Nikogo nie będę dodawał do znajomych...

in polish •  5 months ago  (edited)
Wstałem o wschodzie Słońca żeby nacieszyć oczy widokiem i pooddychać rześkim, zimnym powietrzem, niesionym przez lekki, północno-wschodni wiatr. Potem z kubkiem kawy usiadłem do komputera. Chciałem przed wyjazdem do pracy rzucić okiem co słychać na profilach FB fundacji, które obserwuję i wspieram. Niestety okazało się, że FB warunkuje dostęp do tych informacji dodaniem kolejnych znajomych. Nie miało znaczenia czy chciałem przejrzeć aktualności w postaci najciekawszych zdarzeń czy też te najnowsze. Bez dodania kolejnych znajomych nie miałem dostępu do interesujących mnie profili.

Jednym z nich jest profil organizacji Stowarzyszenie "Zakątek Weteranów" http://zakatekweteranow.pl/ . To wyjątkowe miejsce, w którym dom znajdują psy i konie, które służyły w formacjach Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Kontroli Celnej a także GOPR-u oraz WOPR-u. Tu na zasłużonej emeryturze mają ciepły kojec, pełną miskę, pieszczoty, wybieg i opiekę weterynaryjną. Tu mogą godnie dożyć końca swoich dni. To jedno z miejsc w Polsce, które warto wspierać. Uważam, że choć tyle możemy zrobić by odwdzięczyć im się za życie spędzone na służbie w ochronie naszego bezpieczeństwa.

Około 60 koni służy obecnie w Policji w kilku miastach - Warszawie, Poznaniu, Tomaszowie Mazowieckim, Szczecinie, Rzeszowie, Chorzowie i Częstochowie. Doskonale sprawdzają się zabezpieczaniu imprez masowych oraz tłumieniu agresywnych zachowań i masowych wystąpień pseudokibiców. W trudnym terenie pozwalają sprawniej prowadzić poszukiwania osób zaginionych. Szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia tak aby funkcjonariusze mogli je zabezpieczyć, udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym i oznakować bezpieczne miejsce dla śmigłowca ratowniczego.

)

Psy służbowe pracujące w służbach mundurowych i ratowniczych wykonują szereg różnych misji w zależności od specjalizacji i swoich zdolności. Mogą pomagać w zabezpieczaniu imprez masowych o statusie podwyższonego ryzyka oraz w prewencyjnej służbie patrolowej. Mogą tropić i odnajdywać osoby poszukiwane, mogą ratować życie tonących i zasypanych w lawinach i katastrofach budowlanych. Mogą odnajdywać ciała ofiar morderstw i katastrof naturalnych. Mogą również pomagać w wykrywaniu prób przemytu broni, ładunków wybuchowych, substancji niebezpiecznych i narkotyków. To ciężka i stresująca służba a zdarza się, że pracujące w niej psy odnoszą ciężkie obrażenia lub giną kiedy w sytuacji kryzysowej w stają obronie swojego przewodnika.

No rozczarował mnie FB... Oczywiście da się obejść ten komunikat, otworzyłem sobie ten profil przez link z wyszukiwarki i bez problemu mogłem przejrzeć zawarte tam informacje. Nie zamierzałem dodawać z musu żadnych znajomych, ponieważ portal ten traktuję jedynie jako moją skrzynkę kontaktową dla ludzi prowadzących działania wolontariackie i adopcyjne dla zwierzaków. Komunikat zniknął po 2 dniach dając mi ponownie dostęp do informacji z interesujących mnie profili.

Mówmy NIE! manipulacji i naciskom w sieci.

Nie ulegajmy próbom narzucania nam jak mamy z niej korzystać.

Tego sobie i Wam życzę.

Foto - Pixabay, autor.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Albo próba przekonania Cię co jakiś czas, byś dodał kolejny numer telefonu albo e-mail, rzekomo dla bezpieczeństwa... Czy ktoś w to jeszcze wierzy?
Nie lubię.

To jest właśnie terror Fb który sptrawia że czy chcesz czy nie chcesz zmusza on wiekszośc osób do założenia tam konta, a tak jak pisałem w swim ostatnim artykule, przez fb wszelkie fora i strony praktycznie obumarły i nie da się dotrzeć na nich do aktualności więc sytuacja jest dość patowa.. pozostaje tylko uświadamiać ludzi i sprzeciwiać się temu nie używając fb i domagając się od właścicieli grup aby udostępniali aktualności również na swoich stronach. Gratuluję postawy ;)

...przez fb wszelkie fora i strony praktycznie obumarły...

Na szczęście przesadzasz :-). Przynajmniej w moim kącie Internetu jest masa stron, która żyje sobie bardzo dobrze i nie muszę korzystać z FB by się do nich dostać. Raczej FB jest używany przez nie jako kolejny kanał promowania treści a nie poboczny kanał na publikowanie treści. Takie, moim zdaniem zdrowe, podejście ma parę zalet.

Ale, dla jasności, przyznaję, że wiele stron i for rzeczywiście spotkał taki los, sprzeciwiam się tylko użyciu słowa "wszelkie", bo jest źle ale jeszcze nie jest tragicznie ;-).

  ·  5 months ago (edited)

Nie no oczywiście wszelkie to przesada. Powiedziałem może troszkę z rozpędu . Ale niestety większość dużych inicjatyw nie prowadzi już forów ani też nie zamieszcza newsów na stronach a jedyne miejsce w którym można się czegoś dowiedzieć o bieżących wydarzeniach to właśnie FB albo Twitter.

Congratulations @wolontariusz! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 6000 upvotes. Your next target is to reach 7000 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

!tipuvote 0.3 hide