1000 çekirdekli işlemci olsasteemCreated with Sketch.

in technology •  6 months ago

Yeni bir bilgisayar toplarken her zaman ilk olarak işlemci ekran kartı gibi donanımları daha güncel ve daha güçlü olması için ön planda seçiyor ve satın alıyoruz.

İşlemcilerin ilk çıktığı yıllardan günümüze kadar tek çekirdeğe sahip işlemciler, günümüzde dual-core, quad-core ve octa-core hiyerarşisi çerçevesinde büyümeye devam ediyor.

İşlemci araştırmaları çok çekirdekli işlemcilerin sınırını arttırmaya yönelik devam ederken, ABD’de yer alan California University araştırmacıları, 1000 çekirdeğe sahip KiloCore işlemcinin üretimini gerçekleştirdiler.

Bu 1000 çekirdekli işlemci, sahip olduğu 1000 çekirdek ile beraberinde 0.7W enerji harcayarak saniyeler içerisinde 115 milyar işlemi yapabiliyor.

Günümüz teknolojisi göz önün de bulundurulursa IBM’in 32nm teknolojisi kullanılarak üretilen işlemcinin, yakın gelecekte mevcut bilgisayar, akıllı telefon vb. cihazlarda kullanılması beklenmiyor.

Ayrıca günümüzde 14nm teknolojisinin kullandığı düşünülürse, 1000 çekirdekli işlemcide kullanılan teknolojinin yeni sürümlerine oranla biraz daha eski olduğunu söyleyebiliriz. Tabi zamanla NM teknolojisinin gelişimi ile de kendini daha iyi ve daha güncel ve tabi çekirdek sayısı olarakta daha fazla çekirdek sayısının artışının önünü açmış olacaktır.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Değerli spesifik bilgilerin için teşekkürler. 1000 çekirdekli işlemci varmı yok mu?

Türkler olarak birbirimizi takip edersek daha hızlı büyürüz, iyi steemler :)

Merhaba ben @osmania, @kusadasi ve @try-market küratörü olarak #tr ve #cointurk etiketlerindeki kaliteli yazıları inceliyorum. Sonrasında bu yazılar @kusadasi veya @try-market hesapları tarafından upvote ediliyor. @kusadasi ve @try-market #tr etiketinin daha yukarılara çıkması için çok büyük bir çaba içerisindedir. Tabii ki bu ilerleyişin kaliteli yazılarla olması yönünde çaba harcıyoruz.Paylaşımlarınıza 'cointurk' etiketini ekleyerek @kusadasi ve @try-market tarafından desteklenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, sürekli olarak @kusadasi tarafından düzenlenen projeler ve discord kanalımızda anlık yarışmalar mevcuttur.
Katılmak isterseniz discord kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.