Peyami Safa

in steempress •  17 days ago

1899 senesinde doğan Peyami Safa daha çok yazdığı psikolojik romanlarla tanınmıştır. Babası Şair İsmail Safa'dır. Babası Sıvas'ta sürgündeyken hayatını kaybetmiştir. Ailesinin yoksulluğu ve dokuz yaşındayken yakalanmış olduğu kemik veremi yüzünden düzenli eğitim alamamıştır. Hem çalışıp hem de kendisini yetiştirmiştir.

Onüç yaşındayken hayata atılan sanatçı önce postanede memurluk sonrasında öğretmenlik ve ardından gazetecilik yapmıştır.

Amcası Ali Kami ve Ahmed Vefa'nın isteğiyle yazarlığa başlamıştır. Özellikle kardeşiyle çıkardığı XX. Asır adlı gazeteye yazdığı hikayeler ile dikkat çekmiştir.

Para kaygısı ile yazdığı yazılarında Server Bedi adını kullanan yazarın bu adla yazdığı Çingöz Recai adlı polisiye dizi romanı büyük ilgi görmüştür.

Kültür Haftası ve Türk Düşüncesi adlı iki dergi çıkaran yazar, ayrıca Son Havadis, Tercüman, Milliyet ve Tasviri Efkar gazetelerinde de yazmıştır.

Çok sevdiği oğlu Merve, askerliği sırasında hayatını kaybedince, kendisi de birkaç ay sonra beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetmiştir. Cenazesi Edirnekapı Mezarlığına defnedilmiştir.

 


Posted from my blog with SteemPress : https://unluyazarlar.000webhostapp.com/2019/01/peyami-safa

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!