Zararlı bir bakteri (Salmonella Bakterisi)

in #bacterium5 years ago

Merhaba Steeamians-

Yararlı ve zararlı bakterilerin olduğunu biliyoruz bizleri en çok ilgilendiren ise zararlılarıdır. Sizlere şimdi zararlı bir bakteri olan Salmonella bakterisini kaynaklardan yararlanarak anlatacağım.

Salmonella Bakterileri

Salmonella, tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen, çubuksu, Gram-negatif bir enterobakteri cinsidir. Salmonella türleri hareketlidir, hidrojen sülfür üretirler. (Wikipedia)

Salmonella Nedir?

Salmonella insan ve hayvanların sindirim sistemimi florasında bulunabilen bir bakteridir. Yaklaşık 2300 tipi vardır. Bazı tipleri tamamen zararsız olduğu gibi bazı tipleri de özellikle Salmonella Enteritidis ve Salmonella Typhimurium gıdalarda yüksek oranda bulunduklarında hastalık yapabilir, zehirlenmeye yol açabilir. Bu bakteriler kanatlı hayvanlarda ve yumurtada ortaya çıktıkları gibi aynı zamanda dana, hububat, meyve ve sebzelerde de bulaşma sonucu görülebilir. Salmonella bakterisi normal pişirme şartlarında etkisiz hale gelir, ölür. (Banvitas.com)

Salmonella bakterilerin tabiiki sebep olduğu hastalıklar vardır. Peki bunun adı nedir diye sorarsak; Salmonellosis

Salmonellosis; salmonella bakterilerinin bulaştırdığı bir hastalıktır ve . 8-72 saat içerisinde karın ağrısı , ishal ve ateş belirtileriyle kendisini gösterir.

Salmonella Nasıl Bulaşır?

Salmonella Bakterisi pişmemiş olan çiğ etlerde, tavuklarda ve yumurtalarda bulunması mevcuttur. İyi mutfak hijyeni ile bakteri bulaşma riskini tamamen ortadan kaldırmış oluruz.

Salmonella Bakterilerini önlemek için nelere dikkat etmeliyiz

Salmonella bakterilerinden dediğim gibi iyi bir mutfak hijyeni yani temizlik ile önleyebiliriz aynı zamanda kanatlı eti ve yumurta ürünlerini iyi pişirerek yediğimizde hastalıkla ilgili herhangi bir risk kalmayacaktır. Ancak burada pişirme sıcaklığı en az 72 derece olmalıdır, bu da normal pişirme ısısıdır, bu ısıda etin pembeliği kalmaz. Diğer taraftan çiğ et ve kanatlı ürünleri , diğer gıdalarla, çiğ yenen sebzeler ya da pişmiş pilav, ve benzeri gıdalar ile temas etmeyecek şekilde iyi muhafaza edilmelidir yani o kadar zor da bir şey değildir.( Banvitas.com)

Salmonella bakterisini tanımış olduk.

İYİ GÜNLER DİLERİM TR STEEMİANS

TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN !

Sort:  

Neden beğenmiyonuz lan o kadar emek veriyoz ?

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.07
JST 0.034
BTC 24056.38
ETH 1891.95
USDT 1.00
SBD 3.31