Rafał prostuje DAS(nie)coina: druga część białego papiera

in polish •  2 years ago 

Zgodnie z obietnicą kontynuuję analizę whitepapera DAScoin

Pierwsza część napisana na świeżo po live Szczepana Bentyna z bossami das-biznesu jest tu: https://steemit.com/busy/@rav3npl/das-nie-coin-czego-sie-dowiedzialem-z-live-szczepana

Dla atencji pozwolę sobie wrzucić obrazek :)

No to lecimy, strona 7: "Zasady przewodnie"

Trust

Ponieważ "wchodząc w das" użytkownik musi przejść procedure KYC/AML (czyli podać dane osobowe, adres, numer buta, rozmiar kołnierzyka i kolor szczoteczki do zębów) NIE ma mowy o znanym z "trustless" (bez znajomości drugiej osoby i bez pośrednictwa zaufanej trzeciej strony) używania systemu DAS. Przecież ONI wiedzą wszystko, i wszystko jest w zamkniętym BC (blockchainie).
Stąd też kolejne opisywane "jak osiągamy zaufanie" czy "budowanie sieci zaufania" punkty są "nieco" spaczone i sprzeczne ze sobą.

1,2- że definiują kto z użytkowników ma dostęp do jakich zasobów i że w kodzie są ograniczenia zapewniające, że ktoś bez uprawnień nie ma dostępu do rzeczy do których nie jest uprawniony.
No sorry, ale takie coś robi się bez problemu w dowolnym systemie bazodanowym.
W kryptowalutach jest to po prostu "kto ma klucz prywatny dysponuje adresem". Tu jest to chyba bardziej skomplikowane.

3 - tu jest mowa o blokowaniu/karaniu w przypadku postępowania wbrew ustalonym regułom.
W kryptowalutach węzeł sieci który podaje sfałszowane bloki lub transakcje jest odcinany (banowany). Co poeta ma na myśli w tym punkcie możemy tylko zgadywać, skoro CAŁA sieć das to obecnie 3 węzły (info z live). I skoro jest to ZAMKNIĘTY BC to chyba chodzi o ewentualny dostęp do danych przez nieupoważnione węzły. Ale to ciężko jest przeprowadzić , skoro nie mamy nawet zdefiniowanego protokołu komunikacji pomiędzy węzłami.
Oh, wait. Kod TEŻ jest zamnięty ;]

4. Powyższe jest realizowane przez wykwalifikowaną zewnętrzną firmę.
Uch, po co? Kto jeszcze ma dostęp do Twoich danych? Jaka to firma? Kto wyznacza, że jest "wykwalifikowana"?

5. Zapewniamy pełną transparentność jednocześnie zapewniając prywatność wszystkich uczestników.
WTF? Czy przed chwilą nie zapewniali, że wszystkie dane są w BC? Jaka prywatność skoro jeden user = jedno konto, a jeden user jest BARDZO dobrze zdefiniowany?

W ten sposób system DasCoin zapewnia innowacyjność, umożliwiając niezbędne aktualizacje aby dopasować się do warunków panujących w sieci i na całym świecie. Ostatecznie system stworzy zestaw uzgodnionych zasad tworzenia i przesyłania wartości, i zapewni to przez oprogramowanie blockchain. Jak w zdaniu: KOD TO PRAWO
Sam koniec dziwnie kojarzy mi się z ETH i "The DAO" (wszyscy pamiętamy jak to się skończyło XD).
Widzę to tak, że otwierają możliwość DOWOLNYCH zmian w oprogramowaniu, bo przecież to ONI nadają wszystkie uprawnienia i pilnują przez program, aby były one przestrzegane. Nic nie stoi im na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie zmienić dowolne zasady działania sieci "aby dopasować ją do warunków".
##Do chwili obecnej ZERO konkretów. Zobaczymy co dalej.

