Eva Peron

in steempress •  21 days ago

Eva Peron için yazılan ve Madonna'nın da seslendirdiği "Don't cry for me Argentina" şarkısını birçoğumuz biliriz. Doğrusunu söylemek gerekirse hakkında, sadece Arjantin halkının onu çok sevdiğini bildiğim Eva Peron hakkında hem kendim daha fazla bilgi sahibi olmak istedim, hem de sizlere bilgi vermek istedim

1919 senesinde doğan ve gerçek adı Maria Eva Duarte Arjantin Başkanı Juan Domingo Peron'un karısıydı. İspanyolcada Küçük Eva anlamına gelen Evita adıyla bilinen Eva Peron'u, Arjantin halkı çok sevdi.

Arjantin'de Los Toldos şehrinde beş çocuklu bir ailenin ferdi olarak dünyaya gelen Peron, babasını 7 yaşındayken kaybedip, ondört yaşındayken aktris olmak için Buenos Aires'e gider. Buenos Aires'teyken radyoda çalışıp, şovlar yapıp, tiyatroda küçük rollerde oynar. 1944 senesinde genç bir subay olan Juan Domingo Peron'la tanışır. 1943 senesinde ülke yönetiminde asker darbenin içinde yer alan subay, Çalışma Bakanı olarak kabinede yer alır.

Düşük gelire sahip işçilerin durumunu düzeltmek için çalışan Domingo Peron, 1944 senesinde yapılan darbeden sonra tutuklanır ama Eva Peron öncülüğündeki işçilerin eylemleri sonucunda serbest bırakılır. Kısa süre sonra da evlenirler. Juan Peron 1946 senesinde Başbakan olur, iki kere seçimle başa gelir ama 1955 senesindeki askeri darbeyle bırakmak zorunda kalır. 1973 senesinde tekrar seçilen Peron, 1974 senesinde hayatını kaybeder. Juan Peron'un ölümünden sonra, Evita'dan sonra evlendiği karısı İsabel Peron başa geçer, 1976 senesinde ise İsabel'in olduğu hükümet düşer.
Eva Peron, kocasının diktatörlüğü zamanında özellikle kadınların hakları için çalışır ve aktif olarak siyaset yapmasa da, her daim siyasetin içinde ve halkla içiçe olur. İşçi sendikası örgütlenmesi için çalışmalar yapar ve 1947 senesinde kadınların oy verme hakkını elde etmesini sağlar. Fakir insanlara ilaç, yiyecek para yardımı yapar, çocuklar için kampanyalar düzenler.
Evita Peron 1952 senesinde henüz 33 yaşındayken kanserden ölür. Eşinin yanına gömülür. Onun hayatının anlatıldığı Evita Müzikali yıllar sonra sahnelenir ve Madonna bu müzikalde yer almıştır.

 


Posted from my blog with SteemPress : https://firatuzunnn.000webhostapp.com/2018/12/eva-peron

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!