Analiza Techniczna #23

in #bitcoin4 years ago

pexels-photo-241544.jpeg

Po kilku (chyba nieudanych) próbach streamu i ponad 2 tygodniach przerwy postanowiłem przyglądnąć się kilku kryptowalutom. Oprócz nich chciałbym przyglądnąć się temu jak korekta w USA wpłynęła na rodzimy rynek oraz wrócę na moment do wykresu złota.
Zapraszam do lektury i pytań.

Bitcoin

Cena Bitcoina wciąż porusza się w kanale spadkowym. W ostatnim czasie mieliśmy kilka prób przełamania dolnego ograniczenia, które nie rozwinęły mocniejszego ruchu spadkowego. Cofnijmy się do poprzedniej (drugiej) próby – oznaczyłem żÓłtą elipsą. Świeca zarysowana jest przy większym wolumenie i rzeczywiście samo odbicie dochodzi do skutku, ale jest ono krótkotrwałe. Skuteczną „linią” oporu była średnia krocząca – oznaczona na fioletowo). Piszę o tym ponieważ kilka dni temu mieliśmy podobną próbę, ale warunków sprzyjających krótkiemu odbiciu jest znacznie więcej – wszystkie oznaczyłem zielonymi kolorami. Pierwszym z nich to wspomniane odbicie od dolnego ograniczenia kanału spadkowego, drugi to wysoki wolumen przy którym została zarysowana świeca, trzecie to odbicie od wsparcia na 6050, kolejne to niski poziom RSI oraz przełamanie linii trendu spadkowego na RSI. Wszystkie powyższe sygnały powinny spowodować mocniejszy wzrost. Tak się jednak nie dzieje co pozwoli mi uargumentować moją prognozę. Wzrosty są słabe, nie mają dynamiki, z trudnością rysowane są wyższe poziomu, a wszystko to dzieje się przy bardzo niskim wolumenie. Nie tego moglibyśmy się spodziewać. Najbliższym poziomem oporu jest 10300, który pewnie z trudem zostanie osiągnięty, ale na którego przełamanie nie będzie siły. Wcześniej inwestorzy będą musieli zmierzyć się z linią średniej, która do tej pory działa jako „linia” wsparcia/oporu. W przeciwnym przypadku, kolejny poziom oporu to 11500, ale tak jak wspomniałem jego osiągnięcie jest mało prawdopodobne.

btcd1.png

Ethereum

ETH/BTC

ETH też złapał zapowiedzianą zadyszkę. W poprzedniej analizie napisałem: „Uważam, że przy poziomie 0,11 bardzo mocno zadziała realizacja zysków i znowu znajdziemy się w punkcie wyjścia.”. W puncie wyjscia rzeczywiście się znajdujemy bowiem wykres analizowałem przy cenie 0,1029, dzisiejsza cena to 0,0966. Niestety realizacja zysków nastąpiła w okolicach wyższego poziomu – 0,125. Kurs bardzo szybko zanurkował i dziś inwestorom przychodzi się zmierzyć z wsparciem na 0,094. Warto zaznaczyć, że korekta rozpoczęła się przy bardzo wysokim poziomie RSI, poziomie wskazującym wykupienie rynku. Narysowana przeze mnie linia trendu spadkowego będzie testowana w najbliższym czasie i najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jej przełamanie. Kolejne wsparcie o 0,083, ale jego osiągnięcie może oznaczać również przełamanie średniej kroczącej i... rozwinięcie spadków.

ethd1.png

ETH/USDT

Korekta trwa w najlepsze również w ujęciu „dolarowym”. Tutaj również pokusić się możemy o narysowanie kanału spadkowego. Sytuacja na tym wykresie jest bardzo podobna do tej, którą obserwować mogliśmy na wykresie BTC. Cena dotarła do dolnego ograniczenia kanału spadkowego. Zarysowana świeca zbliżyła się do wsparcia na 518 i przy niskim poziomie RSI oraz wyższym wolumenie spowodowała odbicie. Po czym cena zatrzymała się na najbliższym oporze, a dodatkowym poziomem nie do przejścia okazuje się (po raz kolejny) średnia krocząca. Myślę, że przez najbliższy czas możemy spodziewać się oscylacji w okolicach poziomu 865 i szczerze wątpię, aby doszło do mocniejszego ruchu w kierunku górnego ograniczenia kanału spadkowego.

