Avalanche Protokolü ve AVAX hakkında

in #avalanche7 months ago (edited)

avalogo.png

2018 yılında kendilerine Team Rocket (Roket Takımı) adını veren bir grup Avalanche Consensus Protokolü adını verdikleri bir protokolü tanıttılar. Avalanche kelimesi anlam olarak "Çığ" demektir. Consensus kelimesi ise anlam olarak "uzlaşma" demektir ve avalanche protokolü validator denilen ağ onaylayıcıları arasında bir uzlaşma sağlanmasıyla çalışır. Teknik konulara girmeden bu protokolün geçmişte kullanılan klasik uzlaşma sistemi ve Bitcoin ağında çalışan Nakamoto protokolünden daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Avalanche protokolü Avalabs kuruluğu tarafından yönetiliyor ve Avalabs kurucusu ise Cornell üniversitesinde profesör olan Emin Gün Sirer'dir.
Avalabs sitesinin Türkçe sürümüne https://tr.avalabs.org/ adresinden ulaşabilir ve çeşitli bilgiler bulabilirsiniz.

protokol_kiyaslama.png

Yukarıdaki görselde göreceğiniz üzere Avalanche protokolünün düşük gecikme süresi, yüksek kapasite, hızlı çalışma, (madencilik olmaması nedeniyle) çevreci ve ayrıca diğer protokollerde bulunan %51 saldırısı diye tabir edilen saldırı türüne karşı korunaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Avalanche altyapısında 3 çeşit zincir ağı bulunmaktadır. Bunlar Exchange Chain (X), Platform Chain (P) ve Contracts Chain (C) olarak isimlendiriliyor.

** Exchange Chain (X) **
X-Chain Avalanche üzerindeki varsayılan ağdır yani AVAX kriptopara varlıklarının dolaşımda olduğu, transfer edildiği ve aynı zamanda alt ağlarda farklı birimlerin oluşturulmasına izin veren ağdır. X-Chain ağı Avalanche consensus protokolünü kullanmaktadır.

** Platform Chain (P) **
Platform Chain (P) ağı Avalanche onaylayıcılarını takip eden, alt ağlar arasındaki koordinasyonu sağlayan ve yine alt ağ oluşturmaya izin veren ağdır. P-Chain ağı özellikle AVAX stake etmek için kullanılan ağdır. P-Chain ağı ise yine Avalanche tarafından sağlanan Snowman isimli protokolü kullanır.

** Contracts Chain (C) **
Contracts Chain (C) ağı Avalanche üzerindeki varsayılan akıllı sözleşme ağıdır ve Ethereum uyumlu akıllı sözleşmeler oluşturulmasına imkan verir. C-Chain ağı da Snowman protokolünü kullanmaktadır.

Avalanche protokolünün asıl kriptopara biriminin adı AVAX 'dır ve şimdiye kadar yalnızca ön satış ve yakın bir zaman önce tamamlanmış olan halka ön satış (public sale) ile yatırım toplama süreçlerini tamamlamış oldu. Avalanche projesi bu yıl gerçekleşen Haziran ayındaki özel satışta 12 milyon dolar ve daha sonra ise halka açık satış sürecinde ise 100 ülkeden katılımcıyla 42 milyon dolarlık bir yatırım toplamış oldu. Halka ön satış sürecinde birim AVAX fiyatı kilitsiz olarak 0.85$ ve kilit sürecine dahil olacak şekilde 0.5$ olarak iki farklı fiyatttan satıldı. (Kilitli olarak satılan tokenlar belirli bir serbest kalma sürecine göre serbest hale geliyor ve bu 1 yıl gibi bir sürede tamamlanıyor). Halka açık satışa çok ciddi bir talep gerçekleşti ve sadece 4 buçuk saat gibi bir sürede satışa açılan tüm satış havuzları tükenmiş oldu. Bu durum bu projenin borsalara açılacağı zaman ciddi talep göreceği konusunda bize ip ucu veriyor.

Avalanche ağı üzerinde cüzdan oluşturmak için https://wallet.avax.network/ adresini kullanabilirsiniz.

Avalance ağı üzerinde gözlem yapmak, işlemleri izlemek, çeşitli kaynak durumlarını ve ağın durumunu izlemek için ise https://explorer.avax.network/ sitesini kullanabilirsiniz.

Avalanche hakkında gelişmeleri izlemek, planlanan gelişmeleri görmek (yol haritası) için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz:
https://www.avalabs.org/roadmap

Bunların haricinde ayrıca Avalanche Community isminde bir topluluk web sitesi vardır ve zaman zaman tanımlanan çeşitli türde görevleri takip edip tamamlayarak puan kazanabilir ve puanlarınızı AVAX tokena dönüştürebilirsiniz. Topluluk web sitesine kayıt olmak için aşağıdaki linki kullanırsanız tamamladığınız her görev için %5 ekstra puan kazanabilirsiniz:

https://community.avax.network/signup/EEazKXfWTf