Najnowszy sondaż IBRiS - Ruch Narodowy nad Razem i Nowoczesną. Konfederacji nie uwzględniono

in reakcja •  3 months ago 


IBRiS opublikował najnowszy sondaż, pokazane zostały w nim dwa warianty. Pierwszy pokazuje poparcie dla poszczególnych ugrupowań gdyby zdecydowały się startować oddzielnie, wariant drugi natomiast pokazuje ewentualne koalicje. W żadnym z wariantów nie została uwzględniona Konfederacja: KORWiN Braun Liroy Narodowcy, mimo zapowiedzi wspólnego startu.

Według tego sondażu gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę w obu wariantach PiS może liczyć na 40,8 punktów procentowych, reszta ugrupowań ma inne wyniki z zależności od ewentualnego wystartowania w koalicji.

W wariancie pierwszym, na miejsc drugim, po Prawie i Sprawiedliwości, znalazła by się Platforma Obywatelska z poparciem 19,1 punktów procentowych, następnie Wiosna Roberta Biedronia (8,8), SLD (6,0), Kukiz 15 (3,4), Ruch Narodowy (2,2), KORWiN (2,1), Partia Razem (1,7), Nowoczesna (1,6) oraz Zieloni (0,3). 8,8 % Ankietowanych nie wiedziało na kogo zagłosuje.

W wariancie drugim, czyli koalicyjnym, po Prawie i Sprawiedliwości, znajdowała by się "Koalicja dla Polski" (PO + PSL) z wynikiem 24,1 punktów procentowych, następnie Koalicja Lewicowa (Wiosna + SLD + Partia Razem), Kukiz (3,9), KORWiN (2,7), Ruch Narodowy (1,9) oraz Zieloni z wynikiem 1,2 punkta procentowego. W takim wypadku liczba niezdecydowanych wynosi 12%.


 

 

Warto zauważyć że pomimo braku uwzględnienia Konfederacji, Ruch Narodowy ma poparcie 2,2%, co jest wynikiem wyższym niż podczas wyborów samorządowych, w których RN uzyskał 1,2%. Ponad to w wariancie pierwszym wyprzedza on swojego aktualnego koalicjanta, partię Janusza Korwin-Mikkego. Wygrywa także z Partią Zielonych (0,3), Nowoczesną (1,6) oraz Partią Razem (1,7).

Z badania wynika, iż gdyby opozycja nie postanowiła startować w koalicji, to rządzące Prawo i Sprawiedliwość mogło by walczyć o większość konstytucyjną.

Tekst opublikowany pierwotnie na portalu narodowcy.net

Narodowcy.net

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!