ethusd1.png

NEO

Inwestorom mimo wielu prób przełamania oporu na 0,014 niestety nie udało się osiągnąć celu. Na otarcie łez udało im się za to wyznaczyć nowy historyczny szczyt. Nie znajduje się on znacznie wyżej niż poprzedni, ale jest to fakt godny odnotowania. Niestety moja prognoza, która zapowiadała rozwinięcie korekty w okolice 0,0086 nie doszła do skutku, ale sama głębokość korekty pozwoliła wyznaczyć nowy poziom (wsparcia) na 0,0107. Jego dwukrotna próba przełamania zakończyła się niepowodzeniem i powodowała wzrosty w okolice szczytu. Niestety brak chęci do rysowania co raz to wyższych poziomów nie jest najlepszą prognozą i po raz kolejny napiszę, iż korekta jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Zieloną świecą oznaczyłem szczyt – uformował on świecę znaną jako „doji”, która zwiastuje odwrócenie trendu. Realizacje zapowiedzi widać już teraz.

neod1.png

Część druga

Od początku zeszłego tygodnia inwestorom dała się w znaki mocna wyprzedaż za oceanem. Indeksy traciły dziennie po kilka procent a ostatnio z taką sytuacją mieliśmy do czynienia na początku 2016 toku. Rynek świetnie sobie z tym poradził wyznaczając nowe historyczne szczyty, ale to nie powinno uśpić czujności. Rzućmy jak korekta w USA wpłynęła na rodzimy rynek.

^spx_w.png

WIG20

Początek korekty oznaczyłem niebieską strzałką. Szczyt uformowany został przez więcej znaną jako „doji” - patrz analiza NEO. Spadki wyhamowały na wsparciu w okolicach 2370. W ostatniej fazie spadków na wykresie możemy zauważyć lukę spadkową. Jej zamknięcie będzie najważniejszym wyzwaniem stojącym przed inwestorami jeśli chcemy w najbliższym czasie zobaczyć wyższe poziomy na WIG20.

wig20_d.png

WIG Energia

Niestety przecena nie ominęła również sektora energetycznego, którym bardzo się ostatnio interesuje. Tu sytuacja wygląda nieco inaczej ponieważ ze spadkami mamy do czynienia od sierpnia zeszłego roku. Mimo to wykres dotarł do ważnego wsparcia 2730. Podobnie jak WIG20 inwestorzy będą musieli zmierzyć się z luką spadkową, a pierwsza próba przełamania dolnego jej ograniczenia niestety nie wygląda zachęcająco.

wig_energ_d.png

Złoto

Tutaj krótko. Popatrzcie (wykresW1) najbliższy opór – oznaczony niebieskim prostokątem - był testowany we wrześni zeszłego roku i 3 tygodnie temu. Uważam, że korektą z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie możemy spokojnie uznać za zakończoną i w najbliższym czasie popyt ponownie powinien zaatakować zaznaczony opór. Myślę, że warto śledzić wykres ponieważ ew przełamanie tego poziomu będzie pozytywnym sygnałem dla kupujących.

gc.f_w.png

Podsumowanie

Czy tylko ja widzę mniejsze zainteresowanie rynkiem kryptowalut? :)

kg.png

Tak wiem, że miałem podjąć się analizy walut. Wszystko w swoim czasie. Niestety obowiązki i lenistwo (dokładnie w tej kolejności) spowodowały opóźnienie.

Tradingview.com

Nie wiem dlaczego i po co, ale ktoś ponoć prosił, żeby pojawiła się ta informacja. Wszystkie wykresy, które wykorzystuje do swoich analiz pochodzą z tradingview.com. I w sumie uważam, że to jedna z lepszych aplikacji do analizowania kryptowalut.

Stooq.pl

Na stooq.pl znajdziecie bardzo fajną aplikacje do analizy technicznej wielu instrumentów finansowych. Strona jest również źródłem wielu przydatnych informacji. Dzisiaj zademonstrowałem tylko część możliwości prezentowanych przez ten serwis. Szczerze polecam!

Analiza jest tylko przedstawieniem mojego punktu widzenia i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Jeśli podejmujesz decyzje inwestycyjne na jej podstawie robisz to na własne ryzyko.

Sort:  

Dzieki za analizy

Coin Marketplace

STEEM 0.49
TRX 0.09
JST 0.068
BTC 49223.85
ETH 4315.23
BNB 593.01
SBD 6.07