmaya ve yeni değer sunmaya mecburdurlar. Özellikle son yıllarda sayıları gittikçe artan alışveriş merkezleri (Avm) ve bünyelerindeki süpermarketler ile gittikçe büyüyen perakendecilik sektöründe, müşteriye ulaşmak, memnuniyeti sağlamak, müşteriyi tatmin etmek, ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak, bunu sürekli kılmak çok daha yoğun çaba gerektirmektedir.

giriş.jpg

Müşterilerini memnun etmiş bir işletmenin, rakipleriyle rekabet edebilmesi daha kolay olmaktadır. Satın aldığı bir mal veya hizmet ile ilgili beklentileri karşılanmış sadık bir müşterinin, işletmede tutulması ve tekrar mal ve hizmet satın almasının sağlanması, diğer kişilerin işletmeden mal ve hizmet almasından daha az maliyetli (6 kat daha az) ve daha kolay olmaktadır. Ayrıca bir işletmenin sadık müşteri yüzdesindeki küçük bir artışın bile, yüksek oranda işletme karlılığına yansıdığı görülmektedir. Perakendecilik alanında faaliyet gösteren işletmeler sadık müşteriler elde edebilmek için yoğun olarak sadakat ve ödül programlarını kullanmaktadırlar.

Sadık müşterilere özel indirimler, sürpriz hediyeler ve birçok avantajı bir arada sunan sadakat ve ödül programlarının daha sık ziyaretler ve daha fazla sayıda satın alma işlemine yardımcı olduğunu yapılan araştırmalar göstermektedir. Ancak sadakat ve ödül programları satışları arttırmak için ümit verici bir araç olarak görünmekle birlikte, mevcut sadakat programları, gerektiği kadar çalışmamaktadır ve birçok sorunu bünyesinde barındırmaktadır.

Problem

Günümüzde sadakat ve ödül programlarıyla ilgili temel sorun, müşterilerin alışverişleri sırasında kazandıkları puanlarının, kuponlarının ve indirimlerinin aşırı büyük bir yüzdesinin asla kullanılmaması ve kaybolup gitmesidir.
Yapılan bir araştırmaya göre, yalnızca ABD’de müşteriler tarafından kazanılan tahmini olarak 100 Milyar ABD Dolarına eşdeğer bir tutar kullanılmamıştır. Bu nedenle, yürütülen ödül ve sadakat programları işletmenin hedef olarak gördüğü müşterileri tarafından değerlendirilmemekte ve böylece istenilen geri dönüş de elde edilememektedir.

mozo problem.jpg

Günümüzde her işletme müşteri bağlılığını sağlamak adına özel kartlar ve kuponlar üretmekte ve müşterilerine bunu ücretsiz dağıtmaktadır. Yıllar boyunca farklı sektörlerde kullanılmak üzere cüzdanlarda onlarca farklı kartın ve kuponun biriktiğini görmekteyiz. Çoğu zaman kartların işlevi ve değeri kaybolmakta ve zamanla çocuklarınız için eğlenceli bir oyuncağa dönüşebilmektedir. Araştırmalar, ortalama bir tüketicinin yaklaşık 29 farklı ödül programına abone olduğunu veya katıldığını göstermektedir. Dolayısıyla bir müşterinin bunca kartı tam randımanlı şekilde kullanması ve ödül programlarına katılımı oldukça zor hatta imkânsızdır.

Ödül programıyla ilgili bir başka acı nokta handikap ise tüketicilerin puan durumlarını veya puanların kullanımlarının ne zaman sona ereceğini kolayca hatırlayamamaları veya kolayca kontrol edememeleridir. Gerçekten pek çok müşteri kartlarında ne kadar puan biriktiğini ve bu puanların geçerlilik süresini bilmemekte ve dolayısıyla puanlarını kullanmadan kaybetme riski yaşamaktadırlar. Ayrıca müşterilerin puan bilgilerini kontrol edecekleri mekanizmalar maalesef kolay erişime açık değildir.

