Zorza polarna nad Polską

in polish •  2 months ago
Dziś w nocy, pomiędzy godziną 22.00 a 4.00 rano, na północy i w centrum Polski, być może będziemy mieli szansę zaobserwowania zorzy polarnej.

Zawdzięczamy to strumieniowi plazmy wyrzucanej ze Słońca w kierunku Ziemi, składającemu się w dużej mierze z protonów, elektronów i cząstek alfa. Zjawisko to nazywane "Wiatrem słonecznym" docierając do Ziemi powoduje zmiany w jej polu magnetycznym, zmiany nazywane burzami elektromagnetycznymi.

Ich efektem jest pojawianie się silnej zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych oraz możliwość zaobserwowania jej nisko nad horyzontem np. w Polsce. Zjawisko w postaci lekkiej poświaty może pojawić się tuż nad północnym horyzontem i być widoczne przez bliżej nieokreślony czas a najlepszym miejscem do jego obserwacji będzie północ kraju - wybrzeże. W centrum warto obserwować północny horyzont nad dużą otwartą przestrzenią np. polem lub taflą wody zbiornika wodnego.


Zorza polarna widziana w Islandii

Ziemia nie jest jedyną planetą, na której występują zorze. To zjawisko świetlne zaobserwowane zostało również na Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie.

Bibliografia - Wikipedia
Foto - Pixabay

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Na południu Polski taką zorzę robimy sobie świecąc zielonym wskaźnikiem laserowym w niebo i robimy zdjęcia na długich ekspozycjach, ale niestety to nie to samo. :(

!tipuvote hide