Refik Epikman

in steempress •  18 days ago 

1902 senesinde İstanbul'da doğan Ressam Refik Epikman Davutpaşa İdadisi'nden mezun olduktan sonra 1918 senesinde Sanayi-i Nefise Mektebi'ne başladı. 1924 senesinde MEB'nın açtığı sınavı kazanarak Paris'e gitti ve burada Julian Akademisi'nde çalışmalarına devam etti. 1928 senesinde eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye'ye geldi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. 1929 senesinde kurulan Müstakil Ressamlar Birliği Kurucuları arasında idi.

Müstakil Ressamlar Birliği (ki daha önce üye olan bazı ressamlarla ilgili de bilgi vermiştim) Avrupa'da ortaya çıkan sanat hareketlerinin Türkiye'ye getirilmesini ve sanatın geliştirilmesini hedefliyordu.

Askerliği sebebiyle 1931 senesinde akademideki görevini bırakan sanatçı, Akademide hakimiyet kurmuş Osmanlı Ressamlar Cemiyetinin engellemesiyle askerden döndüğünde yeniden akademiye giremedi. Bu yüzden Ankara Atatürk Lisesi'nde resim öğretmeni oldu. Ankara'da yaşadığı dönemde Halkevleri'nde çalışmalar yaptı. Çağdaş resim sanatının Türkiye'ye gelmesi için özel çaba sarf etti, genç sanatçılara destek oldu.

Sanatçı 1974 senesinde Ankara'da vefat etti.

Sanatçının sizler için seçtiğim eseri


 

 

https://www.istanbulsanatevi.com/turk-ressamlar/refik-epikman-hayati-ve-eserleri-1902-1974/


Posted from my blog with SteemPress : https://firatuzunnn.000webhostapp.com/2019/08/refik-epikman

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!