Which Crypto Should I Invest In? Is Bitcoin A Good Choice? (English/Turkish)

in #bitcoin5 years ago (edited)

bitcoin-2007769_1920.jpg

My appetite for investing in crypto currencies increased as I entered the crypto world on the occasion of Steemit. The fact that prices have declined considerably compared to the summit in January increases my motivation on this issue.

However, I have a problem: I can't decide which crypto I should invest in.

Even the most conservative experts have accepted that blockchain technology will be permanent. The crypto world is growing rapidly. When I started to deal cryptos, there were about 1,500 crypto currencies. As a potantial investor who wanted to get to know this world, I found this number high.

There is 3543 crypto currencies in the world today according to https://coinranking.com statistics. Which one of these are we going to invest in? The information given specifically for any crypto is not enough for me. I want to make a comparison, see the big picture. Analyzing all the cryptos is beyond a human's intellectual capacity. The most appropriate solution seems to be to start with the most valuable and common crypto currencies. This is why I decided to start with Bitcoin. I think it would be useful to examine the crypto currencies individually in order to learn about blockchain technology.

As of today, Bitcoin's total market value is 126,83 billion dollars. According to the https://coinranking.com data, the total value of the crypto world is 282,44 billion dollars. Bitcoin makes 44.9% of the crypto world.

bitcoin-3024279_1920.jpg

Bitcoin's Strengths

The total number of Bitcoin, which has a 10-year history, is restricted to 21 million. There are 17.08 million Bitcoin in circulation. As time goes on, it gets hard to mine Bitcoin. It is estimated that the last Bitcoin will be released in 2136. The limited supply of Bitcoin and the rising difficulty of mining Bitcoin as time goes on have an upward impact on the price.

When I get to know this world, I remember that I was thinking: There are only 21 million bitcoins in the world, versus 7.6 billion people. I must have one of those Bitcoins!

Bitcoin plays an intermediary role exchanging other crypto currencies into fiat currencies. There are 3420 Bitcoin ATMs in the world. This number is growing rapidly. You can reach the geographic distribution of these ATMs on this link

According to the Metcalfe law, the value of a network increases in proportion to the square of the number of people using it. In this context, it is no wonder that Bitcoin, the most well-known crypto, has gained so much value with the advantage of being the first. I beleive that crypto prices will continue to increase in accordance with the Metcalfe law.

According to thehttps://bitinfocharts.com statistics, 222.997 Bitcoin transactions occured in the last 24 hours. Average transaction amount is 4,47 BTC, median transaction amount is 0,05 BTC. When these statistics are compared with other major crypto currencies, we see that the average BTC transaction amounts are high. There are 894.705 people following Bitcoin from Reddit. We see that Bitcoin is ahead of most of the statistics showing the prevalence.

There is a huge liquidity arising from the prevalence of Bitcoin. It is easier for big investors to invest in Bitcoin because it has a deeper market compared to other crypto currencies.

Bitcoin is also widely used as a payment tool compared to other Crypto currencies. Bitcoin is also less volatile compared to others.

Bitcoin's Weaknesses

One of the most important weaknesses of bitcoin is electricity consumption. According to the proof of work principle, the approval of operations in Bitcoin takes longer than modern cryptos and operations consume higher processor power.

Another weakness of Bitcoin is that the trading fees are high compared to crypto coins such as Bitcoin cash, Litecoin. The progress of the processing fees is in the following graphic, which I got from https:/bitinfocharts.com/

The functions, such as the distribution of distributed application development and smart contracts, which are valid for subsequently produced crypto currencies such as Etherium, Neo, are not in question for Bitcoin.

Conclusion

In addition to the advantages of being the first, there are disadvantages. Crypto currencies emerged after Bitcoin was founded on more advanced infrastructure by taking lessons fgrom Bitcoin. Of course, improvements are made on Bitcoin, but these improvements have not yet achieved the desired improvement over processing time and transaction costs.

If I had the right to invest in a single crypto, I would not have used my vote for Bitcoin, but if I wanted to create a crypto money, it would be appropriate to have some Bitcoin in it.

I'm not neither an investment nor a crypto currency expert. The information I share in this article should be read as the thoughts of a potential investor who is curious about the crypto world.

Thanks for reading.

page break.PNG

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapmalıyım? Bitcoin İyi Bir Seçim Mi?