Prywatność: system jest zaprojektowany aby zapewnić prywatność użytkowników bez konieczności anonimowości. Utrzymana jest przejrzystość bez kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem a prywatnością użytkowników sieci.
Nawet google translate nie jest tego w stanie wyjaśnić. Totalne masło maślane.
Można to zinterpretować tylko w jeden sposób: my wiemy wszystko o tobie. Totalna inwigilacja gwarancją pełnego zaufania.

Wygoda: Gdziekolwiek jest to możliwe, system zawiera funkcje zwiększające wygodę i łatwość obsługi. Bezpieczeństwo i wygoda są często diametralnie przeciwstawne, ale system został zaprojektowany w celu optymalizacji równowagi tych dwóch ważnych cech.
No, to to rozumiem.
Znaczy nie, nie rozumiem. Czy przed chwilą nie padło "nie ma kompromisów"? XD
Czyli jednak można nagiąć bezpieczeństwo dla wygody?
Czy raczej że można poświęcić wygodę dla bezpieczeństwa?

Prostota: Nadrzędnym celem było utrzymanie możliwie prostego systemu, szczególnie w związku z interakcjami z użytkownikiem.
No fajnie, ma być łatwo, prosto i wygodnie. I tyle.

Czego się dowiedzieliśmy na tej stronie?

W sumie tyle, że mając prywatny BC do którego nikt nie ma dostępu i zamknięty kod którego oprócz Ciebie nikt nie ma, możesz robić wszystko aby user był bezpieczny, przejrzysty i nie musiał być anonimowy.

I nikt nie udowodni, że jest inaczej XD

Strona 8,9: Definicje

Klucz prywatny

To znamy, tu jest 32-bitowy, wygenerowany w "wystarczająco losowy sposób". Jak w kryptowalutach.

Klucz publiczny

Też jak w kryptowalutach

Ekosystem DasCoin: Cyfrowy system aktywów zdolny do bezpiecznego tworzenia, przenoszenia i rozliczania różnych zasobów kryptograficznych. Ekosystem cechuje funkcjonalność bloków, portfela i wymiany.

Bloków nie widzimy i nie weryfikujemy (bo zamknięty BC), portfela brak (tylko konto na "giełdzie wewnętrznej), wymieniać można tylko das/euro na "giełdzie wewnętrznej", nie można robić transakcji pomiędzy userami.
Chyba coś się rzeczywistość nie zgadza z whitepaperem co raz bardziej...

DasNet: sieć szybkich węzłów w której funkcjonuje DasCoin i cały ekosystem Das

Ok, widocznie 3 węzły są wytaczające do poprawnego działania tej sieci.
W sumie 3 to minimalna liczba węzłów jaka jest wymagana do odpalenia każdej kryptowaluty XD

Blockchain DasCoin: Prywatny łańcuch bloków z uprawnieniami dostępu, który charakteryzuje się zwiększonym bezpieczeństwem, właściwą wydajnością i ulepszoną skalowalnością.

Słowo-klucz: PRYWATNY. Nigdy nie będziesz mógł zweryfikować informacji jakie zawiera ICH BC.
Bezpieczeństwem większym niż co?
Wydajnością właściwą do czego? Mam nadzieję, że chociaż do działania XD Ale działania i tak nie zweryfikujesz bo PRYWATNY.
Ulepszoną względem czego? OneCoin? XD

Konto-skarbiec: Konto w cyfrowym portfelu w posiadaniu osoby lub podmiotu gospodarczego, które zostało uwierzytelnione. To konto zawiera informacje o licencjach dla danej osoby lub podmiotu gospodarczego.

No ok, masz konto, jak w banku!
If you know what I mean...

Dochodzimy w końcu do ciekawych rzeczy

Licencja: Certyfikat kryptograficzny, który umożliwia uczestnictwo w koncie DasCoin Blockchain.

To akurat jasne, wiemy czym jest licencja. Musisz ją kupić żeby mieć konto, i jest ona powiązana z twoim kontem. Możesz mieć więcej niż jedną licencję (jak wynika z opisu konta).

