Sonda BepiColombo gotowa do startu

in #polish6 years ago

mercurystudi.jpg


Wizja artystyczna sondy BepiColombo podczas misji na Merkurego.
Źródło: ESA

Misja BepiColombo została zaplanowana na 18 października o 22:45 czasu lokalnego. Jest to sonda kosmiczna przygotowywana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Japońską Agencję Kosmiczną (JAXA). Jej podróż ma trwać około 7 lat. Będzie to jednocześnie największy statek kosmiczny napędzany silnikiem jonowym. Planowane wejście na orbitę Merkurego szacowane jest na rok 2025. Po tym manewrze sonda przystąpi do mapowania całej planety w różnej częstotliwości fal oraz sprawdzi czy na powierzchni nie znajduje się woda w formie lodu.

Celami drugorzędnymi są między innymi badanie ewolucji planety, zbadanie jej geologii, pomiar składników w egzosferze oraz zbadanie dynamiki pola magnetycznego.

Statek zbudowany jest z trzech modułów. Jednego głównego oraz dwóch orbiterów. Przez cięcia budżetowy, czwarty stopień (MSE) został wycofany.

MTM - Mercury Transfer Module.

Jest to moduł transferowy, a zarazem jego główna część. Nie posiada on żadnych instrumentów badawczych. Jego zadanie to zabranie ze sobą pozostałych modułów za pomocą dwóch silników – chemicznego i jonowego. Pierwszy zostanie użyty do opuszczenia orbity okołoziemskiej i przelotu wokół Księżyca. Natomiast drugi będzie potrzebny do opuszczenia układu Ziemia-Księżyc oraz do wyhamowania sondy, kiedy ta będzie znajdować się na orbicie Merkurego.

MPO - Mercury Planetary Oribter.

Pierwszy z dwóch orbiterów. Ponad tonowy statek z 11 przyrządami badawczymi zostanie użyty do badania planety. Zamontowane na nim instrumenty to między innymi różnego rodzaju spektrometry, magnetometry, akcelerometr i zestaw pomiarów radiowych.

MMO - Mercury Magnetospheric Orbiter.

Drugi orbiter. Jego zadanie to badanie magnetosfery planety. Do tego celu posłuży się pięcioma instrumentami. A są to kolejno magnetometr, eskperyment cząstek plazmy MPPE, eksperyment fal plazmy PWI, detektor sodu atmosferycznego MSASI oraz monitor pyłu MDM.

ESA przygotowała animację przedstawiającą przebieg misji BepiColombo:



Źródło: ESA

Coin Marketplace

STEEM 0.35
TRX 0.12
JST 0.040
BTC 70601.11
ETH 3576.21
USDT 1.00
SBD 4.78