DigitalBits - Projeye Genel Bakış

in #blockchain5 years ago (edited)

digitalbkapak.jpg

Bitcoin, 2012’den beri kullanılan, herkes tarafından desteklenen ve kimsenin kontrolünde olmayan bir dijital para birimidir. Bitcoin sistemini bugüne dek ayakta tutan sistem ise blok zinciri (Blockchain) teknolojisidir. Son zamanlarda, teknoloji endüstrisinden pek çok farklı kuruluş bu teknolojiye ilgi göstermeye başladı.

Peki blok zinciri tam olarak nedir? Bir blok zinciri, hesap defteri girisini ya da bir hesap hareketi kaydını temsil eden veri yapısıdır. Her hesap hareketi, gerçekliğini koruma altına almak adına dijital olarak imzalanır ve kimse bu kayda müdahale edemez. Böylece hem hesap defterinin kendisi hem de içindeki hesap hareketlerinin güvenilir olduğu varsayılır.

Her blok zinciri projesi bir ağ üzerinde çalışır. Bu kendi ağıda olabilir, başka bir blok zinciri ağı da olabilir. Coin ve Token kavramları da burada karşımıza çıkıyor. Kendi ağını kullanan kripto para birimlerine Coin, başka ağlar üzerinden çalışan kripto para birimlerine de Token denir. Kendi ağında yani ana ağda çalışan Coinlerin çalıştığı ağa MainNet adı verilir. MainNet aslında alıcı ve gönderen arasındaki işlemi yerine getiren bir blok zinciridir. TestNet adı verilen ve projenin geliştirilmesi amacıyla kullanılan ağlar da vardır ancak bunlara genellikle sadece geliştiriciler ve belirli test kullanıcıları erişir.

Bu yazımda 2018 yılının Mart ayında ana ağını (MainNet) başlatmış olan DigitalBits projesine değinmek istiyorum.

DigitalBits Nedir?

DigitalBits, çeşitli dijital varlıkların kitle fonlamasını kolaylaştırmak ve blok zinciri teknolojisinin benimsenmesini sağlamak için mevcut uygulamalarla entegre etmek amacıyla tasarlanmış bir protokol katmanıdır.

DigitalBits aslında bir Stellar çatallanması ve Stellar ağının bir çok yeteneğini bünyesinde barındırıyor. Farklı olarak jeton sertifikalandırma servisi ve otomatik algoritmik jeton dağıtımı gibi anahtar özelliklerle farklılaştırılmıştır.

DigitalBits'in geliştirdiği protocol mevcut müşteri uygulamalarıyla (Starbucks Rewards gibi) mükemmel bir entegrasyon sağlayabilir, onları blok zinciri teknolojisine taşıyabilir. Bu sayede DigitalBits blok zinciri teknolojisinin yeteneklerini uygulamalara kazandırıp, kullanıcı deneyimlerini arttırken, kripto para ekosistemine de yeni varlıklar kazandırıyor.

 • Hazır: Yüksek verimli transferler ve zincir üzerinde takas desteğine sahip halihazırda geliştirilmiş blok zinciri protokü.
 • Akıcı: Doğrudan pazar bulunmasa bile belirteçlere daha yüksek likidite sağlanmasına yardımcı olmak için varlıkların çok atlamalı transferi.
 • Entegrasyona Hazır: Mevcut müşteri uygulamalarıyla entegrasyon sayesinde kripto para ekosistemine yeni kullanıcılar kazandırır.

Sistem Tasarımı

digital1.jpg

DigitalBits ayrık çalışan fakat birbirini tamamlayan bir yapıda inşa edilmiş bir mimariye sahiptir. Sistemin üç ana elementi Frontier, DigitalBits Core ve DigitalBits Network'tür.

 • Frontier: DigitalBits ekosistemine RESTful API'yi sağlar. DigitalBits ağına bağlanmak isteyen uygulamalar için bir arayüz katmanıdır. Uygulama geliştiricileri Frontier RESTful API'ye bir web tarayıcı aracılığıyla erişerek, basit komutlarla işlemlerini halledebilirler.

dbcore.jpg

 • DigitalBits Core - Ağ Omurgası ve Konsensus: DigitalBits ağda fikir birliğine ulaşmak için DigitalBits Consensus Protocol (DCP)'yi varsayılan olarak kabul eder. Bu mekanizma Stellar'ın Federated Byzantine Agreement (FBA)'inin bir uyarlamasıdır. Çoğunluklar, DigitalBits çekirdekleri (Görselde DB Core olarak gösterilmiştir) arasında oluşturulan güven çemberleri, çeşitli ortak kurum ve kişilerin temel örnekleridir. DigitalBits'in çekirdek örnekleri bir veya daha fazla sayıda çoğunluk üyelerine ait olmayı seçebilir ve bunları hiyerarşik bir şekilde veya doğrulanması gereken işlemin türüne göre kullanabilir. Bir çoğunluğa ait olan düğümlerin birbirine yakın olması da gerekmez.

