Kalisz (Poland) - Heerhugowaard (Nederland)

in polish •  last year

Cześć
Dzisiaj chciałem napisać coś o współpracy miast, jakimi są Polski Kalisz i Holenderski Heerhugowaard.

Miasta partnerskie rozpoczęły współpracę na gruncie prywatnych kontraktów zapoczątkowanych w 1991 r.
Komitet Heerhugowaard-Kalisz rozpoczął działanie bardzo aktywnie od 1992, i pełnił główną rolę pomiędzy stosunkami miast. W pierwszych latach Komitet udzielał głównie pomocy materialnej i finansowej dla wielu instytucji w Kaliszu.
Obecnie pomoc ta dotyczy organizacji charytatywnych działających na rzecz najuboższych kaliszan i osób niepełnosprawnych. Inną dziedziną współpracy są liczne kontakty środowiskowe: policjantów, Straży Miejskiej, seniorów, chórów, instytucji kultury, młodzieży, zespołów folklorystycznych, muzycznych, tanecznych i innych. Od kilku lat corocznie obie strony uzgadniają program współpracy; podstawowe znaczenie zyskują wspólne projekty zwłaszcza w dziedzinie społecznej czy inne inicjatywy jak np. prowadzone przez kilka lat programy praktyk uczniów szkół zawodowych z Kalisza i okolicy właśnie w Heerhugowaard. Rozpoczęto też współpracę w dziedzinie ochrony środowiska i edukacji.

Bardzo rzadka odmiana tulipana nazwana na cześć upamiętnienia przyjaźni pomiędzy miastami, którą nazwano "Kalish". Kwiat został zaprezentowany w Kaliszu w dniu 20 Kwietnia 2001 r. Każdy kolejny rok współpracy, objawia się nowymi projektami i przedsięwzięciami.

Widocznym symbolem są również niektóre drzewa w Kaliskiej Alei Wolności i w Parku Miejskim, jest to dar od mieszkańców Heerhugowaard.

Kilka słów o Heerhugowaard:
Obecne zamieszkałe tereny, były zalane całkowicie wodą do roku 1630. Od tego czasu zaczęto osuszanie. Z czasem rosła również liczba mieszkańców, od 6.000 w 1960, do 25.000 w roku 1975, obecnie miasto liczy ponad 50.000 tysięcy obywateli.

"Miasto Słońca"

Jest to znana dzielnica miasta, w której domy zasilane są z paneli fotowoltaicznych i wiatraków, na tyle wydajnych że w okresie letnim nadwyżki są przesyłane do sieci energetycznej, zimą gdy pojawi się niedobór pobierana jest brakująca energia. Dzięki temu posiada neutralny CO2, z którym boryka się duża liczba miast na świecie.
Również poprzez czystą atmosferę dzielnica zyskała rzadkie gatunki ptaków: szablodzioby i dżdżowniki.

Zagospodarowano również teren nad wodą, gdzie znajduję się plaża (Park van Luna)

Miasto cały czas się rozwija.
Jeżeli chciałbyś wiedzieć coś więcej na temat różnych miast, napisz w komentarzu :)

Interesujesz się kryptowalutami, mam dla Ciebie grę https://cryptomininggame.com/ można tam za darmo zdobyć swoje krypto, zarejestruj się poprzez ten link.

Dzięki :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Kalisz najstarsze miasto w Polsce . MOJE MIASTO