500. Yıl Türk Musevileri Müzesi

in steempress •  18 days ago
  1. Yıl Türk Musevileri Müzesi, 500. Yıl Vakfı tarafından, Türk Yahudilerine ait gelenek ve tarihi bilgilerini topluma göstermek amacıyla kurulmuş bir müzedir. Müze 2001 senesinde hizmete açılmıştır. 500. Yıl Vakfı ise 1989 senesinde, Sefaradların 500 yıl önce Osmanlı İmparatorluğuna geliş zamanında Yahudi ve Müslümanlardan oluşan bir grup tarafından kurulmuştur.

Müzenin temeli, Naim Güleryüz tarafından atılıp, Kamhi ailesinin desteğiyle açılmıştır.

Galata'daki tarihi Zülfaris Sinagogunda açılmış olan müze, 2015 senesinde Şişhane Neve Şalom Sinagogunun yanına taşınıp, 2016 senesinde yeni yerinde ziyarete açılmıştır.

3 ayrı bölümü olan müzeyi ziyaret edenler, gelenek, sosyal hayat ve tarihle ilgili pek çok konuda bilgi sahibi olabilmektedirler.

Günümüzün müzecilik anlayışıyla kurulmuş müzenin ,interaktif panoları ve dokunmaktik ekranları bulunmaktadır.

Müze alanında sadece panolar bulunmaz, dokunmatik bilgisayar sistemi sayesinde istenildiği kadar veri girişi yapılabilir.

M.Ö. IV. Asırdan günümüze kadar olan Anadolu topraklarında oluşan Yahudi tarihinin anlatıldığı müzede, olaylar kronolojik sırayla gösterilmektedir. Yakın tarihin de anlatıldığı panolarda, fotoğraf ve videolar vasıtasıyla anlatım desteklenmektedir. Basına ayrılmış olan bölüm, Cumhuriyetten önce ve sonra yayımlanmış gazete örneklerine evsahipliği yapmaktadır.

 

 


Posted from my blog with SteemPress : https://ercanlasanat.000webhostapp.com/2018/12/500-yil-turk-musevileri-muzesi

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!