You are viewing a single comment's thread from:

RE: Zioła cz 1- jak zacząć i co zebrać w maju.

in #polish4 years ago

Z mniszka lekarskiego, a dokładnie z jego kwiatów, można zrobić bardzo ciekawy i zdrowy "miód" (nie wiem, czy oficjalnie można go tak nazwać :D). Trochę się trzeba nazbierać, ale satysfakcja z własnoręcznie wykonanego produktu jest zawsze olbrzymia :)

Z dzieciństwa pamiętam, że u nas się mówiło "babka lekarska" i faktycznie stosowało na wszelkiego rodzaju zadrapania i skaleczenia. Myślałem, że to jakiś wytwór maminej wyobraźni a tu proszę, faktyczne prozdrowotne właściwości :)

Chciałbym kiedyś postawić dom w takim miejscu, żebym mógł bez trudów przejść się po łąkach lub w okolicach lasów i móc nazbierać wszelkiego rodzaju ziół :) Jak za starych czasów :)

Sort:  

jak można zrobić taki miód? to mega ciekawe i zapewne wegańskie ;)

"Miodek majowy" jak go zwiemy u nas jest bardzo prosty w przygotowaniu- (pozwolę sobie uzyc przepisu męża ;) )
500-700 kwiatów mniszka lekarskiego (bez łodyg),
1 l wody,
1 kg cukru,
3 cytryny.

Zerwane kwiaty wykładamy na gazetę, żeby wyszły z nich robaczki :) Następnie wkładamy je do wysokiego garnka, zalewamy wodą i dodajemy pokrojoną w plasterki cytrynę. Całość zagotowujemy i gotujemy przez 20-30 minut na wiolnym ogniu. Zostawiamy na 24h. Po tym czasie przecedzamy wywar, do płynu dosypujemy cukier i gotujemy na wolnym ogniu ok. 2-3 godziny. Jeśli chcecie, aby miód miał gęstszą konsystencję, dajcie mniej wody.

My doszliśmy do tego ze najlepiej uzywać cukru trzcinowego (daje ciemniejszy miodek o lepszym posmaku)

Miodek jest pyszny i doskonale nadaje się np przy walce z przeziębieniem. Ilość cukru niestety trzeba przeboleć, jest niezbędny do zgęstnienia "miodku"

Coin Marketplace

STEEM 0.22
TRX 0.06
JST 0.025
BTC 19240.17
ETH 1315.98
USDT 1.00
SBD 2.47