Indie budują nową rakietę do wynoszenia małych satelitów

in polish •  last year 

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO – Indian Space Research Organisation) pracuje nad budową nowej rakiety, która będzie używana do wynoszenia w kosmos małych satelitów. Nazywana mini-PSLV konstrukcja miałaby mieć możliwość dostarczania na niską orbitę okołoziemską ładunków o masie 500 - 700 kg. Pierwszy jej start ma się odbyć już pod koniec 2018 roku lub na początku 2019.

PSLV.jpg

Wystrzelenie satelity na nowej rakiecie ma kosztować 1/10 tego, co obecnie trzeba zapłacić za start PSLV, głównej rakiety używanej przez ISRO. Jedną z jej zalet, w porównaniu do obecnie używanej PSLV, będzie możliwość złożenia całości i przygotowania jej do lotu w zaledwie kilka dni. Przy większej rakiecie zajmuje to od 30 do 40 dni. Łatwość integracji ma być jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za obniżenie kosztów.

Nowa rakieta będzie mieć masę około 100 ton, czyli 1/3 tego, co PSLV. Na jej szczycie będzie można wystrzelić za jednym razem więcej niż jednego satelitę. W tym temacie ISRO ma niemałe doświadczenie, bowiem w lutym 2017 w czasie jednego lotu udało im się dostarczyć w kosmos rekordowe 104 nanosatelitów. Na razie nie podano, jak zbudowana ma być nowa rakieta, ile ma mieć stopni oraz z jakiego paliwa będzie korzystać.

W przemyśle kosmicznym widać coraz większe zainteresowanie nanosatelitami. Według firmy Euroconsult, w ciągu następnej dekady może zostać wystrzelonych nawet 6200 małych satelitów (w tym wiele konstelacji składających się z dziesiątek satelitów), których rynek ma być wart nawet 30 miliardów dolarów (w porównaniu do niecały 9 miliardów w ciągu ostatnich dziesięciu lat). Obecnie mini satelity są w stanie zrobić to, co w przeszłości było możliwe tylko z wykorzystaniem dużych, ważących ponad 500 kg satelitów.

Dotychczas producenci małych satelitów musieli wysyłać swoje konstrukcje na dużych rakietach, jak dodatkowy ładunek. To mocno ograniczało ich możliwości w zakresie wyboru daty startu i docelowej orbity. Wraz z powstaniem mini-PSLV, a także innych małych rakiet, takich jak Electron firmy Rocket Lab USA, będzie można lepiej zaplanować misje tych satelitów.

Źródła: The Hindu, Euroconsult, The Times of India

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!