Steemit vesilesiyle kripto dünyasına dahil olup blok zinciri teknolojisini tanıdıkça kripto paralara yatırım iştahım arttı. Fiyatların Ocak ayında gördükleri zirveye kıyasla epey gerilemiş olması da bu konudaki motivasyonumu artırıyor. Ancak bir problemim var. Hangi kripto paraya yatırım yapmam gerektiğine karar veremiyorum.

Blok zinciri teknolojisinin kalıcı olacağını artık en muhafazakar uzmanlar bile kabul etmiş durumda. Kripto dünyası hızla büyüyüp gelişiyor. Kripto işiyle ilgilenmeye başladığımda 1500 kadar kripto para birimi vardı. Bu dünyayı tanımak isteyen bir yatırımcı adayı olarak bu sayıyı yüksek buluyordum.

https://coinranking.com/ a göre bugün itibarıyla dünyada 3543 kripto para var. Bunlardan hangisine yatırım yapacağız? Herhangi bir kripto paraya özel olarak verilen bilgiler benim için yeterli olmuyor. Karşılaştırma yapmak, büyük resmi görmek istiyorum. Kripto paraların tamamını analiz etmek bir insanın entelektüel kapasitesini aşan bir durum. Böyle olunca en uygun çözüm en değerli ve yaygın kripto paralardan başlamak gibi görünüyor. Bu yazı dizisine bu nedenle Bitcoin ile başlamaya karar verdim. Kripto paraları tekil olarak incelemenin blok zinciri teknolojisini tanımak anlamında da faydalı olacağını düşünüyorum.

Bugün itibarıyla Bitcoin'in toplam piyasa değeri 126,83 milyar dolar. https://coinranking.com/ verilerine göre kripto dünyasının toplam değeri 282,44 milyar dolar. Bitcoin kripto dünyasının %44,9'unu oluşturuyor.

Bitcoin'in Güçlü Yanları

10 yıllık bir geçmişe sahip olan Bitcoin'in toplam adedi 21 milyon'la sınırlanmış durumda. Halen dolaşımda 17,08 milyon adet Bitcoin bulunuyor. Zaman ilerledikçe Bitcoin çıkarmak zorlaşıyor. Son Bitcoin'in 2136 yılında çıkarılacağı tahmin ediliyor. Bitcoin arzının sınırlı olması ve zaman ilerledikçe Bitcoin çıkarmanın güçleşmesi fiyat üzerinde yukarı yönlü etki yaratıyor.

Bu dünyayı tanımaya başladığımda şöyle bir hesap yaptığımı hatırlıyorum: Dünyada 7,6 milyar insana karşılık sadece 21 milyon bitcoin var. Bu bitcoinlerden biri benim olmalı!

Bitcoin diğer kripto paraların geleneksel paralara çevrilmesinde aracılık rolü üstleniyor. Dünyada 3420 adet Bitcoin ATM'si bulunuyor. Bu sayı hızla artıyor. Bu ATM'lerin coğrafi dağılımına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Metcalfe yasasına göre bir ağın değeri onu kullanan kişilerin sayısının karesi ile orantılı olarak artıyor. Bu bağlamda en çok tanınan kripto para olan Bitcoin'in ilk olmanın avantajıyla bu denli değer kazanmış olmasına şaşırmamak gerekiyor. Kripto paralara adaptasyon arttıkça, Metcalfe yasası uyarınca fiyatların yukarıya gitmeye devam edeceğini tahmin ediyorum.

https://bitinfocharts.com/ istatistiklerine göre son 24 saatte 222.997 Bitcoin işlemi yapılmış. Ortalama işlem tutarı 4,47 BTC, medyan işlem tutarı ise 0,05 BTC. İstatistikler diğer başlıca kripto paralarla kıyaslamalı olarak incelendiğinde ortalama BTC işlem tutarlarının yüksek olduğunu görüyoruz. Bitcoin'i Reddit'ten takip eden 894.705 kişi var. Bitcoin Github yıldızı sayısı 33.326. Yaygınlığı gösteren tüm istatistiklerde Bitcoin'in önde olduğunu görüyoruz.

Bitcoin'in yaygınlığından kaynaklanan büyük bir likiditesi var. Diğer kripto paralara kıyasla daha derin bir piyasaya sahip olduğu için büyük yatırımcıların Bitcoin'e yatırım yapması daha kolay oluyor.

