تأثیر گرم شدن کره‌ی زمین در گرمای بی‌سابقه‌ی هوا

in #science5 years ago

در طول هفته‌ی گذشته تغییرات آب‌وهوایی شگرفی در مناطق مختلف نیم‌کره‌ی شمالی اتفاق افتاده است: آتش‌سوزی‌های وسیع در یونان، اسکاندیناوی و غرب آمریکا؛ باران‌های شدید و سپس سیل در منطقه‌ی شمال شرقی آمریکا؛ و امواج گرمای خطرناک و بی‌سابقه در مناطق جنوب غربی آمریکا، ژاپن، و انگلستان؛ و هم‌چنین، گرمای هوا در مناطقی از ایران، به طرز بی‌سابقه‌ای همه را تحت تأثیر قرار داده است. در واقع، اگر همین‌طور ادامه پیدا کند، سال ۲۰۱۸ نهایتاً یکی از داغ‌ترین سال‌های تاریخ جهان خواهد بود.

اینجا سؤالی که مطرح می‌شود، این است که آیا این تغییرات آب‌وهوایی بی‌سابقه بر اثر پدیده‌ی گرم شدن کره‌ی زمین اتفاق می‌افتد؟ به‌عنوان مثال، میزان آتش‌سوزی‌های بزرگ در زمان حاضر نسبت به دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی تقریباً ۵ برابر شده است. آیا این پدیده ناشی از گرم شدن کره‌ی زمین است؟

Global warming and extreme weather
Image credit: The Washington Sun

در حقیقت، آتش‌سوزی جنگل‌ها بخشی از اکوسیستم طبیعی منطقه‌ی غرب آمریکا به شمار می‌رود، و دانشمندان در شرایط متوسط و طبیعی نیز انتظار دارند که این‌گونه آتش‌سوزی‌ها اتفاق بیفتد. اما گرم شدن کره‌ی زمین باعث افزایش وسعت و شدت این آتش‌سوزی‌ها شده است. امروزه فصل آتش‌سوزی نسبت به دهه‌های قبل تقریباً سه ماه طولانی‌تر شده است.

در کشور آمریکا، برآورد می‌شود که تغییرات آب‌وهوایی و بلایای طبیعی ناشی از اقلیم در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار خسارت در پی داشته است، که یک رقم بی‌سابقه است، گرچه همه‌ی این موضوع ناشی از تغییرات آب‌وهوایی نیست، بلکه مقداری از آن نتیجه‌ی توسعه‌ی بیشتر فعالیت‌های انسان‌ها است.

به همین ترتیب، در طول ۵۰ سال گذشته تعداد توفان‌ها و باران‌های خیلی شدید ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است. بر اثر پدیده‌ی گرم شدن کره‌ی زمین و تغییرات آب‌وهوایی، متوسط دما در سطح جهان در حال افزایش است. توفان‌ها و امواج گرمایی شدیدتر شده‌اند. تمام اینها نتیجه‌ی تجمع گازهای گلخانه‌ای است.

در صورتی که پدیده‌ی گرم شدن کره‌ی زمین و اثر گلخانه‌ای هم‌چنان ادامه پیدا کند، انتظار می‌رود که حوادث و بلایای زیست‌محیطی ناشی از آب‌وهوا نیز هم‌چنان رو به افزایش باشد.

Sort:  

أيها الأصدقاء ، لديك الكثير من النعم العظيمة لنشر مثل هذا. إذا رأيت هذا المنشور ، فسيعيش الناس في أجزاء مختلفة من العالم. هذا المنصب هو أداة حرق بالنسبة لك.

چقدر جالب که فارسی مطلب می نویسی اون هم به این قدرت و پشتکار
واقعا امیدوار کننده بود دیدن این موضوع
هنوز نخوندم پستاتو کامل و سر حوصله ولی حتما دنبال خواهم کرد
اگر قابل دونستی یکی دو تا مطلب نوشتم نگاهی بنداز
برات آرزوی موفقیت می کنم

Coin Marketplace

STEEM 0.23
TRX 0.06
JST 0.029
BTC 22994.27
ETH 1639.56
USDT 1.00
SBD 2.67