Kurs Podstawy Bitcoin - Jak powstał Bitcoin?

in polish •  6 months ago

Podstawy Bitcoin!.jpg

Cześć!
Z tej strony Tomasz Kołpaczek, który uwielbia rozdawać cala swoją wiedzę o zarabianiu przez internet jak największej liczbie osób - za darmo! Już wkrótce przekonasz się, jak wartościowe materiały trafią w Twoje ręce! :-)

W ciągu tego 10-czesciowego kursu nauczysz się wszelkich podstaw o fenomenie, jakim jest kryptowaluta Bitcoin. Dowiesz się nie tylko czym jest, jak go kupić i używać, ale tez jak ogromne według mnie ma on znaczenie dla naszego społeczeństwa.

Na początek zaczniemy od historii kryptowaluty Bitcoin. Warto wspomnieć jak to wszystko się zaczęło, bo uważam że jest to trochę ważniejsze niż się wszystkim wydaje.

Historia powstania Bitcoina jest zarówno wyjątkowa, jak i wymagana do zrozumienia czym tak naprawdę jest owa kryptowaluta. Na pewno pomoże ci to zrozumieć, dlaczego Bitcoin tak szybko się rozwija, rośnie na wartości i zaczyna przyciągać uwagę całego świata.

Kto stworzył Bitcoin?

Nikt tak naprawdę nie wie. No dobra, ktoś musi wiedzieć, ale jest to bez wątpienia największy cyfrowy sekret naszych czasów. Nie wiadomo do końca, kto tak naprawdę stworzył Bitcoina - chociaż przypisuje się to “Satoshi Nakamoto”. Ta osoba (lub grupa osób) jest autorem Whitepaper zatytułowanego “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”, który został opublikowany 1 listopada 2008 roku, czyli kilka miesięcy po zarejestrowaniu domeny Bitcoin.org (18.08.2008).

Opis kryptowaluty został umieszczony na grupie dyskusyjnej zajmującej się kryptografią, gdzie zaczęła się dyskusja, komentarze i zastanawianie się czy Bitcoin ma racje bytu i co może zrobić ta nowa technologia.

3 stycznia 2009 r. Sieć Bitcoin oficjalnie wystartowała po uruchomieniu pierwszej aplikacji z otwartym kodem źródłowym (open-source) i wykopane zostało pierwsze 50 Bitcoinów. Satoshi był widoczny oraz udzielał się publicznie aż do kwietnia 2011 roku, kiedy to całkowicie zniknął i pozostawił rozwój nowej technologii rosnącej grupie pasjonatów.

Ciekawym faktem jest też to, ze Satoshi Nakamoto wzorował się na istniejących systemach, czy raczej próbach stworzenia czegoś podobnego do Bitcoina. Zresztą wspomina o tym w dokumencie whitepaper (tlum. biala ksiega), przywołując takie projekty jak:

  • Cyfrowa Technologia Gotówkowa i protokół o nazwie Ecash autorstwa Davida Chauma i Stefana Brandsa
  • System nazwany hashcash, stworzony przez Adama Back w celu monitorowania i kontroli spamu, oraz ochrony przed hakerami.
  • Rozproszony, zdecentralizowany system przesyłania płatności B-Money stworzony przez Wei Dai, który jest również autorem patentów dla firmy Microsoft
  • Technologia o nazwie “Bitgold” autorstwa Nicka Szabo, która miała wiele wspólnego z obecnym Bitcoinem, jednak nigdy nie stała się tak popularna.

Warto zauważyć, ze każda z powyższych osób wyparła się bycia Satoshi Nakamoto lub częścią grupy, która może stać za tą nazwą.

Dlaczego to takie ważne?

Kluczowe jest to, że oryginalny autor jest całkowicie nieznany i choć czasami można usłyszeć o kimś, kto twierdzi, ze to on jest Satoshi Nakamoto, to jednak wydaje mi się, że możemy nigdy nie poznać tożsamości oryginalnego twórcy Bitcoina. I to akurat bardzo dobra wiadomość!

Widzisz... To, co czyni Bitcoina takim fenomenem to tak naprawdę otwartość kodu źródłowego, czyli że takie osoby jak ja i Ty możemy go pobierać, używać oraz czerpać korzyści z tego oprogramowania bez względu na miejsce oraz czas. Kolejną rzeczą jest decentralizacja, czyli żadna osoba, grupa ani organizacja nie ma bezpośredniej kontroli nad Bitcoinem. Kryptowaluta ta i wiążąca się z nią technologia została stworzona i przekazana światu, aby zrewolucjonizować sposób myślenia, angażowania oraz zawierania transakcji z innymi.

Uff, myślę ze wystarczająco się rozpisałem o historii powstania Bitcoina. Już niebawem kolejna lekcja, z której dowiesz się trochę więcej o tym, CZYM jest Bitcoin oraz o zasadach rządzących tą ekscytującą technologią.

Źródła:
https://bitcoin.org/bitcoin.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_bitcoin
https://www.mail-archive.com/cryptography@metzdowd.com/msg09959.html
https://bithub.pl/bitcoin/co-przed-bitcoinem-pierwsze-kryptowaluty-powstaly-juz-w-latach-90/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

You got a 4.82% upvote from @emperorofnaps courtesy of @tkolpaczek!

Want to promote your posts too? Send 0.05+ SBD or STEEM to @emperorofnaps to receive a share of a full upvote every 2.4 hours...Then go relax and take a nap!

Congratulations @tkolpaczek! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do not miss the last announcement from @steemitboard!

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

fajne podstawy co do decentralizacji uważam że Bitcoin nie jest zdecentralizowany a mowa tutaj o górnikach gdzie większość 51% ma wpływ na to jaki Bitcoin będzie więc nie jest to 100% już decentralizacja :)

·

Coś w tym jest 🤔