Cykle: Zasób kryptograficzny zdefiniowany w Blockchain DasCoin. Cykle reprezentują pojemność przechowywaną w systemie DasNet i mogą być wykorzystane do usług sieciowych lub przesyłane w zamian za DasCoins.

Hmm, czyżby na DasNecie można było odpalić jakieś usługi? Przechowywać jakiś dane? Opis sugeruje podobieństwo do "paliwa" (gas) w Etherum. Wcześniej była mowa o kontraktach i że kod to prawo. Czy łańcuch/kod DasCoin to przerobiony ETH?
No i za "cykle" można nabyć/dostać DASy.
Tylko skąd się biorą cykle?

DasCoin: Wymienna jednostka "wartości składowej" w centrum systemu zasobów cyfrowych. DasCoins są produkowane i rozprowadzane w zamian za cykle, które zostały przesłane do DasNet.

Ok, Das to token w ekosystemie Das. To ma sens. Można go wyprodukować (minting) za cykle. NIE ma wydobycia Das! Nie ma koparek!

Częstotliwość: Współczynnik przeliczeniowy, który określa ilość cykli, które wyprodukują DasCoin w procesie bicia (minting).

No to mamy przelicznik mówiący ile Das dostaniemy za ile cykli.
Kto go ustala? ile wynosi? Jak się zmienia?
Może dowiemy się później. W livie była mowa, że oni dopasowują ten współczynnik w zależności od ilości cykli. Prawdopodobnie (nie widziałem liczb) utrzymują stałą ilość wybijanych Das-ów w czasie, więc z większą ilością cykli współczynnik wymiany będzie mniejszy (mniej das za cykl).

DasCoin Minting: Proces wytwarzania i dystrybucji DasCoins w zamian za zgłoszone cykle. Po przesłaniu Cykli do systemu tworzona jest kolejka. Pewna liczba DasCoins jest tworzona co 10 minut i rozprowadzana w oparciu o odpowiednią częstotliwość i parametry w kolejce.

Ok, masz cykle ustawiasz się w kolejce, i w zależności od (nieznanych) parametrów co 10 minut są wybijane i rozprowadzane nowe Dasy za cykle.
Czekam niecierpliwie na parametry...

DasCoin Minting Queue: kolejka użytkowników, którzy złożyli cykle w zamian za DasCoin. Kolejka działa według zasady FIFO.

Ok, to jasne, czekamy w ogonku. Kto pierwszy - ten lepszy.

Blok Mintingu DasCoin: Ilość DasCoins rozprowadzona po zakończeniu każdego Interwału Mintingu.

Blok jest ilością rozprowadzonych Das? Ktoś chyba miał napisać tu coś innego...
Tego nie da się inaczej przetłumaczyć!

DasCoin Minting Interval: 10-minutowy czas pomiędzy blokami Minting DasCoin

Ok, co 10 minut blok mintingowy. To jasne.

Szybkość wybijania DasCoin: liczba DasCoins, które zostaną rozdysponowane podczas upływu Interwału DysCoin Minting Interval.

To samo co "Blok mintingu", tylko ładniej. Tamta definicja zdecydowanie jest skopana.

WebEuro: zasób kryptograficzny określony w Blockchain DasCoin, który reprezentuje nominał Euro.

O! Coś nowego! To Euro też można przechowywać w Das?
Mamy już więc kilka "wymiennych" zasobów:

  • WebEuro
  • cykle
  • DasCoiny
  • licencje (może je też można wymienić/kupić/sprzedać?)

Nie znamy tylko jeszcze zależności, jakie żądzą tymi zasobami.

Ani jak się one pojawiają w BC (wiemy tylko o konwersji cykli w das w mintingu).
Być może dalszy ciąg whitepapera nam odpowie.

Ale to następnym razem :)

Ściana tekstu robi się za długa.

