Wymarzony dom #4

in polish •  6 months ago  (edited)

IMG_20181014_155448_HDR.jpg

Dzisiaj odkładam na dalszy plan smutne tematy związane z finansami, a w końcu opiszę bardziej przyjemną pracę z domem. Na razie jeszcze na papierze, ale i tak jest lepiej!

Projekt

Zanim jednak opiszę nad czym aktualnie pracuje (czy raczej o czym rozmyślam) zaraportuje jak wygląda status z domem. Byliśmy wraz z żoną u notariusza gdzie spisaliśmy umowę przedwstępną z obecnymi właścicielami. Jak wszystko dobrze pójdzie pod koniec tygodnia wystąpimy z wnioskami do banków w sprawie kredytu. A później machina finansowa ruszy...

Zanim jednak bank przyzna nam kredyt można poświęcić czas na planowanie. Jak się okazuje bardzo dużo zajmuje wgryzienie się w to co jest w projekcie. Dostaliśmy go dość niedawno i przyznam, że jest to kawał książki z różnej maści informacjami. Jako, że dom doprowadzony jest już do stanu otwartego, to część dotyczącą samej budowy mogę pominąć. Najważniejsze dla mnie są projekty instalacji bo to właśnie na elektryce i wod-kanie skupię się (i będę Was męczył ich opisami) na samym początku.

Będąc bardzo ciekawy jak wyglądają te projekty, zasiadłem wygodnie w fotelu z projektem w ręce i... ręce mi opadły. Projekt instalacji elektrycznej jest zrobiony w tak kiepski sposób, że to jest dramat...

Zagłębiłem się w informację na temat ogrzewania podłogowego mając nadzieję, ze narysowane będzie tam, w jaki sposób zaplanowane są rury biegnące chociażby pod podłogą w łazience i kuchni. Kolejne rozczarowanie. Jednym słowem, kupując projekt domu z tzw. gotowca z jednej z popularnych stron, dostajemy projekty mediów, które w zasadzie nam nic nie dają...

Jeśli chodzi o kanalizację jest trochę lepiej. Ale to też dlatego, że instalacja ta jest bardzo prosta. Chociaż ja planuję ją nieco utrudnić by być w stanie oszczędzić możliwie jak najwięcej wody (nie jestem jakimś wielkim ekologiem, raczej chcę ograniczyć zużycie ze względu na rachunki).
Z kanalizacją jest jednak ten problem, że część jej została już na tym etapie wykonana (odpływy zabetonowane w chudziaku) dlatego pewnych modyfikacji nie uda się już teraz wykonać.

Instalacja wodna, podobnie jak kanalizacja, nie jest niczym skomplikowanym. Narysowane są jedynie punkty poboru wody i garść info na temat przekrojów rur. Tutaj również będę większość przeprojektowywał gdyż ze sposobu rozprowadzania wody przy użyciu trójników będę chciał przejść na rozdzielacze.

Podsumowanie

Projekty branżowe umieszczone w projekcie domu są wykonane poprawnie aczkolwiek bardzo kiepsko. Brak tam konkretów. Instalacja elektryczna zaprojektowana jest tak by ograniczyć ilość obwodów co w tym wypadku jest bardzo słabym rozwiązaniem.

Podejrzewam, że kilka najbliższych wpisów poruszy tematy związane z "adaptacją" projektów branżowych tak by spełniały moje założenia.
Dzięki za każdy upvote i klik w banerek poniżej. :)
Pozdrawiam!


Sponsored ( Powered by dclick )

dclick-imagead

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Wszystko zależy od biura. Najlepszej jakości są projekty Archon. Mają dobre plany instalacji.

Ja rozważam dwa projekty od nich:

Wersja ekonomiczna : Dom w zielistkach ver. 2

To absolutny hit cenowy i najczęściej budowany dom w Polsce. Stan surowy zamknięty 90-120 tyś w zależności od regionu Polski. Jak na 108 mkw to hit. Niestety trochę bym musiał w nim zmienić.

A marzy mi się ten: Dom w jabłonkach 16

Ten jest droższy, ale praktycznie większość mi pasuje. Jak dla mnie najlepszy projekt jaki znalazłem ze wszystkich firm.

Oczywiście domy bez garażu. Jednostanowiskowy garaż w domu to porażka i koszt rzędu 30-40 tysięcy. Małe domy z garażem to głupota. Wole mieć ładne blaszaki na działce.

Również polecam Archon, mój dom jest z ich projektu i bardzo mi się podoba.

Posted using Partiko Android

To fakt, mają na prawdę dużo fajnych projektów :) i są one bardzo funkcjonalne :)

Posted using Partiko Android

"mój" właśnie też jest z Archona i do samego projektu nie mam zastrzeżeń (dom w jasieńcach) ale na prawdę instalacje mogłyby być dla mnie lepiej zaprojektowane :) nie wiem, może elektryczne skrzywienie ^^ za dużo siedzę w tym temacie :)
Dla mnie z kolei garaż to mus w bryle :) oczywiście broń Boże żeby tam stał samochód! To będzie moja przestrzeń majsterkowicza :>
Co do budżetowych projektów ja obserwuje na yt goscia "Łukasz budowlaniec" który buduje domy według swojego projektu "dom za mniej niz 150 tysięcy". Bardzo duża porcja wiedzy praktycznej :)

Posted using Partiko Android