Dolar australijski w kręgu zainteresowań.

in polish •  last year 

W ostatnich dniach z uwagą przyglądam się dolarowi australijskiemu, który jest obecnie na bardzo atrakcyjnych poziomach. Szansy na wzmocnienie się AUD w najbliższych tygodniach upatruję poprzez spojrzenie przez pryzmat złota, pozycjonowania, sentymentu i ostatniego komunikatu RBA ( Bank Rezerw Australii ). Zacznę od korelacji ze złotem, które uważam, że ma nadal bardzo duże szanse na wzrosty do 1400$. Przed nami kilka podwyżek stóp procentowych w USA, które prawdopodobnie wywindują cenę złota. W ostatnim czasie złoto porusza się w szerokiej konsolidacji, która trwa już od trzech miesięcy a obecne pozycjonowanie coraz bardziej przemawia na ponownymi wzrostami i wybicia z konsolidacji górą. Ilość pozycji długich spadła do poziomów najniższych w ostatnich dwóch latach. Szortów też się nieco nazbierało i niewiele brakuje do poziomów nie widzianych od lipca 2017 roku. Taki układ pozycjonowania powodował, że w przeszłości w momencie ogłaszania podwyżki przez FED złoto silnie przyrastało od 5% do nawet 18%.

 Źródło; CME Group 

Jeżeli scenariusz wzrostowy na złocie okaże się być słuszny to niewątpliwie może się to przełożyć na wzrost wartości dolara australijskiego. Poniżej przedstawiam korelację cen złota (niebieski) i AUD (czerwony), który znacznie silniej tracił na wartości w ostatnich tygodniach i cena wydaję się atrakcyjniejsza niż w przypadku złota.  

Źródło: TradingView 

Pozycjonowanie w przypadku dolara australijskiego wykazuje, że od kilku tygodni mamy wzrost zainteresowania pozycjami długimi, które zaczęły silnie przyrastać. Cena AUD jest jednak nadal bardzo niska i nie widać większego pozytywnego odreagowania. To może sugerować, że w razie wybicia kolejnych dołków na AUD, skumulowane pozycje długie z ostatnich tygodni mogą aktywować się na stop lossach i jeszcze przyśpieszyć spadków. Ja jednak optuje za scenariuszem bardziej optymistycznym dla dolara australijskiego i dalszemu przyrostowi pozycji długich i spadkiem pozycji krótkich. Każdy scenariusz jest jednak możliwy i nie możemy być niczego pewni. 

Źródło: CME Group 


Sentyment do dolara australijskiego też znacznie się popsuł a Economic Suprise Indeks dla AUD spadł do bardzo niskich poziomów (fioletowy). W ostatnim czasie, mamy jednak odbicie od dołków, ale tak jak wspominałem wcześniej nie widać tego w cenach dolara australijskiego. Sądzę jednak, że toczące się rozmowy USA z Chinami odnośnie ceł oraz przesunięcie przez administrację Trumpa ceł na stal i aluminium od czerwca dają dużą nadzieję na to że negocjancie, przyniosą zniesienie barier handlowych a nie wojnę handlową, która w ostatnich tygodniach i miesiącach była wyceniania przez rynek. W poprzednim tygodniu można, także zauważyć, że indeksy PMI dla Chin miały pozytywne odczyty a RBA podniósł oczekiwany poziom inflacji do 2%, poprzednio 1,75%. Gospodarska australijska jest silnie powiązana z Chinami i pozytywny wydźwięk negocjacji pozytywnie przełoży się na notowania AUD. Oczywiście załamanie się negocjacji i wprowadzenie znaczących barier dla chińskich produktów w USA będzie działać wręcz odwrotnie na notowania dolara australijskiego. 

Źródło: Thomson Reuters  

Pozycje długie w dolarze australijskim prowadzę od blisko dwóch tygodni na parze AUDNZD, które częściowo już zrealizowałem na małym zysku a z początkiem tego tygodnia dokonałem kolejnych zakupów na tej parze.  

Źródło: CMC Markets

Bardzo ciekawie sytuacja techniczna przedstawia się na AUDJPY. Obecnie prawdopodobnie wyrysowywane jest prawe ramię ORGR. Dzisiejszej nocy będą publikowane dane o sprzedaży detalicznej w Australii i jeżeli okażą się pozytywne będę aktywował zlecenia długie na parze AUDJPY. Na bardzo atrakcyjnych poziomach jest także para AUDUSD, tutaj jednak dolar amerykański w ostatnich tygodniach jest bardzo silny i trudno na razie mówić o odwróceniu trendu. 

Źródło: TradingView

Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach. 

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @piotrmajda! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.

To support your work, I also upvoted your post!
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!

Dzisiejszego ranka zebrałem profit z pary AUDNZD. Obecnie będę analizował rynek pod względem poszukiwania nowych sygnałów do wejścia w pozycje długie na AUD. W komentarzach postaram się dać informację.
audnzd 10,05,18.png

·

Dzisiejsze słabsze dane o inflacji w USA, wykorzystuję do realizacji scenariusza na umocnienie się dolara australijskiego na parze AUDUSD.
audusd 10,05,18a.png

·
·

AUDUSD, już zabezpieczone.
audusd 11,05,18.png

Słabsze dane z Kanady o zatrudnieniu wykorzystuję do podłączenia się pod longi na AUDCAD.