Taçsız Kral Metin Oktay

in #sporlast year

111.html.png

Galatasaray futbol kulübünde gelmiş geçmiş en iyi yerli golcü kim diye sorulsa, ülkenin futbolla ilgilenen, büyük bir çoğunluğunun Metin Oktay diyeceğini düşünüyorum. Bu futbolun ölümsüz kralını, birçoğu yaşı gereği tanıması imkansız ama bir şekilde ismi kulağına çalınmıştır. Çünkü Metin Oktay oynadığı futbol ve attığı golleriyle o zamanın insanlarının beynine, ismini öyle kazımıştır ki gelecek kuşağa aktarılması çokta zor olmamıştır. Onun gibi oyuncu, her dönem oyunculuğu ve kişiliği ile sürekli olarak kıyaslandığı için hafızalarda hep taze kalmayı başarmıştır.

Aslında bende kendisinin futbol oynadığı zamana yetişemedim.Kendisi hayattayken aynı coğrafyada yaşama şansını yakalayan kişilerdenim. O hayattayken Televizyon ekranlarında çıktığı programlarda görme şansını da yakaladım. Galatasaraylı taraftar olarak onun görmenin hep onurunu yaşadım. Galatasaray formasıyla attığı goller hep övünç kaynağımız oldu. Çocukluğumuzda oluşturduğumuz mahalle takımlarımızda Metin Oktay olarak forvette yer almanın mücadelesini vermenin hazzını hep yaşadım. Hatta arkadaşlar arasında Metin Oktay olma yarışını hep yaşadık.

222.jpg
Kaynak

Ne kadar ilginç değil mi, sahada futbol oynadığı devirde, yaşamadığın bir futbolcuya hayranlık duymak. Sanki onun oynadığı futbol sahasının havasını teneffüs etmişin gibi davranış göstermek. Olsa olsa bu onun futbolseverler üzerinde ne kadar hayranlık uyandırdığını, futboluyla geleceğe ne kadar derin izler bıraktığının ispatıdır. O kendisini hiçbir zaman öne çıkarmamıştır.Onun üstün kişiliği, olgun davranışı sonucu ve sahada oynadığı üstün futbolunun birleşimi onun bugünlere taşımada önemli rol oynadı.

Taçsız kral Metin Oktay 2 Şubat 1936 yılında İzmir ilimizde dünyaya gelmiş bir futbolcu olarak günümüzde yaşayan birçok insanın tanımasını beklemek doğru olmaz. Yukarıda değindiğim gibi onun bıraktığı derin izlerden olsa gerek hala o ülkemizde çoğu futbolsever tarafından tanınmaktadır. Taçsız kral 13 Eylül 1991 yılında İstanbul'da öldü. Ölümünün üstünden yaklaşık 29 yıl geçmiş. Bu durumda onu ben tanıyorum diyebilecek bir kişini en az 40'lı ve üstü yaşlarda olması gerekir.

Profesyonel futbol hayatına 1954 yılında İzmirspor'da başlar 1 yıl bu kulüpte futbol oynadıktan sonra, adı Galatasaray ile anılacak olmasına vesile olan transferi gerçekleşecektir. Bu transfer 1955 yılında gerçekleşir ve 6 yıl aralıksız sarı kırmızılı takımın formasını giyer. Galatasaray'da gösterdiği performansı, İtalya takımı Palermo'ya transferini gerçekleştirir. Yıl 1961'dir. Memleket hasreti midir, bilinmez burada beklentilere cevap veremez, bir sezon oynadıktan sonra tekrar 1962 yılında Galatasaray'a döner ve bir daha başka bir takımla macera yaşamaz. Futbola nokta koyduğu 1969 yılına kadar Galatasaray'da oynadı.

333.jpg
Kaynak

Metin Oktay profesyonel olarak oynadığı toplam 354 futbol maçında toplam 314 gol atma becerisi gösteren bir futbolcu olarak, onun ne denli önemli bir oyuncu olduğunu ortaya koyuyor. Hatta Galatasaray formasını giydiği 1962-1963 yılında 38 gol atarak gol kralı oldu. Bir sezonda 38 gol atan bir futbolcu uzun yıllar ligimizde çıkmadı. 1987-1988 yılında yine başka bir Galatasaraylı futbolcu olan Tanju Çolak 39 gol atarak Metin Oktay'ın rekorunu geçmiş oldu. Metin Oktay toplamda 6 kez gol krallığı elde etmiş bir futbolcu olarak da büyük bir başarı yakalamıştır.

Metin Oktay Türkiye liginde oynayan golcüler dendiği zaman en başta gelen futbolculardan biri olarak tarih sayfasındaki yerini aldı. Taraflı tarafsız birçok futbolsever tarafından saygı duyulan biri olmayı başardı. Belki dünyada çok tanınan futbolcular arasında yer alamadı ama ülkemizde futbolun golcüleri dendiği zaman Metin Oktay ilk sıralarda yer alır. Onun özlem ve minnetle anıyoruz.

Coin Marketplace

STEEM 1.24
TRX 0.15
JST 0.155
BTC 63420.00
ETH 2308.74
BNB 558.42
SBD 9.20