Bitcoin bir ödeme aracı olarak da diğer kripto paralara kıyasla daha yaygın bir biçimde kullanılıyor.

Ayrıca, Bitcoin diğer kripto paralara kıyasla daha az oynaklık gösteriyor.

Bitcoin'in Zayıf Yanları

Bitcoin'in en önemli zayıf yönlerinden biri elektrik tüketimi. Proof of work prensibine göre çalışan Bitcoin'de işlemlerin onaylanması modern kriptolara kıyasla hem daha uzun bir zaman alıyor ve daha yüksek işlemci gücü tüketiyor.

Bitcoin'in diğer bir zayıf yanı işlem ücretlerinin Bitcoin Cash, Litecoin gibi kripto paralara göre yüksek olması. İşlem ücretlerinin gelişimi https://bitinfocharts.com/'den aldığım aşağıdaki grafikte yer alıyor.

Etherium, Neo gibi sonradan üretilen kripto paralar için geçerli olan üzerinde dağıtık uygulama geliştirme ve akıllı sözleşmeler üretme gibi fonksiyonlar Bitcoin için söz konusu değil.

Sonuç

İlk olmanın getirdiği avantajların yanı sıra dezavantajlar da var. Bitcoin'den sonra ortaya çıkan kripto paralar Bitcoin'in açtığı yolda onun yaşadığı tecrübelerden dersler çıkararak daha gelişmiş altyapılar üzerine kuruldular. Elbette Bitcoin üzerinde de geliştirmeler yapılıyor, ancak bu geliştirmelerin işlem süreleri ve işlem maliyetleri üzerinde arzu edilen iyileşmeyi henüz sağlayamadığı görülüyor.

Tek bir kripto paraya yatırım yapma hakkım olsa tercihimi Bitcoin'den yana kullanmazdım, ancak bir kripto para portföyü oluşturulmak istenirse içinde Bitcoin bulundurmak uygun olabilir.

Yatırım uzmanı ya da kripto para uzmanı değilim. Bu yazıda paylaştığım bilgilerin kripto dünyasını merak eden potansiyel bir yatırımcının düşünceleri olarak okunması uygun olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sort:  

Yes, that's clear, but apparently there are always people who expect that the Alts run better than the BTC and I find that in the current scenario, an exaggerated attitude. Give time to the Alts, the people have first covered up with BTC now look a bit around and then come the Alts.

I am on the altcoins side

I think BTC will remain #1 largely because it is well known, has a vast network, and because people trust it. It's the least volatile of all cryptos. People want a good store of value over time. Bitcoin will become less and less volatile as more people use it. It will become a medium of exchange as time passes on.

btc is largely controlled and manipulated by whales , one will never know when it gonna pump or dump ... hope regulations will bring some restraints in btc price

Loading...

@muratkbesiroglu hello 👋 sir,,,,, I think today's best coin investment, ripple, ethereum, steem, Litecoin, ADA, I think this top 5 should be invested in coin, this 5 coin 2018 last, 2019 first, with a good profit in us But everything will depend on cryptocurrency king 👑 bitcoin above, because bitcoin is $ 25000 cross if it is stable then altcoin will break, what do you think is the top 3 coin in this 5 coin ?? Please comment and please

Upvote comments follow,

cant say about alt coins as they r completely dependent on btc value , as more exchanges r pairing alt wid usdt ( stable coin ) that gave them their own identity to an extent

Sizin de dediğiniz gibi hocam pazar hacminin büyük bir bölümünü bitcoin oluşturuyor. Bu kadar manüplasyonlara açık bir piyasa da belki de bitcoinin bu seviyelere gelmesi bir mucizeydi. Uzmanlar gelecekte bitcoinin değerinin çok yüksek olacağını söylüyorlar ve ben de bu düşünceye katılmıyor değilim, eğer fırsatınız ve paranız varsa uzun vadeli düşünün ve 1 bitcoin sahibi olurn derim.

Ne yazık ki piyasada bir yığın kripto para var ve birçoğu gerçekten gereksiz. Zaten birçok uzman da gelecekte kripto paraların büyük bir kısmının olmayacağı yönünde düşünüyorlar, açıkçası ben de bu düşünceye katılmıyor değilim.

