Kolejny udany lot rakiety New Shepard firmy Blue Origin

in polish •  last year 

Firma Blue Origin przeprowadziła w Teksasie kolejny testowy lot rakiety New Shepard. Start odbył się 12 grudnia, o godzinie 17:59 czasu polskiego (16:59 UTC). Tym razem użyto nowej rakiety i kapsuły, na pokładzie której znalazło się 12 eksperymentów komercyjnych, naukowych i studenckich. Blue Origin podało, że była to ulepszona wersja kapsuły (2.0), która ma większe okna niż poprzednia. Poza tym jednym szczegółem nie podano więcej informacji na temat modyfikacji, jakie poczyniono w nowej wersji.

NS-M7.png

Podczas tego startu, który nazywany jest Mission 7 (M7), rakieta osiągnęła wysokość 99,27 km nad poziomem morza. Po dotarciu na tę wysokość, kapsuła New Shepard oddzieliła się od boostera, po czym dotarła nieznacznie wyżej, na wysokość 99,39 km. W czasie lotu do góry osiągnięto prędkosć ponad 3600 km/h.

Warto zauważyć, że osiągnięta wysokość jest nieco niższa, niż podczas poprzednich pięciu lotów. Wtedy rakieta dolatywała do wysokości nawet 103,8 km, przekraczając tym samym linię Kármána (100 km) – umowną granicę pomiędzy atmosferą ziemską a przestrzenią kosmiczną. Jedynie podczas pierwszego startu osiągnięto mniejszy pułap – 93,5 km.

Tak jak w czasie poprzednich misji, tak i teraz udało się bezpiecznie wylądować „na silniku” rakietą blisko miejsca startu. Przyziemienie boostera nastąpiło z prędkością niecałych 11 km/h. Kapsuła New Shepard, po oddzieleniu się od rakiety, wylądowała na spadochronach. Tuż przed przyziemieniem kapsuły odpalone zostały małe silniki na paliwo stałe, które służą złagodzeniu uderzenia w podłoże.

Misja zakończyła się po 10 minutach i 6 sekundach od startu. Był to pierwszy lot rakiety Blue Origin od ponad roku, kiedy to przetestowano system ratunkowy kapsuły.

Nagranie ze startu i lądowania zarówno rakiety, jak i kapsuły, można zobaczyć poniżej.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Jakiego rodzaju eksperymenty można robić w takiej rakiecie?