Kral Arthur Efsanesi

in steempress •  15 days ago

Kral Arthur Büyük Britanya mitolojisinde efsanevi Camelot Kralıdır. V. Asır ile VI. Asırda geçen hikayede Kral Arthur, Britanyalıların hem savaş esnasında hem de barış esnasında simgesidir. Arthur, Saksonyalı istilacılara karşı Britonların kurtarıcısı olmuştur.

 

Arthur'la ilgili efsane, o 15 yaşında iken Excalibur'u taştan çıkarması ile başlamıştır. Arthur'a babası, kılıcı taştan çıkarsa bile soylu olmadığı içim kral olamayacağını söylese de, aslında Arthur bir evlatlık idi ve gerçek babası Patagonya Kralı, annesi Cornwell Düşesiydi. Kahin Merlin'in yardımıyla Arthur kral oldu.

Arthur'un krallığından sonraki dönemlerle ilgili çok bilgi olmasa da, genel olarak topraklarını genişlettiğine ve halka kendisini sevdirdiğine inanılmaktadır.

Margawse'yle evlendikten sonra tanrılar buna kızdı, çünkü Margawse onun kızkardeşiydi. Bunun üzerine Merlin "Bu evlilikten doğan çocuk sana ölüm getirecek" deyince, Arthur dünyaya gelecek bütün soylu çocukları bir gemiye toplayıp, denizaşırı ülkelere gönderdi.

Bunların içinden sadece bir çocuk kurtuldu ve onu bulan adam adını Mondred koydu. Kral Arthur bir veliahtı olması için Guinevre ile evlenip, yuvarlak masa şövalyeleri üzerinde söz sahibi oldu.

Kral Arthur bu dönemde o kadar güçlendi ki Roma İmparatorluğuna bile kafa tuttu. Roma İmparatorluğuyla mücadelesinde yanında dostu Lancelot bulunuyordu ama zaman içinde Lancelot ile Guinevre aşk yaşayacaktı.

Lancelot, Arthur'un ve şövalyelerin güvenini kaybetti, hatta en sadık arkadaşı Gawain bile onun düşmanı oldu. Zira Lancelot, kraliçeyi kaçırmaya çalışırken Gawain'in kardeşlerini öldürmüştü.

Mondred, imparatorluğun sahibi olacağını ve Arthur'un öleceğini söyledi, İngiltere'nin korunabilmesi için bir birlik oluşturuldu ve eski dostlar tekrar barıştı. Mondred ile Arthur bu arada savaşmaya başlamıştı. Arthur oğlunu son bir kılıç darbesiyle öldürecekken, Mondred ona ölümcül bir darbe vurdu. Arthur ölürken son isteği olarak, arkadaşı Bedivre'nin Excalibur'u göle atmasını istedi.Bedivere kılıcın göz kamaştırıcılığı karşısında ancak üçüncü denemesinde bunu başarabildi. Arthur öldü, yuvarlak masa şövalyeleri dağıldı.

Lancelot, Excaliburun taşına yakın bir kilise yaptırdı ve orayı ölene kadar papaz olarak korudu.

 

 


Posted from my blog with SteemPress : https://oguzhanlive.000webhostapp.com/2019/01/kral-arthur-efsanesi

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!