Son olarak günümüz sadakat programlarıyla ilgili bir başka önemli sorun da, tüketicilerin puanlarının ne olduğunu bilmemeleridir. Yani sahip oldukları puanların değeri ne kadardır, hani ürünlerde ve nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt bulmakta oldukça zorlanmaktadırlar. Zira bazı puanlar sadece belirli ürünlerde bazıları ise belirli miktar alışverişlerde kullanılabilmektedir.

mozo logo.png

MOZO ile Tanışın

Mozo, ticaretin geleceğini keşfeden bir Tokendir. Mozo, gerek online mağazalarda ve gerekse perakendeciler için cadde mağazalarında ziyaretçi sayısını ve dolayısıyla satışları artırmak için geliştirilmiş blok zincir tabanlı harika bir çözümdür. Mozo Token sayesinde müşteriler doğrudan işletmecilere ve mağaza sahiplerine yönlendirilmekte, yeni yerler keşfetmeye, ürünlere göz atmaya ve alışveriş yapmaya teşvik edilmektedirler. Mozo bir anlamda cadde mağazalarını yeniden canlandıracak hayat suyunu sunmaktadır.

Mozo’nun vizyonu, mağazalara daha fazla ziyaretçi ve müşteri çekmek için evrensel bir platform oluşturmaktır. Tüketiciler Mozo APP uygulamasıyla mağazalarda alışveriş yaptıkları zaman Mozo Tokeni olarak adlandırılan bir kripto-para birimini kazanacaklar ve bunu biriktirebileceklerdir. Mozo tokenleri ise Mozo destekli mağazalarda ürün ve hizmetler için indirim elde etmekte kullanılabilecektir. Ayrıca farklı bir ülkeye gittiğinizde de, Mozo'yu Visa, Paypal, Alipay vb. gibi yüksek işlem ücretleri ödemeden kullanmanız mümkün olacaktır.

mozo 3.png

Çin'in önde gelen perakende devleri ile yaptığı ortaklıklar ve Mozo'yu kullanmaya karar vermiş mevcut 38.000 mağaza MOZO’yu global perakende pazarının bir numaralı blockchain Tokeni olma yolunda ilerletiyor.

Mozo Nasıl Çalışmaktadır?

Öncelikle Mozo her tür perakende işletmesi için geçerlidir. Dolayısıyla küçük dükkânlarından büyük perakendecilere, alışveriş merkezleri ve stadyumlara kadar müşteri sayılarını ve bağlılıklarını artırmak isteyen her işletme Mozo’yu özgürce kullanabilir. Peki Mozo’yu nasıl kullanacaksınız? Şimdi bunu bir örnekle açıklayalım.

mozo 4.png

Öncelikle büyük bir alışveriş merkezi işlettiğinizi hayal edin. Satışlarınızı ve kar marjınızı artırmak için ziyaretçi sayınızı artırmak istiyor ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Özellikle daha az ziyaretçi gelen mağazanın üst katlarına daha fazla müşteri çekmek istiyorsunuz. Belki de bu katlarda açtığınız yeni mağaza hakkında müşterilerin bilgi sahibi olmasını dahası orayı ziyaret etmesini de istiyorsunuz. Bütün bunları sağlamak için yapacağınız ilk iş Mozo uygulamasını indirmek.

mozo 2.png

Mozo’yu indirdikten sonra kolaylıkla satın alabileceğiniz Mozo Tokenler dijital cüzdanınıza anında aktarılacak ve siz bunları kullanmaya başlayabileceksiniz. Bunda sonra artık müşteriler telefonlarına indirdikleri Mozo uygulamasıyla sizin alışveriş merkezinize geldiğinde, onları istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz. Siz ve alışveriş merkezindeki diğer mağaza sahipleri Mozo Token promosyonlarını nasıl ve ne zaman yönetebileceğinizi seçebileceksiniz. Örneğin üst katlarda yeni açılan mağazaya müşterilerin ziyaret etmesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Müşteriler oraya gittiğinde ve check-in yaptıklarında Mozo Tokenlerle onları ödüllendirerek oradaki trafiği artırabilirsiniz. Ne zaman, nerede ve ne kadar Mozo Tokeni vereceğiniz tamamen size kalmış. Mozo ile kontrol tamamen sizdedir ve sizin isteğinize göre müşteriler yalnızca ziyaretlerini tamamladıktan, göz attıktan veya mekânınızdan alışveriş yaptıktan sonra ancak Token alabilirler. Yani müşteriler teşvik etmek istediğiniz eylemleri gerçekleştirmezse, Mozo Token alamazlar

Mozo Token Ekosistemi ve Satışlar

Ethereum blockchain ağı tarafından desteklenen Mozo Token, bir ödül programı olarak kendi yararının ötesinde bir değer taşımaktadır. Müşteriler, mağaza sahipleri veya işletmeciler sahip oldukları Mozo Tokenleri hediye olarak gönderme, arkadaşlarıyla paylaşma ya da belirlenen borsalar üzerinden işlem yapma hakkına sahiptirler. Tüm bunlar sayesinde sürdürülebilir ve üretken bir Token ekosistemi mümkün olmaktadır.

