Kuźnia Grzegorza cz. 2

in #polish6 years ago
W drugiej części materiału, w którym chciałbym Wam przybliżyć twórczość kowalską Grzegorza, postanowiłem zamieścić pozyskane od niego zdjęcia kolejnych kilku noży jego pomysłu. Są one już bardziej złożonymi projektami zrealizowanymi z wykorzystaniem połączenia stali, drewna i skóry. Inspiracji dostarczyła wielokulturowa historia i ewolucja noża jako broni białej i przedmiotu codziennego użytku.

Jeden z moich ulubionych projektów Grzegorza. Nożyk do otwierania małży. Polecam zwrócić uwagę na detale jak np. materiał użyty do pinów.

Kolejny projekt to klinga typu "hidden tang" ( głownia z ukrytym trzpieniem). Do jego stworzenia posłużył kawałek stali sprężynowej, natomiast oprawa wykonana jest z połączenia kolejno drewna akacji, skóry i drewna zebrano (zingana).

Inny "hidden tang" wykonany ze stali narzędziowej hartowanej w oleju. Do wykończenia rękojeści Grzegorz użył drewna gruszy, przekładki to aluminium i tworzywo sztuczne.

Nóż składany bez blokady wykonany ze stali narzędziowej. Rękojeść wykonana z kawałka drewna znalezionego w żwirowni. Wzór na ostrzu powstał w wyniku hartowania w oleju.

Kolejne ostrze to klinga wykonana na wzór ręcznie wykonywanych w Finlandii tradycyjnych noży typu "puukko". Rękojeść wykonana z przekładki kilku rodzajów drewna, niekonwencjonalne wykończenie zbijaka. :)

Na zakończenie części drugiej, prawdziwe małe stalowe cacko. Klinga wykonana z modelowanej rękojeści i ostrza starego sekatora. Oprawa to drewno wiśniowe, piny to łuski 9x18. Pochewka wykonana ze skóry, formowana i zdobiona na mokro.

W części trzeciej przedstawię kilka kolejnych kling projektu Grzegorza nawiązujących swoim charakterem do klimatów etnicznych i łowieckich.

cdn.

Sort:  

Fajne kosy, aż strach kogoś spotkać z taką w ciemnym zaułku. Lepiej nie być wtedy jakąś małżą czy coś ;)

Coin Marketplace

STEEM 0.33
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 66438.74
ETH 3268.32
USDT 1.00
SBD 4.39