Trade Yaparken Açgözlü Olmamak

in bitcoin •  6 months ago

Aslında bu yazımın amacı pek çok platformda gördüğüm ve kendimin de içinde olduğu bir duruma dikkat çekerek yapabileceklerimizi paylaşmak. Kısa süredir yaptığım ve olumlu sonuç aldığım bir kaç düşünceyi aktarmak istiyorum.

Öncelikle uzun zamandan beri yavaş yavaş elimdeki btc veya kripto paraların erdiğinin farkındaydım. Örneğin 2 kazanıyorsam 2.20 kaybediyordum. Bu durumun sadece bende olmadığını pek çok kişinin aynı durumda olduğumu fark ettim. Bu platformlarda yapılan konuşmalara dikkat ettiğimde kar elde eden kişilerin fiyat hedefleri doğrultusunda trade yaptığını, kalanların ise benim gibi beklenti içerisinde hareket ettiğini gördüm. Hedef doğrultusunda işlem yapanların alım ve satım noktalarında ne olursa olsun işlem yaptığını, beklenti içerisinde hareket edenlerin ise pozisyonlarını koruduğunu fark ettim.

Beklenti içerisinde hareket edenlerin bu durumuna ilişkin kendimden yola çıkarak şöyle bir mantık geliştirdim. En büyük sorun neden doğru zamanda doğru hamleyi yapamıyorduk. Örneğin BTC'nin 8k ve 9k arasında gidip geldiği dönemde ortaya çıkan 6k grafiklerine rağmen ısrarla 10k beklentisi içerisinde pozisyonumu bir çok kişi gibi bende korudum. Ancak hedef doğrultusunda hareket eden arkadaşlar ise hemen btc/ustd işlemi yaparak 6k hedeflerini aldılar. Aynı durumu eth içinde yaptılar. 700-800 usd bandında gezen eth için ortaya çıkan 520-530 grafiklerinde hedeflerini usdt olarak beklemeye başladılar.

tumblr_p2ae0x6YKC1ukniwvo1_1280.png
Peki ben ya da bizler neden bunları yapamıyorduk. Sanırım bunun bir kaç nedeni var. Bunlardan birinci sanırım trade psikolojisini kaldıramamız. Çünkü ülke olarak çok sabırsız bir toplumuz. Bir şeyin hemen olmasını bekliyoruz. Bu sabırsızlığımız bize hatalı kararlar almamıza ön ayak oluyor. Fevri düşünceler ile yaptığımız her trade işleminde bir şekilde eridiğimizi gördüm.


İkinci durum ise sanırım aç gözlülüğümüz. Bu piyasaya girerken herkesin kurduğu hayalleri ben de paylaştım. Ama unutmamak gerekiyor ki en iyi kar cepteki kardır. Örneğin bugün 250k TL paranız olsa ve bunu bir bankaya yatırsanız günlük size en fazla 100-TL para kazandırıyor. 10k TL ile bugün için 520-530 usd'den 4 tane ETH alsanız ve Eth'yi 550 usd'den satsanız 80 usd para kazanıyorsunuz. Bu da yaklaşık 350-TL yapıyor. Büyük paralarla kazanacağınız paradan daha fazlasını, küçük paralardan elde ettiğimiz kazançlar ile fazlasıyla çıkarabiliyoruz.

Son çıkarımım ise döngüsel hareketleri takip etmek yerine başka kişilerin öngörülerini araştırmadan ya da dikkatli irdelemeden karar vermemiz. Bu konuda sosyal platformda tahminlerini ortaya koyan bir çok kişi var. İçinde bulunduğumuz kripto dünyası spekülasyonlara çok açık bir mecra. Ve bu kişilerin de aynı mecradan para kazanmak için spekülatif tahminlerde veya önermelerde bulunduğu gayet açık. Bunun yerine basit döngüsel hareketleri takip ettiğimizde piyasa kırmızıya döndüğünde bile kazanç elde edilebileceğini gördüm. Ancak bunun içinde ilk iki çıkarımda bahsettiğim hususların yapılması gerekli.

Son bir aydır yapmaya çalıştığım şeyleri kısaca yazdım. Ne oldu diye sorarsanız sürekli yaşadığım minik minik erimeleri artık yaşamıyorum. Hedefimi belirleyip bekliyorum. Gelmez ise aceleci davranmayıp hedefimi değiştirmiyorum. Zarar etmek yerine kar etmemeyi tercih ediyorum. Ufak kazançları görmezden gelmeden ufak ufak kazanç elde ediyorum.

Bu yazılanların hepsinin şahsi fikrim olduğunu ve hiç birinin tavsiye niteliğinde bulunmadığını belirtmek isterim.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Merhaba, ben @kusadasi ve @try-market küratörü olarak #tr ve #cointurk etiketlerinindeki kaliteli yazıları inceliyorum. Sonrasında bu yazılar @kusadasi veya @try-market tarafından upvote ediliyor. @kusadasi ve @try-market #tr etiketinin daha yukarılara çıkması için çok büyük bir çaba içerisindedir. Tabii ki bu ilerleyişin kaliteli yazılarla olması yönünde çaba harcıyoruz.Paylaşımlarınıza 'cointurk' etiketini ekleyerek @kusadasi ve @try-market tarafından desteklenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, sürekli olarak @kusadasi tarafından düzenlenen projeler ve discord kanalımızda anlık yarışmalar mevcuttur.
Katılmak isterseniz discord kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Bir sonraki yazınızda tercih ederseniz, 'cointurk' etiketini kullanmanız ailemizi daha da büyütecektir.