Święto Tết 🎆 - o tym jak pies 🐕 pogonił koguta 🐓

in #polish6 years ago

              Na pewno wielu z Was spotkało się z informacją, że właśnie żegnamy rok Koguta i rozpoczyna  się Chiński Rok Psa. Cóż to jednak znaczy i jak azjatycka część świata w tym Wietnam przygotowuje się do tego wydarzenia? Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda świętowanie tego wydarzenia oczami Azjaty zapraszam do czytania dalej... 

Źródło: https://pixabay.com/pl

             Zacznijmy od początku. Chiński kalendarz to kalendarz księżycowo-słoneczny, który dzieli się na 60-letnie cykle, które składają się z mniejszych 5-ciu okresów reprezentowanych przez żywioły takie jak:  Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, Woda. Każdy z okresów trwa 12 lat symbolizowanych przez 12 zwierząt z chińskiej mitologii. Kolejność zwierząt w kalendarzu nie jest przypadkowa. Według jednej z legend, kiedy Budda zdecydował się odejść z naszej planety, wszystkie zwierzęta ustawiły się w kolejce by się z nim pożegnać. Właśnie w tej kolejności zostali wybrani przedstawiciele chińskiego kalendarza. Ciekawostką jest to, że wietnamski i chiński kalendarz różnią się jednym zwierzęciem. W kalendarzu chińskim znajdziemy rok królika natomiast jego odpowiednikiem w kalendarzu wietnamskim jest rok kota. 

Źródło: https://pixabay.com/pl

              Święto Tết  jest świętem ruchomym i przypada na okres między styczniem a lutym. Nazywany jest też Świetem Wiosny, dlatego przebywając w tym okresie w Wietnamie mamy wrażenie, że otacza nas feeria barw i zapachów, a to za sprawą kwiatów, których w tym okresie nie może zabraknąć. Kwiatami, które ozdabiają Wietnam Północny są "hoa đào", czyli brzoskwinia zwyczajna oraz "quất cảnh" czyli kumkwat. 

Źródło: https://pixabay.com/pl

             Na południu zaś dominuje "hoa mai vàng ", czyli ochna drzewkowata. W tym okresie można odczuć nastrój radości, nadziei, która zazwyczaj towarzyszy wiośnie i budzącej się do życia roślinności. 

Źródło: https://pixabay.com/pl

             Oprócz woni kwiatów, możemy zauważyć, że dominującym kolorem jest czerwony. Dla Azjatów kolor ten symbolizuje szczęście, powodzenie, radość, stąd też ogromna większość azjatyckich resturacji w Polsce posiada wystrój na bazie tegoż właśnie koloru. 

             Tradycją jest, że w tym okresie rodziny spotykają się przy wspólnym stole, który wręcz ugina się od różnego rodzaju przysmaków. Wśród potraw nie może zabraknąć: "Bánh chưng" czyli ciasta ryżowego zawiniętego w zielone liscie zhong, xôi gấc - czyli słodkiego ryżu z nasionami i owocnią przepękli indochińskiej, która nadaje tej potrawie intensywnie czerwonego koloru, gotowanej kury w rosole przyprawionym kurkumą, "canh măng" czyli zupy bambusowej i "nem tôm" - sajgonek z krewetkami.... To tylko kilka przykładów potraw, które w tym okresie są przygotowywane. 

            Wchodząc do wietnamskiego domu w czasie święta Tết pierwsze co nas uderza to silna woń zapachów, na którą składają się korzenne kadzidła i świeże kwiaty. Charakterystycznymi elementami wystroju każdego domu jest długi kawałek materiału, na którym wyszyte są życzenia noworoczne. Nie może zabraknąć również kompozycji z owoców, świeżych kwiatów, oraz małych czerwonych kopert ozdobionych złotymi literami, które wręczane są dzieciom. W kopertach dorośli umieszczają "drobne" upominki w postaci pieniędzy ;) 

Źródło: https://pixabay.com/pl

            Okres świętowania trwa 3 dni, w tym czasie wszystkie sklepy, instytucje nie pracują. Jeśli planujemy wyjazd do tej części świata w okresie Chińskiego Nowego Roku musimy brać pod uwagę to, że część z naszych planów może zostać pokrzyżowana właśnie przez te wydarzenia. 

Źródło: https://pixabay.com/pl

            Święto Tết  to najważniejsze święto w kalendarzu Wietnamczyka, dlatego też Wietnamczycy, którzy na stałe zamieszkują inne kraje starają się kontynuować tradycję i organizują w miarę możliwości spotkania, by wspólnie świętować to wydarzenie. 

            W dzisiejszym artykule wykorzystałem zdjęcia z platformy Pixabay. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się wyjechać na Święta z rodziną do Wietnamu i na miejscu zrobić pełną i wyczerpującą relację z tego wydarzenia :) 

             Z okazji Święta Tết  życzę wszystkim Steemianom tego co najlepsze w Nowym Roku! Roku Psa  🎆  🎆  🎆 


Sort:  

Bardzo mnie cieszy, że przybliżyłeś swoja tradycję.

A co Cię najbardziej interesuje/intryguje w naszej kulturze i tradycji?

Jeśli mam być szczery to gdy przyjechałem do Polski ponad 10 lat temu, zadziwiła mnie najbardziej religijność Polaków. W Wietnamie religią dominującą jest buddyzm, jednak jest to bardziej filozofia życia, a nie tak jak w przypadku Polaków, regularne uczęszczanie do Kościoła. Jeśli chodzi o kuchnię, to uwielbiam flaki, schabowego i szarlotkę mojej żony 😉także nic co polskie nie jest mi obce 😉

To może podzielisz się przepisem na szarlotkę?

A czy byłeś na mszy w kościele katolickim?

Oczywiście, przepis na szarlotkę na pewno znajdzie się na naszym blogu. Choć jestem buddystą to czasami towarzyszę żonie na niedzielnych mszach, nawet mamy z żoną ślub kościelny 😊

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.11
JST 0.032
BTC 63510.75
ETH 3065.54
USDT 1.00
SBD 3.82