mozo token.png

Mozo Projesi için sabit 5 Milyon (5.000.000.000) Mozo tokeni tedarik edilecektir. Daha sonra asla başka bir Token oluşturulmayacaktır. Bu Mozo Tokenlerinin yüzde 25’i iki devir halinde halkın satışına sunulacaktır. İlk devirde; 700.000.000 adet Token satılacak olup, 8 Mayıs itibariyle ön satışlar başlamıştır. Bu devirde her bir tokenin değeri 0,09 ABD Doları olarak belirlenmiştir. Bu devir için hardcap 42 milyon olarak tespit edilmiştir.

550.000.000 adetlik ikinci devir ise 2018’in son çeyreğinde yapılacaktır. Burada Tokenler minimum 0,12 ABD Doları olarak satılacaktır. Bu devirin hardcap’ı ise 46 milyon dolar olarak belirlenmiştir. Bu iki devir için toplam hardcap 88 milyon ABD doları olacaktır.

Mozo Ekibi

Mozo konsepti ilk olarak 2015 yılında Asya'da büyük perakende firmalarının iş ihtiyaçlarına yönelik kurulan Mozo ekibi tarafından formüle edilmiştir. Mozo ekibi pilot projeler üzerinde çalışırken, alışveriş merkezlerinde müşteri ve ziyaret sayılarının azlığını fark etmiş ve perakende sektöründeki ödül ve sadakat programlarının verimsizliği hakkında detaylı bilgi sahibi olmuşlardır. Buradan hareketle bu sektörün bir değişime ihtiyacı olduğunu fark eden ekip geliştirdikleri Mozo 2.0 ile birlikte geleneksel ödül programlarını değiştirme ve Mozo’nun kripto-para birimini yaygın olarak kullandırmayı amaçlamışlardır. Mozo ekibine baktığımızda geçmiş tecrübeleri olan yüksek nitelikli uzmanlardan oluşmakta olduğunu rahatlıkla görmekteyiz.

mozo team.png

mozo partner.png

Sonuç

Sonuç olarak Mozo geleneksel ödül ve sadakat programlarının tüm dezavantajlarını ortadan kaldırarak müşterilerin bağlılığını artıracak ve mağazaları tekrar tekrar gezip kazandıkları tokenleri istedikleri şekilde özgürce harcamalarına imkân verecek eşsiz platform. Bu harika platforma hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki bağlantıları ziyaret edin.

Website: https://www.mozocoin.io/
Twitter: https://twitter.com/MozoToken
Telegram: https://t.me/mozotoken
Medium: https://medium.com/@mozotoken
Whitepaper: https://www.mozocoin.io/pdf/060418_whitePaper_mozo.pdf
Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4169993
Bounty Program: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4505246.0
Author:
BTT Username: altcoinn
BTT Url: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=2091958

Sort:  

İlgi çekici.

proje mağaza ve perakendeciler için çevrimdışı mağazalarda ciddi yenilikler getiriyor.

Proje özellikle müşteri sadakati ve yerel mağazalara müşteri çekme konusunda devrimsel fikirlere sahip

okudum da gerçekten yazarın da bahsettiği gibi Çin'in önde gelen perakende devleri ile yaptığı ortaklıklar ve Mozo'yu kullanmaya karar vermiş mevcut 38.000 mağaza MOZO’yu global perakende pazarının bir numaralı blockchain tokenı olma yolunda...

MOZO Projesi mevcut durumda Hard Cap hedefine yaklaşmış bir proje olarak oldukça popüler.

Son zamanlarda birden yükselişe geçen arkaplanında sağlam destekçilerin olduğu bir projeye benziyor.

bu tip projeler aracılları ortadan kaldıracağı için yatırımcılarına yüksek kar getrebilir

Proje gerçekten ilgi çekici. Mozo ile Alışveriş merkezleri müşteri trafiğini istediği alanlara yönlendirebilecek. Yada küçük işletmeler kendi promosyon kampanyalarını düzenleyebilecek. İş ortaklarına bakılınca projenin büyük bir potansiyeli olduğu belli oluyor. Takip etmek gerekli

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.12
JST 0.032
BTC 66568.01
ETH 3070.53
USDT 1.00
SBD 3.68