Przewodnik po Steemit (wiki)

in #polish2 years ago (edited)

Linki

Github: https://github.com/piotr-galas/steemit-guide
Wiki: http://steemit-guide.readthedocs.io/pl/latest

Wstęp

Kiedy ponad miesiąc temu przyszedłem na Steemit, w mojej głowie pojawiało się tysiące pytań. Na większość z nich odpowiadali mi różni Steemianie. Czy to na czacie, czy w komentarzach. Nawet sam @noisy nagrał podcast w odpowiedzi na moje pytanie: Dlaczego tak mocno dąże do rozwoju polskiej społeczności, odpowiedz na pytanie piotr-galas. Również @alcik odpowiedział artykułem na mój komentarz: Dla poczatkujacych uzytkownikow steem troche o blockchainie steem wynagrodzeniu kuratorskim i kategoriach. Pod tym artykułem wywiązała się mega ciekawa dyskusja, gdzie @jamzed odkrywa tajemnice Steem-owych nodów. Pomyślałem sobie, że szkoda, aby takie treści ginęły gdzieś w odmętach Steemit, trzeba to gdzieś zebrać.

Gdzie trzymać wartościowe informacje?

Uznałem, że przyda się wiki/dokumentacja/przewodnik napisany w języku polskim. Plan miałem taki, że przygotuje pierwszą wersje beta, a następnie inni, pomogą mi ją poprawić i udoskonalić. Zacząłem zastanawiać się nad wyborem platformy, na której będzie hostowana taka dokumentacja. @alcik podpowiedział, że github nie jest dobrym rozwiązaniem, bo tylko programiści będą mogli edytować wiki. Ma w tym dużo racji, jednak ze względu na to, że była to dla mnie najłatwiejsza opcja - wybrałem właśnie ją. Zresztą w przyszłości można ją przecież przenieść. Tym łatwiej jeśli napisana będzie w markdown. Do prezentacji wykorzystałem https://readthedocs.org

Wersja beta przewodnika po Steeemit

W ten sposób powstała wersja beta przewodnika. Pisząc ją opierałem się na artykułach ze Steemit. Część tekstów jest napisana przeze mnie, a część skopiowana. Wszystkich autorów pytałem oczywiście o zgodę. Mam nadzieje, że tego typu kompendium wiedzy będzie pomocne dla nowych użytkowników. Mnie czegoś takiego brakowało, kiedy przychodziłem na ten portal.

Potrzebuje Waszej pomocy

Aby wiki mogła być naprawdę wartościowa, powinno tworzyć ją więcej osób. Każdy może pomóc. Doświadczeni użytkownicy - swoją wiedzą, początkujący - wartościowym pytaniem.

Na slacku założyłem kanał, na którym można podyskutować na temat wiki steemit-guide. Mam nadzieje, że w przyszłości moderator steemitowego chata zgodzi się na dodanie takiego kanału. Wtedy zrezygnuje ze slacka. Jeśli ktokolwiek będzie miał uwagi lub sugestie, to można będzie tam o tym podyskutować.

Jak możesz pomóc?

  • Jeśli uważasz, że jakaś treść mogłaby być lepsza, widzisz jakiś błąd (szczególnie merytoryczny), daj mi znać. Otwórz nowe issue na githubie.https://github.com/piotr-galas/steemit-guide/issues. Jeśli nie jesteś programistą, to nic nie szkodzi. Issues to takie jakby tickety, które można napisać w markdown.

  • Jeśli masz jakieś pytanie, na które nie widzisz odpowiedzi w wiki, otwórz nowe issue i zadaj je tam. Będzie to podstawa do napisania kolejnej strony, lub akapitu.

  • Dodaj treść do wiki. Jeśli jesteś programistą, stwórz pull-requesta który odpowiada na jakieś pytanie zadane w issues. A jeśli nie jesteś, to prześlij mi w formacie markdown, a wtedy ja to dodam.

  • Masz pomysł na lepszą nawigacje, tytuły, organizacje tekstu? Chętnie podyskutuje o tym na chacie.

  • Jesteś programistą i chcesz bardziej aktywnie właczyć się to tworzenia Wiki? Dodam Cię do Colaborators, tak abyś mógł akceptować PR.

  • Znasz lepszy sposób niż github na prowadzenie takiej dokumentacji, chętnie przeniosę tam dokumentacje.

  • Nie masz czasu pomoc w tworzeniu, udostępnij ten post lub link do wiki.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że przewodnik przypdanie Wam do gustu. Liczę też, że kilka osób aktywnie właczy się w jego tworzenie. Sam mam sporo pomysłów jak można go rozwinąć, ale nie dam rady wszystkiego zrobić samodzielnie.

Moj nick na steemowym chacie to piotr-galas

Sort:  

O, bardzo dobry pomysł! Chętnie pomogę w tworzeniu.

Miło to słyszeć. Myślę, że szczegóły obgadamy 24 na meetupie w Krakowie :)

To zasługuje na większą uwagę, dobra robota piotrze!
Myślę, że dobrym pomysłem byłoby linkowanie na wiki do poradników stworzonych przez polskich Steemian (albo tych tłumaczonych, bo ktoś tłumaczył zagraniczne dobre poradniki).

Dobry pomysł, ale prawdę mówiąc miałem taki sam pisząc to wiki. Właściwie każda treść tam dodana jest związana z polskim linkiem na Steemit.

Hmmm... :-)

This invite link is no longer active.

Please check with the person who shared it with you to see if there's a new link available.