10 Dikkate Alınması Gereken Konu

in steempress •  5 months ago


1: Seçim - Sorumluluk


Bir hedef belirlemeye kalktığımız anda, hedefe ulaşmak adına kabul edilmesi gereken şartlar vardır. Bunlar sorumluluk, gereklilik, strateji ve eylemleri oluşturur. Her belirlenen hedef bizi bu yola sokmaktadır. Sorumluluk, belirlediğimiz hedefte seçimlerimize; ilerleyem yolun gerekşlilikleri, çözümlerimize; son olarak stratejileri ve eylemleri ise hedefimize ulaştırır.
Hedefi seçmek demek sadece onu değil, onun tüm gerekliliklerini de seçmektir.

Bugün de hayatı iyi algılayabilen insanlara sorduğunuzda şunu söyleyeceklerdir: "Her insan karar verebilme becerisine eriştikten sonra içinde bulunduğu durum kendi seçimidir ve seçilen her durumun bir takım sorumlulukları vardır."

2: Bireysellik


-"Mutluluğun tarifi nedir?"
-"Mutluluğun 6.5 milyar çeşit tarifi vardır."

Her kavram bireyden bireye anlamını değiştirir. Sebebi ise insanların verileri, hisleri, duyuları, bir bir aynı şekilde kendi kendilerine yüklemediğinden kaynaklıdır. Her kelime, bilinen her gerçeklik (örn. kalem, mavi, aşk,...) bireylerin kendi içerisinde kendi anlamlarını oluşturmuştr. "Gerçeklik" kavramı her bireyde farklı bir anlama sahip ise, o gerçekliğin herhangi bir genel anlama sahip olmadığıdır. Dolayısıyla tek gerçek, hiçbir konuda "tek gerçek" olmadığıdır.

3: Durumsallık


Kişi için gerçekleşen her durum birbirinden bağımsız değerlendirilmelidir. Kocaman yaşanan bir olay içerisindeki durumlar aslında tek parça olarak görünse dahi, aslında sadece birbirleriyle bağlantılı minik minik bir sürü durumdan oluşur. Dolayısıyla her durum kendine özgüdür.


4: Bütünlük


Her durum kendine özgüdür ve birbirine ağlar ile bağlıdır dedik. Bu bağlılıklar bütünlüğü oluşturur ve en ufak bir durum değişikliği bütünlüğün de değişmesine sebep olur. Bütünlük kendince tek bir anlam ifade eder; her ne kadar içerisindeki durumlar kendince anlamlara sahip olsa dahi. Dolayısıyla durumsallık ile bütünlük kavramları birbirleri ile doğrudan bağlantılıdırlar.


5: Kaliteli İletişim Kurmak


"İletişim senin ne anlattığın değil, diğerlerinin ne anladığıdır."

Bir kişi kaliteli iletişim kurmak istiyorsa, karşısında bulunan her bireyin algıladıklarının farklı olduğunun farkında olması gerekir. Her bireye, kendilerine uygun bir şekilde hitap etmeli ve iletişime geçmelidir.

 

 

6: Dürüstlük


Dürüstlük hayatımızda olmazsa olmazlardandır. Sen ne kadar çevrene dürüst olursan, sana geri dönüşü o kadar bol ve güzel olacaktır.

7: Kendiniz Öğrenin


Bireyin farkında olmadığı kendisini oluşturan kör noktası ve bilinmeyen alanı mevcuttur. Kendinize bir takım doğru soruları sorarak kendinizle iletişimi sağlayıp, kör noktanınızı ve bilinmeyen alanınızı gün yüzüne çıkarmanız gerekir.8: Çözüm odaklılık


Problemi irdeleyerek, kurcalayarak çözüme ulaşma çabası, sadece problem içerisinde dönüp dolaşmanıza sebep olur. Problem belirlendikten sonra "nasıl?" sorusu ile çözüme giden yol belirlenmeli ve çözüm odaklı hareket edilmelidir. Bunun içinde problem konusunu kafamızdan atıp sadece çözüme yönelmemiz ve onun için çaba göstermemiz gerekir. Önemli olan problemin kaynağına değil, çözümün kaynağına inmektir.


9: Olumlu Geri Bildirim


"Olumlu düşünmek" kavramı bize istediğimiz sonuca ulaşmamız için en sağlıklı yoldur diyebiliriz. Sebebi ise bir konu hakkında olumlu düşünmek, ister istemez zihnimizin bizim farkında olmadığımız kısımlarının dahi sonuca ulaşmamız için sağlıklı bir şekilde yolumuzu çizmemiz için çalışır ve istenilen sonuca gitmemiz için yolumuzu kolaylaştırır.

10: Stres Yönetimi


Stres durumunda vücudumuz tepkimeler gösterir ve ister istemez bir enerji açığa çıkarır. Önemli olan bu enerjiyi doğru kullanabilmektir. Stresin yoğunluğuna ve kişilerin davranışlarına göre insanlarda belli başlı sonuçlara sebep olur. Önemli olan stresi doğru davranışa yöneltebilmektir. Bunlar:

Stresimizin
yüksek ve olumsuz kullanılması durumunda saldırganlık;
düşük ve olumsuz yönde kullanılmasında ise ortaya depresyon çıkar.

Stresimizi
düşük ve olumlu kullanıldığımızda mülayim;
yüksek ve olumlu kullandığımızda ise performans ortaya çıkar.


İlerleyen zamanlarda her konuyu tek başlıklar altında daha detaylı değineceğim; bununla birlikte sizlerle kendimiz hakkında farkında olmadığımız şeyleri keşfedeceğiz.

Tabii ki kişi kendisi için en iyi olanı en iyi kendisi bilir; kendine en uyumlu kendisi bulur. Lütfen hep hatırlayalım; her birey farklıdır, her durum farklıdır.

 


Posted from my blog with SteemPress : https://nerunyses.timeets.xyz/2018/07/03/10tavsiye/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!