Jak odzyskać konto i reputację po napadzie Hakera - PORADNIKsteemCreated with Sketch.

in polish •  last year  (edited)

image.png

Witajcie!

W poprzednim poście podzieliłam się z Wami moją historią przejęcia konta przez hakera i jego odzyskania. Dziś przeprowadzę Was krok po kroku przez proces odzyskiwania konta od strony technicznej, oraz podrzucę kilka przydatnych artykułów, dzięki którym będziecie mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa na Steemit.

Do stworzenia tego artykułu posłużyłam się postem w języku angielskim autorstwa @simplymike, radami zdobytymi od innych użytkowników i własnym doświadczeniem. Post ten przed publikacją został sprawdzony przez @gtg, więc możecie mieć pewność, że nie zawiera on błędów.

PROCES ODZYSKIWANIA KONTA W PIGUŁCE

1. Odzyskanie dostępu do konta.

Etap ten będzie wyglądał inaczej, zależnie od tego w jaki sposób założyliście swoje konto na Steemit.

  • Jeśli utworzyliście konto bezpośrednio przez stronę Steemit, rozpocznijcie proces odzyskiwania konta przez kliknięcie linku Stolen Accounts Recovery.

Zanim rozpoczniecie proces odzyskiwania, będziecie musieli wprowadzić swój login i hasło. Następnie zostaniecie poproszeni o adres email powiązany z Waszym kontem. Musi to być ten sam adres e-mail, który był użyty podczas tworzenia konta.

W ciągu 24-72 godzin powinniście otrzymać email z potwierdzeniem zgłoszenia, a potem kolejno podążać za zawartymi w nim instrukcjami.

  • Jeśli utworzyliście konto poprzez Blocktrades, będziecie musieli wysłać email do [email protected] lub napisać na Steem Chat do @blocktrades-help i czekać na odpowiedź. Zostaniecie poproszeni o potwierdzenie waszego adresu email powiązanego z kontem Blocktrades oraz podanie waszego hasła. Wtedy rozpocznie się proces odzyskiwania konta.

  • Jeśli utworzyliście konto przez AnonSteem, będziecie musieli podążać za wskazówkami zawartymi wyszczególnionymi tutaj

W razie problemów pomocy należy szukać na Steem Chat na kanale #help.

Tu uwaga - nie podawajcie nikomu swoich haseł !!!

2. Edycja komentarzy.

Aby flagi zostały usunięte, a Wasza reputacja przywrócona do poprzedniej, będziecie musieli edytować wszelkie szkodliwe komentarze, które wyszły z Waszego konta, aby po zdjęciu flag inni użytkownicy nie zostali wystawieni na ryzyko zhakowania ich konta.

Aby to zrobić, możecie po prostu wejść w swoje komentarze lub odpowiedzi i w ten sposób edytować każdy komentarz, istnieje jednak inny sposób, który wygląda na nieco bardziej przejrzysty.

Aby rozpocząć, kliknijcie w link https://steemworld.org/@yourusername, wprowadzając w adresie strony swój login.

Przewińcie stronę na dół do Account Operations i znajdźcie wszystkie komentarze wystawione przez hakera.

Odkąd moje konto zostało zablokowane i odblokowane minęło już ponad 7 dni, więc niekótrych komentarzy w ten sposób nie mogę zobaczyć ani ich edytować, ale pokażę Wam to na przykładzie linków, które odnoszą się do flag na komentarzach wprowadzonych przez hakera.

Po kliknięciu poszczególnego komentarza ukaże się więcej szczegółów oraz tzw. Permlink, który po kliknięciu przeniesie Was bezpośrednio do odpowiedniego komentarza.

Jak wspomniałam, moje komentarze są już za stare, aby je edytować, dopisałam więc EDIT aby zilustrować Wam, jak to początkowo wyglądało. Każdy ze szkodliwych komentarzy należy edytować, jego treść skasować i zastąpić frazą comment deleted, a następnie zapisać zmianę.

