Noc Świętojańska na Teneryfie, a po hiszpańsku Noche de San Juan. Co zrobić żeby mieć szczęście w przyszłym roku?

in polish •  last year  (edited)

Hej dziś na gorąco opowiem o ognistej tradycji;-)

Wstęp

Jest to święto bardzo hucznie obchodzone na Wyspach Kanaryjskich oraz oczywiście w całej Hiszpanii. Należy dodać, że to święto jest równie popularne na całym świecie, ale tutaj skupimy się na Teneryfie. Dziś jest idealna okazja żeby o tym napisać ponieważ dzisiejszej nocy (23.06.2018) to wszystko się dzieje. Przygotowania dla nie których trwają już od samego rana. Na plażę ludzie przynoszą drzewo i budują wielkie stosy. Dziś praktycznie na każdej plaży zapłoną tysiące ognisk, nie inaczej będzie w naszej małej miejscowości Punta del Hidalgo. Według wierzeń jest to magiczna noc uzdrowień i cudów. Tej nocy możesz sobie życzyć spełnienia wszystkich marzeń.

Przygotowanie:

Na budowie.jpg

Palniesko 1.jpg

Palenisko 2.jpg

U nas jest to święto św. Jana a na Teneryfie -Noche de San Juan. Wierzy się że ogień ma moc oczyszczającą. Z tego to powodu dziś tutaj nie idzie się spać. Do samego rana ludzie spędzą czas przy ogniskach i oceanie z rodzinami i przyjaciółmi. Wielu miejscach i na wielu plażach z tej okazji oprócz ognisk są organizowane różne imprezy takie jak koncerty i pokazy sztucznych ogni.
nocleg na plaży.jpg

Mała uwaga:

Jedna mała uwaga. Należy dodać iż najkrótsza noc w roku przypada na 21 czerwca, ale ogniska tutaj rozpala się zawsze z 23/24 czerwca a w niektórych miejscach na lądzie nawet z 24/25 czerwca. W ramach ciekawostek należy dodać także że kościół kalendarzowo przystosował się do tego święta.

Przesądy:

Symbolem Świętej Nocy jest oddanie przez ogniska hołdu słońcu ale także oczyszczenie grzechów człowieka. Jak można się domyślić święto ma korzenie pogańskie.
Poniżej napiszę o kilku przesądach związanych z tą nocą a o których mówi się na Teneryfie.
Wszystkie osoby stanu wolnego, które rano 24-go wyjdą przez okno swego domu, natrafią na miłość swojego życia.
Spalenie kartki ze spisanymi rzeczami, o których nie chcesz pamiętać , sprawi że cały rok będziesz mieć dobre samopoczucie.
Jeżeli usiądziesz z gitarą pod figowcem nauczysz się natychmiast grać na tym instrumencie.
Osoba która wejdzie naga do oceanu, spoglądając na księżyc dłuższy czas, będzie mógł czynić cuda.
Mówi się także, że popiół leczy choroby skóry oraz bardzo ważne jest, aby podejść do ogniska minimum trzy razy, a dzięki temu będziesz mieć cały dobry rok.
Należy skakać nad ogniskiem (oczywiście nie wysokim) i wokół, tańczyć, aby uniknąć złych duchów i zapewnić sobie rok pełen powodzenia.
Z widokiem na Bajamr.jpg
Płomień.jpg

Tak więc nic nie pozostaje jak wybrać się na Teneryfę i cieszyć się szczęściem.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!