Forbes Köşkü

in steempress •  17 days ago 

Forbes Köşkü İzmir Buca'da, Levanten köşkleri arasında en ihtişamlı olanıdır.

Kentsel doku dışında çamlık korunun üst noktasındaki Köşk, tarzıyla tepeyle bütünleşen bir taç gibidir. İki katına ilave olarak sivri çatısıyla bir kule görünümündeki köşesi, bölgeye hüküm sürer gibidir.


Forbes Köşkünün diğer özelliği de detaylardaki işçilik ve kaliteli malzemesidir. Hem ithal ahşap hem taş çok detaylı işlenmiştir. Köşk ayrıca yığma taş duvarların içine gömülen ahşap karkas sistemiyle strüktürel yapıdadır. İzmir'de zaman zaman meydana gelen depremler sebebiyle önlem olarak böyle yapıldığı .

Yapı hem formuyla hem planıyla kendisine özgüdür, bu mimarisinde de kendisini göstermektedir. Köşkün 1908 senesinde inşa edildiği bir yıl sonra yanınca, 1910 senesinde yeniden yapılıp, bugünkü ihtişamına ulaştığı bilinir.

Forbes Köşkünün sahibi Forbes ailesi meyan kökü ihracatıyla zengin olmuştur. Forbes ailesi İzmir'den ayrılınca, Buca Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesinin içinde bulunduğu arazideki Forbes Köşküne Whittal Ailesi taşınmıştır ama günümüzde köşkte kimse yaşamamaktadır.

 

 


Posted from my blog with SteemPress : https://ercanlasanat.000webhostapp.com/2019/08/forbes-kosku

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hi, @ercankal!

You just got a 0.01% upvote from SteemPlus!
To get higher upvotes, earn more SteemPlus Points (SPP). On your Steemit wallet, check your SPP balance and click on "How to earn SPP?" to find out all the ways to earn.
If you're not using SteemPlus yet, please check our last posts in here to see the many ways in which SteemPlus can improve your Steem experience on Steemit and Busy.