SaçKıran Nedir? Neden Olur ve Tedavisi

in steempress •  5 months ago


Saçkıran bir saç dökülme hastalığı olup, cilde bulaşan ve hızlıca yayılan bir cilt ve saç hastalığı olarak tanımlanabilir. Saçkıran tedavide geç kalınırsa saçların kalıcı olarak kayıbına kadar ilerleyen bir hastalıktır. Mantarların sebep olduğu saçkıran hastalığında saç dışında, deride, tırnakta hatta ayak parmaklarında bile oluşabilecek bir durumdur. Erkek ve dişi olarak türleri vardır ve dişi olanı çok daha hızlı ürer. Saçkıran hastalığı herkeste görülebilen bir hastalık olup en çok çocuklarda ve ergenlik çağındakilerde daha sıktır. Hastalık bulaşıcı olduğundan temas halinde hem insanlardan hem de hayvanlardan rahatlıkla bulaşır. Bu durumu yaşayan kişilerle temizlik konusunda son derece hijyen olunmalıdır, kullanılan eşyalar ayrı tutulmalıdır.

Saçkıran belirtileri olarak kabarcık ve sivilce gibi görüntüler başı çeker. Kabarcıklar zamanla daha bir genişler ve yayılmaya başlar. Yayılmanın artması ile birlikte saçta dökülmeler de arkasına gelir. Eğer oluşma tırnakta ise bu sefer de tırnak yapısında bozulmalar ve farklılıklar başlayacaktır. Hastalık tedavisi olabilen bir cilt hastalığıdır. İlk hedef hastalığı sebep olan mantarı yok etmektir. Bunun için ilgili ilaçlar bölgeye uygulanır. İlaçlar bazen hap bazen krem bazen de sprey şeklindedir. Hepsi tedavide etkilidir.

Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran oluşumunun nedeni tam olarak belirlenmiş olmasa da aşırı stres halleri, üzüntü halleri , moral bozuklukları ciddi etkenlerdir. Bağışıklık sisteminde aşırı duyarlılık halleri de saçkırana neden olmaktadır. Saçkıranla birlikte dökülmeler başlar eğer tedavi yoluna gidilmezse bu durum kalıcı hale gelir. Aşırı stres ve üzüntü durumları denilirken yaşanan bir travma sebebi olabilir. Erkeklerde saç dökülmesi çok fazla yaşanır. Bu durum genetik olarak da devam edebilir.

Saçkıran ve Bağışıklık Sistemi Bağlantısı

Bağışıklık sistemi bilindiği üzere vücudun savunma mekanizmadır. Mekanizmada ufak bir durgunluk bile dışarıdan gelecek baskıyla etki altına girer. Bu etki saldırı olarak sürer ve sonrasında sistemi çökertmek için hareketler hızlanır.

Saçkıran Sebebi İle Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Saçkıran hastalığına yakalananlar için eskiye dönmeme olasılığı bile endişe veren bir durum haline gelir. Oysa tedavisi olan bir hastalıktır. Mümkün olan en kısa sürede tedaviye alınması yine mümkün olduğunca stresten uzak ortam ve kişilerden deyim yerindeyse kaçmak gereklidir. Doktor tarafından ilaçların düzenli kullanımı ile sorunlu olan bölgenin düzelmesi an be an durumdur.
1- Saçkıran hastalığı bulaşıcıdır.
2- Saçkıran hastalığı özellikleri çocukları ve ergenlik dönemindeki gençleri hedef alır.
3- Saçkıran hastalığı tedavi edilebilen bir hastalıktır.
4- Saçkıran hastalığı hem saç hem cilt hastalığıdır.
5- Saçkıran hastalığı stresi, travmaları, zayıf bağışıklık sistemlerini sever.

Saçkıran hastalığına tedavi uygulanmazsa saç köklerinin ölmesine neden olunur. Aynı zamanda bu hastalığa yakalanan psikolojik açıdan da gergin, üzgün ve streslidir. Yaşadığı sıkıntı kat be kat artmış durumdadır. Bu duruma çözüm bulunmadıkça saçkıranla ilgili tedavide yarım kalmış olur. Ve sorunlu bölgenin düzelmesi uzun yıllar sürer. Kişi üzülme veya kafaya takma durumunu devam ettirdikçe bu problemden kurtulması da doğal olarak zorlaşacaktır. Kuşkusuz stressiz insan yoktur. Ancak hayat içerisindeki koşuşturmada yapılması gereken bunu aza indirgemeye çalışmaktır. Her insanda bağışıklık sistemi farklı olarak çalışır. Yaşanan bazı ekstra durumlardan bağışıklık sistemi de olumsuz etkileneceğinden dengeli beslenme ile bağışıklık güçlendirilebilir.

Saçkıran tedavisi eğer 1 sene boyunca tedaviye cevap vermez ise bu durumda tedavinin olumlu geri dönüşümü olmayacak demektir. Saçkıran tedavisi sabır ve zaman isteyen bir süreç olduğundan ve bu süreci de başarılı atlatma gerçekleşmediğinde yapılacak tek alternatif saç ekimi olmaktadır.

Görsel Kaynak: http://www.ilhanserdaroglu.com/makaleler/sac-kiran-sonrasi-dokulen-saclarimiz-geri-gelir-mi


Posted from my blog with SteemPress : https://www.saglikhekimi.com/sac-kiran-nedir-neden-olur-ve-tedavisi/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

bizim akrabanın çocuğundada oldu çok kötü birşey ya

·

Geçmiş olsun hocam

Ciddi bir hastalık olmasada insanın psikolojisini bozan bir hastalık allah kimsenin başına vermesin.

·

Amin hocam.