TA CZYNNOŚĆ POWINNA ZOSTAĆ DOKONANA NA KAŻDYM SZKODLIWYM KOMENTARZU. Trochę Wam to zajmie, ale powyższa procedura jest niezbędna.

3. Usunięcie flag.

Kiedy wszystkie komentarze zostaną zedytowane, wejdźcie na kanał #Steemcleaners na Discordzie lub odezwijcie się do @steemcleaners na Steem Chat i powiadomcie ich o usunięciu wszystkich inwazyjnych komentarzy. Ktoś się do Was odezwie i usunie flagi, a tym samym przywróci Waszą reputację.

4. Przeprosiny.

Ten krok nie jest konieczny, aczkolwiek warto go zastosować w ten sposób całkowicie oczyścicie swoje imię z zarzutów, powiadamiając wszystkich autorów, którzy otrzymali od Waszego konta ‘toksyczny’ komentarz, że był on wynikiem utraty konta na zysk hakera i przeprosić oraz wyjaśnić, że usunęliście go, aby nie wyrządził już nikomu krzywdy.

image.png

WIĘCEJ PRZYDATNYCH INFORMACJI:

Poznajcie historie innych użytkowników, których konto również zostało zhakowane i odzyskane:

The most important thing i learned from getting hacked
Scam Alert 3 - I was scammed 663 843 SBD - Problem and Solution Discussion

Dowiedzcie się więcej o oszustwie bazującym na alarmach o fałszywym plagiacie- w artykule linki do 44 różnych zgłoszonych obecnie oszustw:

Phishing reported - Post copied without your permission

Pogłębcie/odświeżcie swoją wiedzę na temat kluczy dostępu:

Steem - Private and Public Keys Deymstified
A User Guide to the different Steem Keys or Passwords

Poznajcie się bliżej z Witnessami

Witnessi nie tylko utrzymują serwery Steemita, ale wykonują wiele pracy dla całej społeczności. Każdy z nich specjalizuje się w czymś innym. Więcej o Witnessach dowiecie się tutaj i tutaj . Możecie ich wesprzeć, głosując na nich na tej stronie.

Zajrzyjcie do FAQ, czyli obszernego dokumentu zawierającego odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w zakresie bezpieczeństwa konta:

How can i keep my Steem Account secure

Linki, które załączyłam są w języku angielskim, ponieważ nie znalazłam treściwych materiałów w języku polskim. Jeśli znacie jakieś warte polecenia artykuły o tytułowej tematyce, proszę podzielcie się nimi w komentarzu.

Mam nadzieję, że nikomu z Was nie przytrafi się podobna historia, ale gdyby tak się stało, mam nadzieję, że ten artykuł okaże się przydatny.

Na koniec chiałabym podziękować za wszystkie rady, wsparcie techniczne i ‘społeczne’ następującym osobom:

@blocktrades, @guiltyparties, @gtg, @steemcleaners, @arcange @grecki-bazar-ewy, @kurator-polski, @fervi, @santarius, @naila7894, @veggie-sloth, @marcelina i wszystkim innym, których teraz Ciężko mi wymienić z nicków, a którzy interesowali się i w jakiś sposób pomogli i kibicowali w odzyskaniu konta.

I would like to thank to all above listed users who have helped my to recover my account after been hacked in anyway, providing advice or technical support - it has been much appreciated!

Cieszę się, że jestem powrotem z Wami, bo wspaniała z Was społeczność i dobrze jest być jej częścią🙂

Pozdrawiam – niech Rozwaga i Bezpieczeństwo będą z Wami!

MyKitchenLab

*zdjęcia widoczne w artykule pochodzą z pixabay

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hi @mykitchenlab, I'm @checky ! While checking the mentions made in this post I noticed that @polski-kurator doesn't exist on Steem. Maybe you made a typo ?

If you found this comment useful, consider upvoting it to help keep this bot running. You can see a list of all available commands by replying with !help.

thanks, i did, just corrected :)

Świetnie że się udało i wróciłaś na tym samym profilu ;) Pozdróweczki

dzięki! też się cieszę, nawet nie wiesz jak :) również pozdrawiam.