Hayalimdeki Arabalar - Toyota Supra

in steempress •  6 months ago


Merhaba Sevgili Steemit Kullanıcıları,

Yine bugün efsanevi bir arabadan bahsedeceğim. Hızlı ve Öfkeli filminin oyuncularından Paul Walker'in filmde kullandığı araba olan Toyota Supra hakkında bir yazı yazacağım. Birçok genç bu arabayı Paul Walker sayesinde tanıdı. Nasıl Dodge Charger dediğimiz zaman aklımıza Vin Diesel geliyorsa, Toyota Supra denilince de benim aklıma Paul Walker geliyor. Her neyse, girişi uzatmayarak Toyota Supra'dan bahsetmeye başlayayım.


Kaynak

Dış görünüş itibariyle pek de efsanevi bir arabaya benzemiyor değil mi ? Ön yargılı olmamanızın en büyük örneklerinden biri olabilir Toyota Supra. 1993 yılından 2002 yılına kadar üretilen Supra'yı efsanevi yapan özellik ne ?

Öncelikle fabrika çıkışlı özelliklerine bakalım. Bu araç fabrikadan 2997 cm3 bir motorla çıkıyor ve bu motor tam olarak 330 beygir güç üretebiliyor ve 440nm torka sahip. 0'dan 100 km hıza çıkması ise 5.1 saniye sürüyor. Tamamen spor bir araç olduğu için ise coupe bir kasaya sahip olan araç doğal olarak 3 kapılı. Yine her spor araç gibi ise çekiş gücünü arka tekerleklerden alıyor yani çekişi arka tekerleklerden sağlıyor.


Kaynak

Birçok dünya devine kafa tutabilen Supra'nın özelliği ise motor modifikasyonuna çok müsait olması. Birçok güçlü araç gördüm. Motorları modifikasyonla güçlendirilen birçok araç gördüm. Ama gel gelelim ki Supra güçlendirildiğinde içinden adeta bir canavar çıkıyor. Açık konuşmak gerekirse motor modifikasyonun araçlarda tam olarak nasıl işlediğini bilmiyorum. Fakat bildiğim kadarıyla her aracın karşılayabileceği ve kaldırabileceği bir motor modifikasyonu durumu söz konusu. Sanırım Supra bu konuda büyük bir esnekliğe sahip. Hatta bir aralar Bugatti'nin top speed videosu internette yayınlanmıştı. Bu video Bugatti'nin önünde seyir halinde olan başka bir araçtan çekilmişti. Birçok insan bu aracın Supra olduğunu söyledi fakat ne yazık ki daha sonra hangi araç olduğunu öğrenemedim.

Yazının başında belirttiğim gibi 2002 yılında üretimi durdurulan Supra'nın bir 2018 modeli var ve internette bazı görüntüler dolaşıyor. Bu görüntülerden birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum.


Kaynak


Kaynak

2002 yılında bu yana birçok değişti. Doğal olarak son üretimi 2002 yılında yapılmış bir arabayı 2018 yılında tekrar dizayn edince eskisine pek benzemiyor. Tamamen farklı bir araç ortaya çıkmış desem yanlış olmaz. İtalyan arabalarına benzer bir tasarımı var yeni Supra'nın. Harika keskin hatlarla mükemmel bir dizayn oluşturulmuş. Umarım Supra'yı uzun süre piyasada görebiliriz.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Merhaba, yazınız @try-market ve @kusadasi tarafından yürütülen küratör projesi kapsamında seçilmiştir. Proje yazısı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Sonraki yazılarınızda "cointurk" etiketini kullanarak ailemizi genişletmemize yardımcı olabilirsiniz.

Cointurk Discord Kanalı