Virtus.Pro - polskie legendy e-sportusteemCreated with Sketch.

in polish •  last year

Virtus.Pro czyli jeden z najbardziej znanych i utytułowanych zespołów w Counter-Strika na świecie. Jest to rosyjska organizacja w skład której wchodzi pięciu polskich zawodników: Filip "Neo" Kubski, Wiktor "TaZ" Wojtas, Janusz "Snax" Pogorzelski, Jarosław "pasha" Jarząbkowski, Paweł "byali" Bieliński oraz trener Jakub "kuben" Gurczyński. Śmiało można ich określić jako legendy polskiego Counter-Strika i najbardziej utytułowanych e-sportowców w Polsce.

1.jpeg

Początki Virtus.Pro

Virtus.Pro to dzisiejszy zespół Polaków, aby jednak pisać o dzisiejszym zespole musimy cofnąć się do 2004 roku. Gdy dwa najlepsze jak na ten czas polskie zespoły Aristocracy ( w którym występował Taz) oraz Specnaz (zespół Neo) połączyły się i stworzyły team Pentagram. W skład zespołu poza wcześniej wspomnianymi Neo i Tazem wchodzili zibi, LUq i pitrek. Zdominowali oni polską scene Countera, a w 2005 roku zdobyli Mistrzostwo Europy. W 2006 roku doszło do dwóch zmian w zespole za zibieko i piterka weszli Loord i Kuben. Od tego momentu zaczyna się tworzyć legenda polskiej sceny Counter-Strika.

Złota Piątka

W 2006 roku Pentagram osiągnął swój pierwszy ogromny sukces wygrywając WCG 2006 czyli World Cyber Game. W tamtych czasach te zawody były uznawane za Mistrzostwa Świata, była to ogromna niespodzianka ponieważ Polacy w finale pokonali faworytów turnieju Szwedzkie Ninjas in Pyjamas.

wcg2006.jpg

Niestety rok później polskim graczom nie udało się powtórzyć tego sukcesu. Zamiast tego udało im się wygrać pierwszy turniej Intel Extreme Masters, a także Electronic Sports World Cup 2007. Rok 2007 pokazał o sile polskiego zespołu, a Neo został wybrany najlepszym na świecie graczem CS 1.6. W 2008 roku doszło do zmiany organizacji z Pentagram na MeetYourMakers. Chłopaki pod skrzydłami tej organizacji wygrali ESWC 2008. Wygrywając ten turniej Polacy stali się pierwszym zespołem, który wygrał każdej najwyższej klasy turniej czyli WCG, ESWC oraz IEM. Przez te sukcesy dostali oni przydomek "Złota Piątka"

Problemy z organizacjami i kolejne zmiany w zespole

W 2009 roku Polacy z powodów niewywiązywania się z obietnic przez organizacje byli zmuszeni do ciągłych ich zmian i tak z MeetYourMakers przeszli do Wicked, a następnie do Vitriolic by zostać bez organizacji i grać pod nazwą AGAiN. Pomimo tych problemów przystąpili oni do turnieju WCG 2009 gdzie w finale pokonali legendarną szwedzką formację fnatic. W 2010 roku grali pod organizacją Frag eXecutors. Tego samego roku Jarosław "pasha" Jarząbkowski zastąpił LUq'a. Ponieważ Pasha przychodził z konkurencyjnej Polskiej drużyny musiał zmierzyć się z ogromną krytyką jaka na niego spadła. Z nowym zawodnikiem udało im się wygrać e-Stars Seul i zdobyć brązowy medal WCG 2010 w Los Angeles. Dzięki tym wynikom i dobrej grze Pasha został zaakceptowany przez kibiców. W 2011 roku zajęli drugie miejsce na IEM 2011. Z końcem 2011 roku kończył im się kontrakt z Frag eXecutors, którego postanowili nie przedłużać i tak Złota Piątka dołączyła do niemieckiej organizacji ESC gaming. Pod skrzydłami tej organizacji wygrali oni po raz trzeci Mistrzostwa Świata WCG. Dokonali tego jako pierwszy zespól na świecie przez co zostali wpisani do Hall of Fame. Złota Piątka wygrywa też Intel Extreme Masters 2012 w Hannowerze, a pasha został MVP całego turnieju. Był to ostatni duży turniej w Counter-Striku 1.6