 • DigitalBits Network: DigitalBits ağının kendisi, dünyadaki çeşitli kişiler ve kuruluşlar tarafından işletilen DigitalBits çekirdeklerinin toparlanmış bir koleksiyonudur. DigitalBits çekirdek örnekleri tüm ağa güvenilirlik ve dayanıklılık sağlar. Ek olarak bir Frontier sunucuya sahip olarak DigitalBits ağına erişmek için arayüz olarak kullanabilirler. Ağdaki tüm bu DigitalBits çekirdekleri işlem kümeleri üzerinde hemfikir olurlar. Ağdaki her bir işlem çok düşük bir ücretle gerçekleşir: 100 nibbs (0.00001 XDB). Bu ücret kötü amaçlı işlemlerle ağın manipüle edilmesini önlemek için konulmuştur.

Sistem Mimarisi

dbarcht.jpg

 • Uygulama Sunucusu: Uygulama sunucusu uygulamaların DigitalBits blok zincirinde inşası ve entegrasyonunu sağlıyor. Puan programı, Cüzdanlar, Gezginler vb...

 • Köprü Sunucu: Federasyon ve Uyumluluk sunucuları arasında iletişimi sağlayarak uygulamalara ödeme alma ve gönderme işlemlerinin yapılabilmesini sağlar. Bir gönderici işlem yapmak istediğinde, gönderen istemciler, işlemi başlatmak için köprü sunucusuyla bağlantı kurar. Gerekirse, köprü sunucusu, alıcının federasyon sunucusunu ve kendi uyumluluk sunucusunu birbirine bağlar. Eğer tüm doğrulamalar başarıyla tamamlanırsa, işlem DigitalBits ağında kayıt altına alınır.

 • Federasyon Sunucusu: Federasyon sunucusu, e-postaya benzer şekilde insan adresleri ve genel anahtar tabanlı adresler arasında bir haritalama hizmeti sunar. Müşteri deneyimini geliştirmek ve adaptasyonu kolaylaştırmak için, DigitalBits bir e-posta gibi insana ait okunabilir bir tanımlama bilgisini, standart genel anahtar bazlı tanımlamayla eşleştirir. E-posta adresi gibi insana ait okunabilir bir tanımlama bilgisi müşterilerin uygulama kullanımlarını basitleştirir ve tanımlama için anahtar gibi karmaşık verilerle uğraşmazlar.

 • Uyumluluk Sunucusu: DigitalBits uyumluluk protokolü, başka bir işletme / kurumla yapılan bir işlemi önceden onaylamak için uyumluluk bilgi alışverişini destekler. Els ile uyumluluk protokolüyle paylaşılan müşteri bilgileri oldukça esnektir ve tipik olarak tam adı, doğum tarihi ve fiziksel adresinden oluşur.

Paydaş Katılımı ve Hizmet Etkileşimi

Dijital Varlıkların Katılım Süreci: İki farklı senaryo uygulanabilir. Birincisi, herhangi bir bağımlılık olmadan yeni bir program gerektirir. İkincisi, (blok zinciri içermeyen) mevcut bir eski programı DigitalBits ağına aktarmayı içerir.

Jeton Adı Sertifikalandırma Servisi (TNCS): Henüz geliştirme aşamasında olan bu servis varlık sağlayıcıların onaylanması ve doğrulanması için önerilmektedir. Bu, kötü niyetli varlıkların ilişkili olmadıkları markaları temsil eden belirteçleri yayınlamamasını sağlamak için bir önlem olacak.

dgbtmh.jpg

Merkeziyetsiz Çok Atlamalı Borsa: DigitalBits protokolü, likidite eksikliği, aktarılabilirlik ve taşınabilirlik gibi sorunlardan muzdarip tokenize olmayan varlıkları hedefleyen kesintisiz zincir içi transfer ve varlık ticaretini mümkün kılar. Tartışılması gereken iki unsur, eşleştirme ve çapraz varlık çok atlamalı ödemeleridir.