Yatırım yapacak kripto para seçimi gerçekten zor iş, çünkü gelecekte neler olacağını gerçekten zor. Bana göre seçim yaparken öncelik en bilindik ve vaatlerini yerine getirebilecek olan koinlerden seçim yapmak ama koin kadar arkasındaki ekip de önemli, acaba bu ekip ne kadar çalışıyor ya da projelerini geliştirmek için nelere başvuruyorlar bu tarz şeyleri de takip etmek lazım.

Araştırdıkça zihnimde genel bir resim oluşmaya başladı. Sadece para işlevi gören kripto paralar artık anlamsız gelmeye başladı. Hikayesi olan, belirli bir alanda güçlü olan kripto paralar kalıcı olacaktır muhtemelen. Sansasyonel olacağı için ifade etmek istemedim ama ilk internet tarayıcı Netscape, ilk ünlenen arama motorları Alta Vista, Yahoo kalıcı olamadılar, Bitcoin hep geçerli olur ama değeri epey gerilerde kalabilir.

I can invest to get you to help me a little bit?

O hiç belli olmaz hocam, dediğim gibi manüplasyonlara açık bir piyasada BTC'yi parası olan yönetebilir. Aslında hikayesi olan birçok koin var marketin cazibesine fazla kapılmadan doğru olduğunu düşündüğünüze yatırım yapmalı.

My suggestion is to spread the wealth across multiple coins. Much love to coinbase.com as a great entry point into crypto investing. I suggest you start there (I did). Today only Bitcoin, Ether and Litecoin are traded on coinbase. There has been recent news regarding adding additional cryptocurrency to coinbase.com which I hope happens sooner rather than later!

Another great way to invest is by educating yourself on the well over 3k options that exist. My personal way to begin that journey is getting yourself signed up at https://altpocket.io where you can track your investment portfolio as well as interact with a wonderful community with active dialog and feedback regarding the overall cyrpto market.

Best of luck and happy crypto investing to you!

Thank you for the beneficial insights

hello bro
I am new to your blog . First of all i must say that your content is awesome and this article about investing in which crypto curreency is also good and well written
According to me the best coin to invest in is ETHEREUM because after bitcoin there will be ETH time and its price is no so much high at the present
No doubt that bitcoin is a better investment for now but for the future Eth has more bright future
@muratkbesiroglu

Before buying any coin,study of ups and downs of the market is must. If we have the knowledge about all this we can easily find out which coins to buy.

I am not good at technical analysis. I prefer long term investment.

Upper comment may be one way. But after selecting a broker you should ask him about his earnings. Bcoz some brokers are not having much benefits.

Lets say about real estate agent or brokers. From morning to evening they try to sell pieces of land and they tell you good things about that particular land. But most of them don't even have a single piece of land of their own.

It's pure gamble if you don't understand technical analysis. even if you trade for long term, it may happen that you stuck in same coin for two or three years.

So I'm not saying you to be specialist in technical analysis. But you should choose your broker wisely.

I recommend you to keep your strategy with long term investment, dont change your mind and play on exchanged because its not for everybody, even some players fail and doing trades daily its like a gamble when you have no clue.

I am also a long term investor, what i recommend you is to find a broker around you who does trades all day long, you can give him 10%-20% from your money and he will tell you and advice you what to do and how or when to sell or buy for a small commision. This is the only way if you want to trade daily or weekly.

But i prefer long term investment.

In fact I don't beleive in technical analysis. That's why I don't try to learn. I have a long term perspective like you.

I agree that a Crypto portfolio should include Bitcoin.

There are a lot of coins that are going to go the way of the dinosaur. I do not think Bitcoin will be one of them.

Many Bitcoins are lost forever, since people from the early days lost their private keys, so the real number of available Bitcoins is significantly less than 21 million.

Most importantly, Bitcoin's brand is unbeatable, being the father of all the other coins.

I hate that Bitcoin wastes so much electricity. That is the main problem with it. Also, Bitcoin is quite centralized in China, so there is always a risk that the Government there could order the miners to do a 51 percent attack on the coin.

Overall though, I think Bitcoin is a must-have coin for a Crypto investor. :)

I personally think one should invest 1/4 th in bitcoin
Rest you can invest in altcoins- ethereum is promising unless EOS takes over.
My choice would be 0x, Nano, zilliqa, ethos and stellar.
Do your own research though
Happy investing

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.10
JST 0.031
BTC 41827.39
ETH 2200.95
USDT 1.00
SBD 5.09