Zapraszam do komentowania.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Dascoin jest jak "Teoria płaskiej ziemi" ma tą zaletę, że można na podstawie osób poważnie nim zainteresowanych i go propagujących zbudować sobie listę banów. Na mojej jest w tej chwili 40 osób.

·

Mnie też dodasz? XD

·
·

Ciebie "nie-ee", Ty jesteś "Aj-ka" xD
"

·

"Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy nas nie zdradzi" i będą chyba jednak płakać.
Wracając do teorii płaskiej ziemi :-) to całkiem logiczne argumenty są na poparcie tej teorii :-)

Obserwując na FB zauważyłem że w dalszym ciągu ludzie są tym zainteresowani. Pisałem z paroma osobami i nikt konkretnie nie umie mi wytłumaczyć o co tam chodzi, nawet z wypłatami. Tutaj dowiedziałem się że jeśli nawet możesz wypłacić swoje środki to i tak są jakieś limity, to jest jakieś chore, jak może być dzienny limit. Skoro konto jest zweryfikowane, to przecież powinno być można wszystko spieniężyć.

·

Panowie na rozmowie z Szczepaniem zarzekali się, że nie ma żadnych limitów w handlu Das-em ani wypłat na ich giełdzie.
Whitepaper mówi o kolejce do wymiany cykli na dasy.

·
·


Ja to wiem dlatego że @noisy to wrzucił, o tym jak namawiają do kupna licencji nic nie wspominają, czy to jest ukrywane żeby nie odstraszać ludzi. Dla mnie ten projekt od początku śmierdział, a nie jestem tak obeznany w tej dziedzinie jaką jest ta nowa technologia. Ja tylko mam nadzieję że powypłacają ludziom pieniądze, dużo ludzi zaufało temu projektowi oby tylko nie stracili. Gdzieś słyszałem że za tym projektem stoją te same osoby co za projektem ONECOIN a jak wiemy to okazało się oszustwem, jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

·
·
·

Jeżeli to jest aktualne i obowiązujące to panowie podczas live łgali w żywe oczy Szczepanowi i wszystkim widzom.

·
·
·
·

Jeszcze nie oglądałem tego właśnie się przymierzam w weekend. To trzeba takie informacje rozpowszechniać,udostępniać gdzie się da. Wrzuciłem to FB pod komentarzami o Das i za wiele to nie dało ludzie i tak nie chcą słuchać, chyba im to nie przeszkadza, sam nie wiem

·
·
·
·

gadali ze nie ma limitow wyplat z gieldy, nie portfela :D ale to i tak scam bo jakiej kutwa gieldy?

·
·
·
·
·

Giełda = portfel, nic innego nie ma. Tak wynika z filmu Ż.

·
·
·

#andzi76 najgorsze jest, że dla całej masy tych ludzi to właśnie Dascoin jest pierwszą informacją która łączą z krypto i blockchain. Jak to runie to wrócą do barteru koza za barana i w życiu nie spojrzą na łańcuch bloków.

·
·
·
·

Mam tylko nadzieję, że ludzie odzyskają swoją kasę, dlatego mam taką cichą nadzieję że to nie okaże się jedno wielkie oszustwo. Szkoda mi ludzi, raz się przejadą i więcej nie będą chcieli słyszeć o krypto, to nie jest, dobra reklama dla nowej rewolucji jaką jest blockchain.

Po co zawracac sobie dupe taka niewiadoma jak sa lepsze kryptowaluty.

·

O to chodzi, że to NIE jest kryptowaluta.
I jest to zapisane w whitepaper.

·

Bo to piramidka i ludzie tracą kasę. Niby ich kasa, ale ...

dla mnie to temat bez komentarza

System jest tak zbudowany, żeby dało się więcej wpłacać niż da się wypłacić :) Wpłacanie jest nielimitowane i instant, a wypłaty co jakieś cykle i z ograniczeniami.