 • Eşleştirme: Kullanıcı satış/alış için bir teklif oluşturur. Teklif oluşturulurken, satışı teklif edilen varlığın sahibi olunması şarttır. Ayrıca bu varlık için bir trustline ayarı da yapılmış olmalıdır. Teklif, mevcut sipariş defterine göre kontrol edilir.

 • Çapraz-Varlık Çoklu Atlama Ödemeleri: Çoklu atlama teknolojisi doğrudan pazar bulunmasa bile belirteçlere daha yüksek likidite sağlanmasına yardımcı olur. Örneğin, eğer varlıklar 6 atlamaya kadar çıkacaksa, bu teknoloji kullanıcının amaçladığı ticareti tamamlamak için varlık eşleşmelerinin ara sipariş listelerinde otomatik işlem yapmasını mümkün kılar.

XDB Jetonu

XDB jetonunun üç ana hedef vardır;

 • Koruyucu güvenlik özelliği: DigitalBits blok zincirindeki her bir hesabın özgünlüğünü sağlaması ve gönderme fonksiyonunu aktif edebilmesi için en az 10 XDM hesabında tutması ve kilitlemesi gerekmektedir. Ek olarak, her bir işlem için 100 nibs veya 0.00001 XDB kadar cüzi bir işlem ücreti kesilir. Bu da şüpheli işlemleri engellemek için gereklidir.

 • Doğal olmayan jetonlar arasında işlem yapabilme: XDB, büyük bir doğrudan pazara sahip olmayan dijital varlık çiftleri arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için bir köprü görevi görebilir.

 • Hızlı ve düşük maliyetli ödemeler ve havale için kaldıraç

Jeton Dağılımı

Üretilecek olan 100 milyar XDB jetonundan ICO satışında sadece %10'luk kısım arz edilecek. Satış ve airdrop, bounty gibi ödül jetonlarının dağılımı 3 yıla yayılmış şekilde gerçekleştirilecek.

digitalbtoken.jpg

Fon Dağılımı

digialbfund.jpg

Sonuç

DigitalBits gerçek merkeziyetsiz ekonomi vizyonunu destekleyen bir proje. Bununla birlikte mevcut pazarda blok zincirinin henüz dokunamadığı çok fazla alan var. Blok zinciri ve kripto paralara uyum sağlama oranını yükseltecek ve işletmeleri mevcut uygulamalarının işleyişini bozmadan blok zinciri teknolojisine transfer edebilecek uygunluk ve yeterlilikte bir çalışma yürütülüyor. Bu bağlamda projenin Stellar temelini de göz önüne aldığımızda, çok güçlü bir ağ oluşturulduğunu söyleyebilirim. Geleceğin kripto para çözümleri arasında mutlaka yer alacağına inandığım bu projeyi takip etmenizi tavsiye ediyorum.

Takım ve Danışmanlar

Proje takımı alanlarında uzman ve daha önce bir çok başarılı projeye imza atmış kişiler. Proje liderlerine baktığımızda aynı zamanda bir uçak pilotu olan ve daha önce Fusechain projesinde de görev yapmış Michael Luckhoo, yine Fusechain projesinde de aynı görevde bulunan yazılım ve operasyon direktörü Thomas Madej gibi önemli isimler yer alıyor.

digitalteam.jpg

Danışman listesi bir hayli kalabalık. Projenin ne kadar çok yönde çalışma yaptığına dair bir işaret sunuyor bu çeşitlilik bizlere.

digitaladvisor.jpg

Bağlantılar

Website

Whitepaper

ANN Thread

Twitter

Facebook

Telegram

Author

Bitcointalk username: bountyfresh

Bitcointalk profile: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=2464475

Sort:  

Digitalbits stellar ağını kullanan,kripto likiditesini artırmaya yardımcı olan bir platform,uygulamaları iddialı ve dikkat çekici.

DigitalBits, çeşitli dijital varlıkların kitle fonlamasını kolaylaştırmak ve blok zinciri teknolojisinin benimsenmesini sağlamak için mevcut uygulamalarla entegre etmek amacıyla tasarlanmış bir protokol katmanıdır.

DijitalBits projesinin doğrudan entegrasyon özelliği oldukça iyi düşünülmüş. Bu açıdan gayet iyi bir proje olarak göze çarpıyor. Bununla birlikte Blockchain teknolojisinin topluma kazandırılmasını daha da hızlandırmak istiyorlar.DigitalBits blockchain ile kitlelerarası piyasayı daha da canlandıracaktır.

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.14
JST 0.039
BTC 61902.42
ETH 3415.37
USDT 1.00
SBD 4.92