Irgandi Köprüsü - Bursa

in steempress •  15 days ago

Kemerli bir yapıya sahip ve üzerinde dükkanların olduğu Irgandi Köprüsü, Türkiye'deki en güzel köprülerden biridir. Üzerinde 30 civarı dükkan, bir mescidi ve iki ahırı bulunmaktadır. Döneminde hem el sanatları merkezi hem de bir çarşıydı. Lonca sistemiyle inşa edilen bu köprü, uzun zaman önce tüccar ve seyyahların ziyaret ettiği bir ticaret yeriydi.

Irgandi'li Hacı Muslihiddin'in isteğiyle 1442 senesinde yapılan köprü, kendine has mimari stili ile dünyadaki 4 çarşılı köprüden biridir. Diğer üç köprü Lofça, Venedik ve Floransa'da bulunmaktadır.

Gökdere üstünde bulunan Irgandi Köprüsü, Bursa'nın seçkim semtleri olan Emirsultan, Yıldırım ve Yeşil'i birbirine bağlar. 1854 senesindeki depremde hasarlanan köprü ayrıca Yunan Ordusu tarafından da tahrip edilmiştir. Belediyenin 2004 senesinde restore çalışması sonrası artık turistik mekan olarak hizmet vermektedir. Irgandi Köprüsünde, mum, sedefkarlık, Bursa bıçağı, metal işleme gibi el yapımı ürünler satılmaktadır. Köprü, muhteşem görüntüsüyle şehrin kültür merkezi olmuştur.

Üzerindeki nargile kahvehaneleri, gençlerin buluşma mekanı olmuştur. Adı kımıldamak anlamındaki ırgamak kelimesinden gelmektedir. Sarıya boyanmış dükkanları ve gri kemerli gövdesi, Bursa ziyaretinde herkesin görmesi gereken bir yerdir.

 


Posted from my blog with SteemPress : https://allcountries.000webhostapp.com/2019/01/irgandi-koprusu-bursa

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!