wcg2011_esc.jpg

Counter-Strike Global Offensive

W 2012 roku wyszła nowa wersja Cs'a czyli CSGO. Nowa wersja oznaczała bardzo wiele zmian do których gracze musieli się przystosowywać. Można powiedzieć że musieli nauczyć się grać od nowa. Jednak nie był to problem dla Polaków. Na początku 2013 roku zaczynają się problemy finansowe ESC gaming, zalegają oni z wypłatami z okresu pięciu miesięcy dla graczy. Niestety formacja rozpada się. Loord postanowił, że przejdzie na emeryturę i przez tą informację doszło do kłótni między kolegami z drużyny. Następnie odszedł Kuben.

Powstanie obecnego składu

Neo Taz i Pasha nie zamierzali tak łatwo odpuszczać i zaczęli szukać graczy nadających się do ich zespołu,którzy byli by wstanie im dorównać. Godnymi zastępcami okazali się Paweł "byali" Bieliński oraz Janusz "Snax" Pogorzelski. Wnieśli oni wiele świeżości do gry i stali się mocnymi punktami zespołu. W październiku 2013 roku piątka graczy związała się z polską organizacją Universal Soldiers, niestety dawne problemy powróciły i po raz kolejny okazało się, że organizacja nie dotrzymuje słowa i nie płaci pensji zawodnikom.

Virtus.Pro

W 2014 roku po nieudanej przygodzie z polskim sponsorem, udało się nawiązać współpracę z rosyjską organizacją Virtus.Pro pod której szyldem występują po dziś dzień. W końcu zawodnicy nie musieli zamartwiać się o sprawy finansowe i mogli skupić się na graniu w Countera. Niepodziewanie udało i się wygrać IEM Katowice w 2014 roku. Był to jeden z ważniejszych turniejów w tamtym roku, a zwycięstwo przed własna publicznością wywołało ogromny boom na Virtus.Pro i CSGO w Polsce. Za samo zwycięstwo zgarnęli wygraną w wysokości 100 000 dolarów.

Po wygraniu IEM'a udało im się zachować dobrą passę i w 2015 roku wygrali tez Copenhagen Games 2015, CEVO Season 8 Lan Finals. W 2015 roku dołączył do nich ich stary przyjaciel Kuben lecz nie w roli gracza, ale trenera. Rok 2016 przyniósł pierwsze miejsce na DreamHack Winter Bukareszt, Eleague Season 1, drugie miejsce na ESL One New York 2016. Virtusi po raz pierwszy znaleźli się na 1szym miejscu na świecie w rankingu HLTV. Niestety rok 2017 nie jest aż tak dobry dla Virtus.Pro, początek roku zaczęli w dobrym stylu i tak zajęli drugie miejsce na Eleague Major Atlanta 2017, oraz trzecie miejsce na turnieju w Krakowie PGL Major Kraków 2017. Druga połowa 2017 roku nie przyniosła żadnych większych wygranych, a nawet więcej wpadek z słabszymi drużynami. Liczę jednak na to że Virtusi wrócą silniejsi jak to już nie raz robili i pokażą że stać ich na dobrą grę. Najbliższy duży turniej już 19 stycznia.

20772316226_f00604ef48_kh_k_nmgb.jpg

20610623650_8e3ddb210d_kdsadadsad.jpg

Parę lat temu był pomysł aby stworzyć film o Golden Five, ale niestety zabrakło funduszy tutaj aby zapowiedź

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!