Devrim Erbil

in ressamlar •  last month 

1937 senesinde Salihli'de dünyaya gelen Ressam Devrim Erbil'in ailesi, 1940 senesinde Balıkesir'e taşınınca, sanatçı ilkokulu ve ortaokulu Balıkesir'de bitirmiştir. Erbil'deki resim yeteneği ilk olarak Ortaokuldaki öğretmenleri tarafından keşfedilmiştir. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nü öğretim görevlisi İrfan Yılmaz'ın desteği sayesinde daha lise son öğrencisiyken ilk sergisini Türk Amerikan Kültür Derneği'nde açmıştır. Ressam olmaktan başka bir şey istemediği için sadece Akademi sınavına girerek kazanmıştır.

1954 ile 1959 seneleri arasında İstanbul Güzel Sanatlar akademisi Resim Bölümü'ne devam eden sanatçı 1959 senesinde Soyutçu 7'ler grubunu kurdu. Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun öğrencisi olan ressam 1962 senesinde Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Asistanı oldu ve Cevat Dereli, Cemal Tollu ve Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun atölyelerinde görev yaptı. Dönem arkadaşları Ferruh Başağa, Cemal bingöl, Sabri Berkel, Lütfü Günay ve Adnan Çoker gibi soyut resim arayışında olsa da kültürel geleneklere bağlı olarak soyut resme yönelmiştir.

Ressamın en önemli özeliklerinden biri ressamlar için iyi bir kaynak olabilecek L'art Abstrait adlı kitabının dört cilt olarak basılmasıdır.

Sanatçının sizler için seçtiğim eseri


 

 

https://www.istanbulsanatevi.com/turk-ressamlar/devrim-erbil-hayati-ve-eserleri-1937/


Posted from my blog with SteemPress : https://firatuzunnn.000webhostapp.com/2019/08/devrim-erbil

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!