Telewizor 4K - czy warto i po co

in polisz •  last year

Telewizja 4k...

Ostatnio dość modny temat, kupujesz telewizor? - Bierz 4K! Hm, ale czy w ogóle warto?

4K to jakość w rozdzielczości 3840 × 2160 natomiast znany nam do tej pory standard FHD(full high definition) to zaledwie 1920 x 1080. Niżej opiszę Ci czy taki telewizor zabrać się opłaca i czym się kierować przy kupnie.

No to tylko brać!

Czy na pewno? 4K jest bardzo dużym krokiem w przód przez to wyprzedza większość technik użytkowania takiego telewizora np. stacje telewizyjne zapewniają nam jakość maksymalnie w HD czyli o rozdzielczości 1280 x 720 px. (Wyjątkiem jest nc+, ma jeden kanał na którym, transmitowane są mecze w 4k) czyli do telewizji odpada...

Na pewno odczujemy różnice ale nie w samej jakości a ostrości obrazu.

Filmów w 4K natomiast coraz więcej. Nowości (nie tylko) w netflix'ie zazwyczaj są dostępne w tej rozdzielczości. Filmy w wersji cyfrowej także występują w 4K gorzej już z filmami na CD'kach, jak poszukamy dostaniemy tylko w wersji Blue -Ray ale mocno się wykosztujemy :/.

Telewizor 4K można wykorzystać także do grania na konsolach najnowszych generacji (w odpowiednich modelach np. xbox one S, ps4 PRO), ale tutaj także nie ma rewelacji. Mało jest gier które, obsłużą standard 4K, często kosztem zmiany ilości fps'ów z 50-60 na 30. W wielu grach tą różnicę odczujemy...

Na co patrzyć przy wyborze telewizora.

Tutaj już sprawa prostsza, ważne by telewizor miał standard HDR (High Dynamic Range image), HDR wpływa głównie na kolory obrazu są przy nim bardziej zbliżone do kolorów widzianych przez człowieka.

Matryca najlepiej by była w metodzie OLED i oczywiście wielkość telewizora, wybierz telewizor pod siebie jak i miejsce w którym będzie stał.

Zakrzywiony czy płaski. To dość ważne pytanie przy wyborze telewizora. Jesteś graczem, grasz z małej odległości od ekranu, używasz go jako monitor lub oglądasz sam, maks w 3 osoby, bierz zakrzywiony, inaczej płaski.

Tak więc

Jeżeli dużo korzystasz z serwisów streaming'owych (netflix itp.), jesteś graczem konsolowym to jednak warto wybrać telewizor w tej rozdzielczości. Nawet jeśli aktualnie ilość materiałów do odtwarzania jest dość mała nie zapominajmy, że jeszcze nie dawno FHD nie był standardem... Już za jakiś czas 4K to będzie norma, warto zabrać jeżeli jest nam przydatny tak? -Jeśli używasz telewizora tylko do oglądania telewizji, wybierz dobry w FHD bo po co 4k.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @busterxx! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!