İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır? Özellikleri Nedir?

in steempress •  5 months ago

Herkese Merhaba,

Uzun bir aradır kişisel gelişim üzerine yazılar paylaşmıyordum. Bugün fırsatını bulunca yazmak istedim. Bugünkü konumuz 'iyi bir yöneticinin özellikleri nedir ve nasıl olmalıdır?' Bakalım iyi bir yönetici olmak için neler yapabiliriz hep birlikte inceleyelim.


source


1- OBJEKTİF OLMAK

Öncelikle bir yönetici için objektif olmak çok önemlidir. Ancak her yönetici objektif olabilir mi? Tartışılır. Bence olmalı ama çok az yöneticinin bunu başarabildiğini düşünüyorum. Çünkü birçok insan sırf fikirleri uyuşmadığı için bile doğru yapılan bir işin yanlış ya da eksik yapıldığını savunarak doğru düzgün yapılan bir işi kötüleyebilir. Ya da çok güzel veya çok yakışıklı biriyle çalışıyorsunuz ve ona tolerans gösteriyorsunuz diğer çalışanlarınızdan farklı olarak bu da yanlış bir düşünce ve yöneticilik anlamında profesyonel olmadığınızı gösterir.

2-SABIRLI OLMAK

İyi bir yönetici sabırlı olmalıdır. Sabırlı olmayan, sürekli bağıran çağıran ve çalışanını doğru zamanda yönlendirmeyen bir yönetici iyi bir yönetici sayılmaz. Çünkü insanlar arasında iş ilişkisinde hatalar meydana gelebilir bu çok doğaldır. Ancak siz anlayışlı bir yönetici veya çok alaycı bir yönetici iseniz durum işin içinden çıkılmayacak yerlere gelebilir.

3-SOĞUKKANLI OLMAK

İyi bir yönetici olayları önceden analiz etmeli bir sonraki sıkıntı veya sıkıntıların ne olacağını tahmin etmelidir. Tahmin edebiliyorsa zaten soğukkanlılığını koruyabilir. Ancak ani ortaya çıkan durumlarda da soğukkanlılığını başaran bir yönetici gerçek bir yöneticidir.

4-TAKDİR ETMEK

Genelde başarılı bir yönetici birlikte çalıştığı takım arkadaşlarını takdir etmelidir. Motivasyon bir ekipte yöneticinin işidir. Çünkü bütün yük yöneticidedir ve yönetici yanındaki çalışanları motive edebilirse işler daha iyi yönde ilerleyebilir. Teşekkür etmek ve takdir etmek önemlidir. Sadece maaşını vermek yeterli değildir.

5-ADALETLİ DAVRANMAK

İyi bir yönetici her çalışanı için eşit hakları sunmalıdır. Bir çalışanı diğerinden ayırmamalı, herkes için eşit haklar ve belli sorumluluklar vermelidir. Kişinin yapamayacağı işi vermemeli ya da o işi daha iyi yapacak olan kişiye vermeyip daha yavaş ve zorlanacağı düşündüğü bir kişiye verip onu işten bıktırmamalıdır.

6-HATALARINI FARKETMEK

İyi bir yönetici kendi hatalarını farketmelidir. Sadece kendi doğrularını kabul edip başkalarının düşüncelerini hiçe saymak iyi bir yöneticilik örneği değildir. Hatta yanındaki insanlar beraberinde çalıştığı kişiler yöneticinin hatalarını söyleyebilecek durumdaysa eğer iyi bir yöneticilik için iyi bir adım bile sayılabilir.

7-İNOVATİF OLMAK

İyi bir yönetici mutlaka yeniliklere açık olmalı ve yenilikleri takip etmelidir. Çünkü iyi bir yönetici ortaya yeni fikirler koyarak çalışanların ilgisini çekmeli ve işe olan bağlılığı arttırmada önemli rol oynayabilir.

8-ÇALIŞANLARLA İLETİŞİM

İyi bir yönetici çalışanlarla iyi iletişim içerisinde olmak zorundadır. Uzaktan bir iletişim yönetici için iyi bir durum değildir. Hem çalışan mutlu olmaz sıkıntılarını söyleyemediği için hem de yönetici oluşan problemlerden haberdar olamayıp önceden önlem alamaz. Bu sebeple yönetici ve çalışanlar arasında iletişim çok önemlidir.

9-ZAMAN YÖNETİMİ

İyi bir yönetici zaman yönetimini iyi yapmalıdır. Çünkü zamanını iyi kullanabilen bir yönetici işin her anını kontrol edebilir ve kendi isteği dışında bir şeye maruz kalmaz. Toplantıların saati veya herhangi bir iş yemeğine tam vakti yetişmelidir.

Bugün sizlere 'iyi bir yönetici nasıl olmalıdır?' konusunda hakkında bildiklerimi araştırdıklarımı anlattım. Umarım okurken keyif almışsınızdır.

Görüşmek üzere, İYİ GÜNLER...

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  


Merhaba, yazınız @kusadasi ve @try-market tarafından yürütülmekte olan Kürator Projesi kapsamında seçilmiştir ve oylanarak desteklenecektir.
Yazılarınızda #cointurk etiketini kullanarak projemize dahil olmaya devam edebilirsiniz. Diğer projelerimiz hakkında bilgi alabilmek için @kusadasi'nı takip edebilir ve CoinTurk Discord Kanalı'na katılabilirsiniz.